Promotech KM poprawia wyniki i inwestuje

Rok 2023 upłynął łapskiej spółce pod znakiem inwestycji, nowych kontrahentów i rosnących przychodów. Firma po raz kolejny osiągnęła rekordową sprzedaż – 23,8 mln zł. I nie spoczywa na laurach – w tym roku znów zamierza poprawić wynik.

– Wyzwania, z jakimi przyszło nam się mierzyć w 2023 r. przekroczyły nasze wyobrażenia i dotychczasowe doświadczenia – mówi Krzysztof Sokołowski, prezes Promotechu KM. – Część naszych klientów, głównie producentów maszyn rolniczych, odczuła skutki wojny na Ukrainie, co skutkowało spadkiem zamówień. Jednak dzięki konsekwentnej polityce dywersyfikacji, luka po tych klientach została zagospodarowana – nawiązaliśmy współpracę z nowymi kontrahentami z Niemiec i Francji. Przychód z tej współpracy sięgnął 18 proc. naszej rocznej sprzedaży – jeszcze nigdy w historii firmy nie osiągnęliśmy tak dużych obrotów z nowym klientem w pierwszym roku współpracy. Było to spore wyzwanie dla całego zespołu, ale wynik mówi sam za siebie.

Do najważniejszych ubiegłorocznych inwestycji należała m.in. instalacja fotowoltaiczna (pomoże w ograniczeniu rosnących kosztów energii elektrycznej), a także modernizacja parku maszynowego – dostawa nowej frezarki z poziomym wrzecionem oczekiwana jest w pierwszym kwartale tego roku.

– Cały czas kładziemy ogromny nacisk na automatyzację procesu spawania, konsekwentnie wdrażając kolejne wyroby, produkowane z wykorzystaniem robota – dodaje prezes Sokołowski. –  W tym roku będziemy kontynuować ten trend – typujemy kolejne produkty, które będą spawane na zrobotyzowanym stanowisku.

Największym tegorocznym wyzwaniem inwestycyjnym będzie rozbudowa hali produkcyjnej, która będzie realizowana przy toczącej się produkcji – firma stara się unijne dofinansowanie tej inwestycji. W planach jest też zakup lasera wraz z automatycznym załadunkiem, tokarki z podajnikiem, a także zakup oprogramowania.

– Budżetowe cele na rok 2024 są bardzo ambitne – w planach mamy osiągnięcie przychodów na poziomie 25 mln zł. To prawdziwe wyzwanie, ale mamy zamiar mu podołać – kontynuujemy współpracę z obecnymi kontrahentami i już na początku roku pozyskaliśmy kolejnych klientów. Widzimy duży potencjał w tej współpracy.

Obecnie Promotech KM zatrudnia 90 osób. Zarząd spółki nie wyklucza wzrostu zatrudnienia wraz z rosnącą liczbą zamówień.

Promotech KM w Łapach zajmuje się produkcją maszyn, obróbką metali oraz małej i średniej wielkości konstrukcji metalowych dla klientów krajowych i zagranicznych. Rozbudowany i wszechstronny park maszynowy firmy pozwala na realizację kompleksowych usług, związanych z wytwarzaniem zarówno mało- jak i wielkoseryjnych elementów oraz produkcję kompletnych wyrobów pod marką kontrahenta.