Wennstrom łączy siły z Ekoenergetyką, aby dystrybuować i serwisować stacje ładowania DC na rosnącym rynku skandynawskim

Wiodący dostawca rozwiązań ładowania do dystrybucji sprzętu od polskiego producenta

Zielona Góra, 9 listopada 2023 – Wennstrom E-mobility rozpocznie sprzedaż i serwis stacji ładowania od Ekoenergetyka, głównego europejskiego producenta infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, na rynku skandynawskim. Ten rynek obejmuje niektóre z najszybciej rozwijających się rynków pojazdów elektrycznych na świecie.

Wennstrom będzie oferować produkty Ekoenergetyki w Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii, gdzie ponad 300 pracowników świadczy usługi doradcze i instalacyjne dla pojazdów elektrycznych używanych przez firmy i osoby prywatne, w tym floty komercyjne. Pojazdy elektryczne stanowią już około 90% wszystkich nowych rejestracji samochodów osobowych w Norwegii, podczas gdy w Szwecji udział ten przekracza 60%.

“W krajach nordyckich kierowcy wykazują ogromne zainteresowanie pojazdami elektrycznymi, więc jesteśmy obecni na tych rynkach oraz skutecznie rozwijamy sieć dystrybucyjną” – powiedział Prezes i Współzałożyciel Ekoenergetyki Bartosz Kubik. “Dzięki partnerowi takiemu jak Wennstrom, firmie z ponad 100-letnią tradycją, jesteśmy w stanie dostarczyć stacje ładowania, które pomogą zaspokoić ten rosnący popyt i jesteśmy przekonani, że zapewnimy światowej klasy obsługę posprzedażową”.

Ekoenergetyka rozszerza swoją ogólnoeuropejską sieć sprzedaży, aby dostarczać sprzęt dla operatorów punktów ładowania i świadczyć usługi posprzedażowe, ogłaszając we wrześniu znaczące umowy dystrybucyjne dla Niemiec i Wielkiej Brytanii. Producent rozszerza swoją ofertę standardowych rozwiązań, po tym jak zbudował swoją działalność dzięki dostosowanej infrastrukturze dla operatorów transportu publicznego w miastach takich jak Berlin i Paryż.

Ekoenergetyka jest dokładnie tym typem partnera, który jest zgodny z naszym programem VAP (Value Adding Partner), aby dostarczać innowacyjną i niezawodną infrastrukturę ładowania dla naszej szybko rozwijającej się bazy klientów” – powiedział Rasmus Wagner, dyrektor oddziału Nordic Division of E-mobility w Wennstrom. “Włączenie ich produktów do naszego istniejącego portfolio produktów w połączeniu z naszą ofertą usług pozwoli nam zapewnić kompleksowe i elastyczne rozwiązania. Jesteśmy przekonani, że integrując Ekoenergetykę z naszą starannie wyselekcjonowaną gamą produktów, będziemy najlepiej przygotowani do zaspokojenia potrzeb naszych klientów”.

Podobnie jak w przypadku innych klientów, Ekoenergetyka będzie świadczyć usługi zdalnego monitorowania i naprawy stacji ładowania 24/7 ze swojej siedziby w Zielonej Górze, w zachodniej Polsce. Zaawansowane systemy firmy pozwalają na zdalne rozwiązywanie prawie 60% zgłoszeń awarii; Wennstrom zajmie się naprawami wymagającymi fizycznej interwencji, dołączając do ogólnoeuropejskiej sieci usługodawców firmy. Established in 2009, Ekoenergetyka grew out of an academic research project by Kubik and co-founder Maciej Wojeński. The company now employs more than 1,000 people and supplies 20% of Europe’s charging stations for municipal buses. It recently announced an agreement to provide charging stations to Ionity, a charge point operator owned by Audi, BMW, Ford, Hyundai-Kia, Mercedes-Benz and Porsche.

Ekspansja Ekoenergetyki jest wspierana przez Enterprise Investors, wiodący środkowoeuropejski fundusz private equity, który w ubiegłym roku objął znaczący pakiet mniejszościowy. Fundusz ogłosił plany zainwestowania ponad 45 milionów euro w projekty e-mobilności.


About Ekoenergetyka:

Ekoenergetyka innowacyjna forma technolozostała założona w 2009 roku. Dziś jest wiodącym producentem stacji ładowania pojazdów elektrycznych o dużej mocy na rynku europejskim. Ekoenergetyka dostarczyła infrastrukturę ładowania dla operatorów transportu publicznego w głównych miastach europejskich, w tym w Barcelonie, Berlinie, Hamburgu i Paryżu, a 80% jej rodzimego rynku znajduje się w Polsce. Dzięki inwestycji wiodącego środkowoeuropejskiego funduszu private equity Enterprise Investors, firma szybko rozwija się na rynku, dostarczając stacje ładowania operatorom punktów ładowania (CPO), którzy świadczą usługi dla indywidualnych kierowców pojazdów elektrycznych.

About Wennstrom:

Grupa Wennstrom, zatrudniająca ponad 300 pracowników, jest wiodącym dostawcą rozwiązań i usług w zakresie magazynowania, dystrybucji i tankowania energii elektrycznej i paliwa na stacjach paliw, a także systemów mycia w krajach nordyckich. Firma, założona w 1917 roku, posiada techników serwisowych w całej Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji. Oprócz jednostki Complete Solutions, Wennstrom posiada większościowe udziały w trzech firmach w Danii: Wennstrom Solutions & Service (paliwa płynne) z siedzibą w Herning, Wennstrom Wash Systems (myjnie) z siedzibą w Køge oraz Dansk El & Teknik (e-mobilność) z siedzibą w Odense.