Ørsted po raz piąty z tytułem najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie

Firma Ørsted po raz piąty prowadzi w rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie i znajduje się w światowej czołówce wszystkich organizacji w tym zakresie. Ranking Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World został opublikowany w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

Firma Ørsted, specjalizująca się w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, została uznana za najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie w zestawieniu Corporate Knights 2024 Global 100. W tym samym rankingu firma znalazła się na 17. miejscu wśród wszystkich światowych firm z różnych sektorów.

Powrót na pozycję branżowego lidera zrównoważonego rozwoju jest dla nas niezwykle motywujący. To dowód, że wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, które stanowią dla Ørsted kluczowy element strategii, są zauważane i wyróżniane na forum międzynarodowym. Jako firma energetyczna, która przeszła głęboką transformację energetyczną, od firmy produkującej energię z paliw kopalnych do globalnego lidera morskiej energetyki wiatrowej, mamy ogromne doświadczenie w działaniach na rzecz dekarbonizacji i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Niezmiernie cieszy fakt, że możemy dzielić się nim również w Polsce, gdzie wspólnie z naszym partnerem PGE realizujemy projekty z zakresu morskiej energetyki wiatrowej o strategicznym znaczeniu dla polskiej energetyki i gospodarki – Baltica 2 i 3. – mówi Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Offshore w Ørsted Polska.

Realizacja wizji świata zasilanego wyłącznie przez odnawialne źródła energii wymaga zdecydowanych działań i ambitnych zobowiązań.

Aby do 2030 r. potroić ilość energii odnawialnej na całym świecie, konieczne jest odblokowanie większej przestrzeni na lądzie i morzu, przy wsparciu rządów i społeczeństw. Zrównoważone podejście musi być podstawą tej zmiany – mówi Ingrid Reumert, wiceprezes i dyrektor ds. globalnych relacji z interesariuszami w grupie Ørsted.

Ørsted był kiedyś jednym z najbardziej emisyjnych koncernów energetycznych w Europie. Obecnie jest w czołówce najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie i liderem w zakresie niskoemisyjnej transformacji. Organizacja przeszła na odnawialne źródła energii szybciej niż jakakolwiek inna duża firma energetyczna. Ørsted umieścił zrównoważony rozwój w centrum swojej strategii, stając się światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej i jest zaangażowany w zieloną transformację, która przynosi korzyści zarówno naturze, jak i ludziom.

Światowi przywódcy na konferencji COP28 uzgodnili potrojenie globalnej mocy energii odnawialnej do 2030 r., co wymaga rozbudowy odnawialnych źródeł energii w niespotykanych dotąd tempie i skali. Dokonanie tego w zrównoważony sposób jest nie tylko niezbędne dla naszej planety, ale też dla kontynuowania działalności prowadzonej przez państwa i społeczeństwa. Cele nakreślone w zakresie zielonej energii będziemy w stanie osiągnąć w przewidzianym czasie tylko wtedy, gdy uzyskamy wsparcie społeczności, zabezpieczymy długoterminowy dostęp do kluczowych surowców w ramach łańcucha dostaw oraz odblokujemy możliwość wykorzystywania terenów na lądzie i morzu w celu pozyskiwania energii odnawialnej. Zrównoważony rozwój jest wspólnym mianownikiem i kluczowym elementem wszystkich tych przedsięwzięć – dodaje Reumert.

Dobre praktyki w zakresie zielonej energii

Ørsted jest największym na świecie podmiotem pozyskującym energię odnawialną z wykorzystaniem morskich elektrowni wiatrowych, dostarczającym największą na rynku moc 8,9 GW. Firma rozwija odnawialne źródła energii na trzech kontynentach. Realizowane obecnie inwestycje w zakresie pozyskiwania energii słonecznej, energii wiatrowej na lądzie i morzu oraz projekty Power-to-X zapewnią dostęp do zielonej energii użytkownikom prywatnym i biznesowym.

Na sukces w tegorocznej edycji rankingu Global 100 Most Sustainable Corporations in World złożył się szereg działań firmy, podjętych w 2023 roku. Ørsted poczynił w tym czasie znaczne postępy w zakresie dekarbonizacji, zbliżając się do celu zerowej emisji netto.

  • Do budowy największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 w Wielkiej Brytanii zakupiono niskoemisyjne kable miedziane, zmniejszając tym samym emisje z przewodów wysokiego napięcia o prawie 50 proc.
  • Ørsted podjął również zdecydowane kroki w kwestii przejścia na niskoemisyjną produkcję stali, nawiązując zakrojoną na szeroką skalę współpracę z Dillinger, kluczowym producentem stali do fundamentów.
  • Kolejnym działaniem firmy, wynikającym z troski o zrównoważony rozwój, było podpisanie umowy z ESVAGT na przejęcie drugiego ekologicznego statku operacyjnego.

Ørsted jest jednym ze współautorów dokumentu Światowego Forum Ekonomicznego, który określa podstawy pozytywnego dla ludzi rozwoju odnawialnych źródeł energii.

W 2023 r. opublikowany został raport podsumowujący doświadczenie Ørsted w zakresie ochrony klimatu, aby promować najlepsze praktyki i przejrzystość w zakresie działań na rzecz klimatu. Pozytywne odzwierciedlenie w rankingu znalazła również zwiększona różnorodność etniczna i płciowa w kierownictwie organizacji.

Informacje o Global 100 Most Sustainable Corporations in World

Indeks Corporate Knights Global 100 to coroczny ranking 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie. Firmy te reprezentują 1 proc. najlepszych firm na świecie pod względem wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ranking ma charakter międzysektorowy i obejmuje przemysł, branżę finansową, IT, sektor konsumencki oraz opiekę zdrowotną.

Na potrzeby edycji 2024 Global 100 index organizujący go magazyn Corporate Knights przeanalizował dane pozyskane z aż 6 733 firm i zestawił w oparciu o 25 kluczowych ilościowych wskaźników wydajności, ważonych w celu odzwierciedlenia profilu wpływu każdej branży.

Pełną metodologię 2024 można znaleźć tutaj.

Więcej o Ørsted

Wizja Ørsted to świat oparty wyłącznie o odnawialne źródła energii. Wywodzący się z Danii koncern jest dziś obecny na kilkunastu rynkach, poczynając od Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, przez kraje europejskie, a kończąc na Azji. Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Ørsted, na którym firma działa już 10 lat, zatrudniając obecnie ponad 750 osób (blisko 8 tys. na całym świecie). Realizacja Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy do 2,5 GW w polskiej części Morza Bałtyckiego wpisuje się w zaktualizowaną niedawno przez Ørsted ambicję osiągnięcia 30 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Ørsted, który posiada 30-letnie doświadczenie w realizacji i rozwijaniu morskich farm wiatrowych, posiada obecnie ponad 12 GW mocy zainstalowanej w tej technologii na całym świecie. Oprócz morskich farm wiatrowych, firma rozwija, buduje i obsługuje lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i bioelektrownie oraz dostarcza produkty energetyczne swoim klientom. Uznano nas za najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie w indeksie Corporate Knights 2023, który gromadzi 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie. Znajdujemy się także na liście CDP Climate Change A jako światowy lider w zakresie działań na rzecz klimatu.