Roboty medyczne na NFZ? To kwestia czasu

Egzoszkielet, dzięki któremu pacjenci z niedowładem lub paraliżem nóg chodzą już podczas pierwszej sesji treningowej. W 100% polski, powstały na Politechnice Gdańskiej system C-EYE, który śledząc ruch gałek ocznych pozwala na komunikację z osobami wybudzonymi ze śpiączki i po udarach. Przypominający wielki tablet system X-Cogni, przywracający sprawność rąk osób po udarach. To ledwie kilka przykładów sprzętów  rehabilitacyjnych opartych na nowoczesnych technologiach i robotyce, pomagających wracać do zdrowia setkom polskich pacjentów, jakie zostaną pokazane podczas spotkania naukowców, lekarzy i fizjoterapeutów „Nowe technologie w rehabilitacji chorych” 31 maja 2023 r. w Bonifraterskim Centrum Rehabilitacji p.w. św. Benedykta Menni w Piaskach. Wszystkich Państwa, którzy chcieliby zobaczyć je na własne oczy i wziąć udział w konferencji serdecznie zapraszamy. Rozpoczęcie o godz. 9:15.

To tylko kwestia czasu – tak, po głębszym namyśle, odpowiada dr hab. n. med. Beata Tarnacka, prof. Narodowego Instytutu Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, pionierka polskiej robotyki w medycynie na pytanie, czy kiedykolwiek pomoc robota rehabilitacyjnego będzie wypisywana na receptę tak, jak na lek?  Zaraz jednak dodaje: – Robotyka nie jest remedium na wszystkie schorzenia, jesteśmy na początku drogi, potrzebna jest choćby współpraca z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, mnóstwo prac badawczych. Jednocześnie wiemy już, że robotyka pomaga w niektórych przypadkach urazów rdzenia kręgowego czy dziecięcym porażeniu mózgowym. Jest świetnie wykorzystywana w pionizacji pacjentów, doskonale pomagają  roboty  kroczące do ponownej nauki chodzenia i wszędzie tam, gdzie ważna jest powtarzalność ruchów w rehabilitacji. Nowoczesne technologie mogą skrócić czas jej trwania, a tym samym odciążyć finansowo system. Pamiętajmy, że w krajach zachodnich aż 85 procent pacjentów z większością schorzeń neurologicznych wraca ponownie do pracy. Do tego powinniśmy dążyć.

Prof. Beata Tarnacka jest gościnią marysińskiej konferencji, podczas której wygłosi wykład pt. „Robotyka – nowe perspektywy rehabilitacji” (wykład godz. 10 – 10:30). W Polsce mało kto wie więcej na ten temat. Jako pierwsza w Polsce lekarka zorganizowała specjalny turnus badawczy dla chętnych pacjentów, w którym wykorzystano roboty kroczące, pomagające w chodzeniu pacjentom nawet w ciężkich stanach. Pacjentów chętnych na ten turnus w sanatorium w Kamieniu Pomorskim było tak dużo, że  trzeba było zorganizować selekcję. Prof. Tarnacka podczas konferencji będzie m.in. opowiadała o medycznych rezultatach tamtego turnusu.

Spektakularne efekty w pracy z pacjentami częściowo sparaliżowanymi przynosi egzoszkielet EksoNR, który także był wykorzystywany podczas wspomnianego turnusu. Jest to dosłownie zewnętrzny szkielet, do którego z pomocą fizjoterapeuty “wchodzi” chory i dzięki któremu ponownie uczy się chodzić – jak na przykład pan Mateusz, który po urazie rdzenia był sparaliżowany od pasa w dół, a obecnie częściowo porusza się bez pomocy egzoszkieletu (FILM O PANU MARIUSZU)

 

 

EksoNR to egzoszkielet do reedukacji chodu przeznaczony do użytku pod nadzorem terapeuty. Przeznaczony dla pacjentów o różnym stopniu porażenia (częściowe, całkowite) lub niedowładu (wiotki, spastyczny, połowiczy), które mogą być wynikiem schorzeń neurologicznych lub urazów (np. udar, uszkodzenie rdzenia kręgowego, urazowe uszkodzenie mózgu).

