SoftServe zapowiada rozwój Data & Cloud w nowym biurze w Warszawie

21 listopada firma SoftServe oficjalnie otworzyła swoje pierwsze, własne biuro w Warszawie. Będzie w nim pracować ponad 200 specjalistów i specjalistek, głównie z zakresu Data & Cloud. Podczas wydarzenia inaugurującego działanie nowej warszawskiej siedziby firmy w budynku Q22 odbyła się debata „Miasto i technologia – Czy big data i technologie haptyczne zmienią oblicze miast? Czy Meta Human zostanie urzędnikiem? W jaki sposób biznes może wesprzeć miasta i czego potrzebuje, aby działać skutecznie?”. W panelu wzięli udział przedstawiciele Miasta Warszawy, eksperci IT oraz przedstawiciele świata biznesu.

– Otwarcie biura w Warszawie ma dla nas znaczenie strategiczne. Warszawa to szczególne miasto, które żyje rozwojem technologii, najłatwiej tu spotkać osoby, które na co dzień nad nim pracują. Warszawa jest również blisko pozostałych stolic europejskich, jest z nimi świetnie połączona, co ułatwia kreatywną wymianę myśli. Również tutaj swoje siedziby mają największe firmy technologiczne. Dla nas bardzo duże znaczenie ma fakt, iż to tutaj dom znalazło wiele osób, które już ponad rok temu przyjechały z Ukrainy. Szczerze zależy nam na budowaniu i wspieraniu tej społeczności – powiedział Sebastian Drzewiecki, Country Manager SoftServe Poland.

W dyskusji panelowej, która odbyła się podczas otwarcia, wzięli udział Volodymyr Semenyshyn, EMEA Division President w SoftServe, Magdalena Jadziewicz-Kasak, Deputy Director IT Department , m.st. Warszawa oraz Daria Hemmerling, Senior R&D Engineer w SoftServe Poland.

AI przepowiada przyszłość

Jednym z głównych tematów debaty były sposoby, w jakie technologia może zmienić codzienne funkcjonowanie mieszkańców miast. W tym kontekście duże nadzieje można pokładać w technologiach haptycznych – mają one szansę zrewolucjonizować miasta.  Przykładem ich praktycznego zastosowania jest rozwiązanie stworzone przez ekspertów z SoftServe The Know Your Future with Alnair – oparta na sztucznej inteligencji istota podobna do człowieka, która może przewidzieć przyszłość. Uczestnicy otwarcia biura mogli wypróbować AInair.

Specjaliści z SoftServe opracowali własną sieć neuronową do rozpoznawania twarzy, która przechwytuje zdjęcie odwiedzającego za pomocą kamery internetowej i w czasie rzeczywistym generuje cyfrowy awatar. Technologia haptyczna wykorzystuje fale ultradźwiękowe do tworzenia dotyku w powietrzu. Dzięki kamerze sterującej ruchem może śledzić dokładną pozycję dłoni danej osoby. W ten sposób odwiedzający czują się tak, jakby nawiązywali fizyczny kontakt z Alnair.

– Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w infrastrukturze miejskiej, życie mieszkańców i mieszkanek jest prostsze, wiele rzeczy można załatwić znacznie szybciej. Rozwiązania haptyczne pozwalają nam wejść na kolejny, wyższy poziom. Możemy zdobywać doświadczenia, które niedawno były niedostępne. Np. odwiedzając muzea każdy z nas może pogłaskać mamuta czy wziąć do rąk cenne dzieło sztuki – powiedziała Daria Hemmerling, Senior R&D Engineer w SoftServe Poland.

Praktyczne możliwości rozwoju miasta dzięki najnowszym technologiom dostrzegają również władze Warszawy.

– Warszawa jako jedno z miast ubiegających się o tytuł European Capital of Innovation stawia na rozwój technologiczny, aby wspierać naszych mieszkańców i mieszkanki. Współpracujemy z innymi miastami m.in. Łodzią i Wrocławiem, aby wspólnie wykorzystywać stale pojawiające się możliwości. Zależy nam na tym, aby znacząco przyspieszyć obsługę mieszkańców w urzędach i poprawić ich doświadczenie. Kolejnym obszarem, który chcemy rozwijać z udziałem technologii jest ochrona środowiska, inwestujemy w najnowocześniejsze rozwiązania, które pozwalają mierzyć zużycie wody czy elektryczności – powiedziała Magdalena Jadziewicz-Kasak, Deputy Director IT Department , m.st. Warszawa.

Biznes i miasta dla rozwoju technologii

Paneliści i panelistki rozmawiali również do tym, w jakiś sposób powinna się kształtować współpraca sektora biznesowego z miastami, aby zapewnić optymalne warunki rozwoju nowych technologii. Miasta, pełniąc rolę laboratoriów życia codziennego, mogą dostarczyć realnych scenariuszy testowych dla innowacyjnych rozwiązań, podczas gdy biznes wnosi know-how niezbędny do wdrożenia tych technologii w skali masowej. Długotrwała i efektywna synergia między sektorem publicznym a prywatnym przyspieszy adaptację nowoczesnych rozwiązań, tworząc inteligentne, zrównoważone i innowacyjne miasta. Aby taki scenariusz stał się realny, konieczne jest jednak spełnienie jednego warunku: zarówno miasta, jak i firmy muszą wspólnie wspierać rozwój puli talentów.

SoftServe to międzynarodowa firma technologiczna, założona w 1993 roku we Lwowie. Realizuje różnorodne projekty, w takich obszarach jak Big Data, DevOps & Cloud, IoT, ML, AI i wiele innych. Zmienia i optymalizuje sposób, w jaki przedsiębiorstwa na całym świecie prowadzą swój biznes. Swoją działalność w Polsce rozpoczęła w 2014 roku. Obecnie zatrudnia ponad 1600 pracowników na terenie całego kraju. W zespole warszawskim pracuje ponad 200 osób o różnych specjalizacjach, jednak dominującą technologią dla tej lokalizacji jest Big Data.