Ekoenergetyka osiągnęła standard Tesli

Stacja ładowania AXON Easy o dużej mocy jest w pełni przygotowana na standard NACS, najbardziej sprawdzony i powszechnie stosowany standard ładowania w Ameryce Północnej

Zielona Góra, 4 grudnia 2023 – Ekoenergetyka, wiodący producent infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych dużej mocy na rynku europejskim z sukcesem zakończyła testy stacji ładowania AXON EASY na rynku amerykańskim. Potwierdziły to niezależne testy organizowane przez CharIN.

North America Charging Standards (NACS) potocznie określony jako standard Tesli to system złączy ładowania samochodów elektrycznych opracowany przez firmę Tesla. Użytkownikom znany przede wszystkim ze stacji Supercharger, które Tesla rozpowszechniła także w Europie. NACS to najbardziej sprawdzony i powszechnie stosowany standard ładowania w Ameryce Północnej, wdrażany już od roku 2012.

Ekoenergetyka z sukcesem wzięła udział w Testivalu w Cleveland w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych. Gospodarzem tej jesiennej edycji został Lincoln Electric przy udziale pomysłodawcy i głównego organizatora – CharIN. W trakcie trzydniowego, intensywnego programu, inżynierowie z Ekoenergetyki pomyślnie przetestowali stacje ładowania z rodziny AXON Easy i potwierdzili ich pełną zgodność z NACS.

“Osiągnęliśmy kolejny krok milowy w Ekoenergetyce, integrując standard NACS z naszymi najnowocześniejszymi produktami. Dzięki systemowemu podejściu do projektowania nowych ładowarek już dziś możemy być pewni, że przeprowadzone testy na ładowarce Axon Easy potwierdzają pełną kompatybilność standardu NACS również z pozostałymi produktami rodziny Ekoenergetyki.” – podkreśla Marcin Graczykowski, Dyrektor Biura Zarządzania Produktami.

Jak wynika z danych Departamentu Energii USA (DOE), Tesla posiada w Stanach Zjednoczonych 17 740 portów szybkiego ładowania, co stanowi 62% wszystkich portów szybkiego ładowania prądem stałym w kraju.

Złącze NACS jest alternatywą dla złącza CCS Combo. Hyundai i Kia otrzymają dostęp do Tesla NACS i Supercharger pod koniec 2024 roku. Standard NACS wprowadzają również tacy producenci jak Ford, GM, Rivian, Volvo, Polestar, Nissan, Mercedes-Benz, Jaguar Land Rover, Subaru czy Fisker, a nawet BMW.

Obecnie na całym świecie jest już zainstalowanych ponad 8500 stacji ładowania Ekoenergetyki, z których prawie 50% to niezawodne stacje AXON Easy.

Założona w 2009 roku Ekoenergetyka wyrosła z akademickiego projektu badawczego założycieli Bartosza Kubika i Macieja Wojeńskiego. Obecnie zatrudnia ponad 1000 osób i dostarcza 20% europejskich stacji ładowania dla autobusów miejskich. Niedawno ogłosiła zawarcie umowy na dostarczanie stacji ładowania dla IONITY, operatora punktów ładowania należącego do Audi, BMW, Ford, Hyundai-Kia, Mercedes-Benz i Porsche.


O Ekoenergetyce:

Ekoenergetyka została założona w 2009 roku, wyrastając z akademickiego projektu badawczego. Dziś jest wiodącym producentem stacji ładowania pojazdów elektrycznych o dużej mocy na rynku europejskim. Ekoenergetyka dostarczyła infrastrukturę ładowania dla operatorów transportu publicznego w głównych miastach europejskich, w tym w Barcelonie, Berlinie, Hamburgu i Paryżu, a 80% jej rodzimego rynku znajduje się w Polsce. Dzięki inwestycji wiodącego środkowoeuropejskiego funduszu private equity Enterprise Investors firma szybko rozwija się na rynku, dostarczając stacje ładowania operatorom punktów ładowania (CPO), którzy świadczą usługi dla indywidualnych kierowców pojazdów elektrycznych.