Ten sprzęt podobnie jak kilkanaście innych medycznych urządzeń wykorzystujących nowoczesne technologie i pomagających w rehabilitacji osób sparaliżowanych, osób po udarach, po wylewach zostanie zaprezentowany podczas konferencji. Podczas konferencji swój najnowszy sprzęt pokaże Technomex – firma, która od lat wprowadza na polski rynek nowoczesne technologie, które służą chorym i pomagają im wrócić do zdrowia.

O doskonałym polskim rozwiązaniu wspierającym pracę i komunikację z osobami wybudzonymi ze śpiączki i z ciężkimi urazami neurologicznymi  o nazwie C-EYE opowie dr Roman Olejniczak, który używa je na co dzień w pracy z pacjentami. System wykorzystuje kontakt wzrokowy osoby chorej, synchronizując go z wyświetlaną na ekranie treścią. C-EYE wyznacza i wyświetla punkt, na który ma patrzeć pacjent,  przytrzymanie przez niego wzroku np. na obrazku, powoduje jego zaznaczenie, dzięki czemu chory może odpowiadać na zadawane pytania, wyrażać swoje potrzeby oraz prośby, a także rozwiązywać różne zadania stymulujące pamięć oraz inne aktywności umysłowe. System pozwala nawet na prowadzenie dialogu oraz wpisywania dowolnych treści za pomocą wzroku. Więcej na ten temat w swoim wystąpieniu „Komunikacja niewerbalna za pomocą systemu C-EYE”, opowiedzą dr Roman Olejniczak, Mgr Anna Stachowicz oraz Mgr Katarzyna Kujawa (wykład godz. 11 – 11:20). C-EYE Powstało na Politechnice Gdańskiej, jest już wykorzystywane w neurorehabilitacji.

Dlaczego Piaski Marysin? Ponieważ działające tu Bonifraterskie Centrum Medyczne jest jedną z nielicznych placówek w Polsce, które specjalizują się w kompleksowej rehabilitacji osób po udarach mózgu, których efektem jest częściowy paraliż, niedowład poszczególnych części ciała, kłopoty z chodzeniem, zaburzenia wzroku czy utrudniona komunikacja. Gros pacjentów trafia wcześnie po udarze, gdyż im wcześniej rozpoczęta rehabilitacja, tym większe szanse na powrót do zdrowia i sprawności – po upływie 12. miesięcy od udaru wielu dotkniętych udarem osób traci bezpowrotnie szansę na powrót do pełnej sprawności. Pacjenci są przywracani do zdrowia kompleksowo, dlatego przebywają w centrum nawet pół roku.

  Nowa technologia w rehabilitacji sprawdza się znakomicie, chorzy zdecydowanie szybciej odzyskują sprawność, a wszelkie nowoczesne narzędzia, roboty medyczne tylko w tym pomagają  – mówi  Wojciech Lipnicki, dyrektor Bonifraterskiego Centrum Medycznego w Piaskach – Marysinie.Roboty zaprojektowane do celów terapeutycznych pozwalają w jednym czasie w sposób bardzo dokładny kontrolować duży obszar ciała, wspomagają pionizację oraz utrzymanie równowagi pacjenta oraz dają fizjoterapeucie możliwość zintensyfikowania wielu zadań terapeutycznych w krótszym czasie. A to dla poprawy zdrowia chorego jest bardzo ważne.

To już 11. konferencja na temat rehabilitacji, podczas której lekarze specjaliści mają możliwość dialogu i wymiany poglądów o nowoczesnych sposobach rekonwalescencji. Swój udział w spotkaniu potwierdziło ponad 200 specjalistów, lekarzy i fizjoterapeutów z różnych ośrodków z całego kraju.

Bonifraterskie Centrum Medyczne to ogólnopolska grupa, dysponującej największym zapleczem szpitalnym w kraju – to 670 łóżek w kilku szpitalach w Polsce, 2,5 tysiąca pracowników, w tym 2 tysiące lekarzy i pielęgniarek. Bonifratrzy znani są z opieki rehabilitacyjnej – oprócz kilku dużych ośrodków rehabilitacji dziennej i ambulatoryjnej w Katowicach, Łodzi, Warszawie, Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu i Marysinie, prowadzą dwa szpitale rehabilitacyjne: we Wrocławiu i w Piaskach- Marysinie.