Zimowy niezbędnik każdego kierowcy

Minusowe temperatury, marznący deszcz lub opady śniegu są testem cierpliwości dla każdego kierowcy i sprawdzianem wytrzymałości dla jego auta. To czy konfrontację z zimą przejdziemy zwycięsko w głównej mierze zależy od przygotowania. Posiadając odpowiednie narzędzia i produkty, nawet najniższe temperatury nie staną nam na przeszkodzie. Eksperci marki Würth Polska podpowiadają jak nie tylko utrzymać komfort użytkowania auta podczas niesprzyjających warunków pogodowych, ale również jak uchronić je przed uszkodzeniami.

Jednym z największych zagrożeń podczas zimy obok śliskiej, oblodzonej nawierzchni jest zdecydowanie ograniczona widoczność na drogach. Dlatego niezależnie czy jest to śnieg, marznący deszcz czy brud wydostający się spod kół innych samochodów, który trafia na przednią szybę auta, warto zadbać o sprawne wycieraczki i odpowiedni płyn do spryskiwaczy. Produkt, który poradzi sobie zarówno z minusowymi temperaturami, jak i uciążliwymi smugami. – Zimowy płyn do spryskiwaczy zawiera w swoim składzie alkohol i zapewnia skuteczność przy temperaturze -20 st. Celsjusza. Ponadto dobrze postawić na produkt sprawdzonej marki, który nie powoduje naprężeń czyszczonej powierzchni oraz jest delikatny dla materiałów — nie uszkadza lakieru, tworzyw sztucznych i gumy – wyjaśnia Krzysztof Wyszyński, Product Manager Würth Polska.

Dedykowany płyn do spryskiwaczy, zwłaszcza w okresie zimowym stanowi niezbędne wyposażenie każdego samochodu. Letnie płyny zamarzają w ujemnych temperaturach, przez co zimą są praktycznie bezużyteczne, a nawet mogą przyczynić się do uszkodzenia pojazdu. Pod wpływem mocniejszego mrozu, płyn może zamarznąć w przewodach, pompce i zbiorniczku. Jeżeli będziemy mieli szczęście, nie dojdzie do trwałego uszkodzenia, a jedynie zagęszczenia płynu i zablokowania przewodów. W takiej sytuacji należy jak najszybciej dolać płynu zimowego i kilkakrotnie użyć spryskiwaczy po rozgrzaniu pojazdu i rozmarznięciu płynu. Alkohol zawarty w wersji zimowej produktu, zapobiegnie zamarznięciu płynu w zbiorniczku a do temp ok -15°C również w przewodach i dyszy spryskiwacza.

Zamarznięty zamek w samochodzie?

Gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej zera, a z nieba pada biały puch najlepiej przechowywać auto w miejscu, w którym ograniczymy działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. W sytuacji, kiedy jednak nie mamy dostępu do garażu czy wiaty, należy liczyć się z ryzykiem zamarznięcia zamków w drzwiach. Dzieje się tak, gdy do mechanizmu dostanie się woda, która pod wpływem minusowej temperatury zamarza, tworząc mocną barierę, uniemożliwiającą dostanie się do środka. W tym celu najlepiej zawczasu zastosować odpowiedni produkt, który nie tylko zabezpieczy nasze zamki przed przymarznięciem do siebie metalowych elementów, ale również zapewni odpowiednie smarowanie i ochronę przed korozją.

– Dobry olej do zamków powinien nadawać się do konserwacji różnego rodzaju mechanizmów. Najlepiej wybrać taki w formie sprayu dla dokładnej i łatwej aplikacji. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, dlatego warto postawić na olej, który w swoim składzie nie zawiera żywic ani kwasów uszkadzających wrażliwe podzespoły, ma za to składniki chroniące przed korozją. Odpowiednia konserwacja zamków to ich dłuższa żywotność i bezawaryjna praca, dlatego warto na to zwrócić uwagę — komentuje Krzysztof Wyszyński, Product Manager Würth Polska.

Odśnieżony samochód = Bezpieczny kierowca

Skrobanie oblodzonych szyb i odśnieżanie pojazdów pokrytych śniegiem w okresie zimowym to standardowe czynności każdego użytkownika samochodu. Ta sytuacja najbardziej uciążliwa potrafi być rano, np. gdy śpieszymy się do pracy. Dlatego warto zadbać o swój komfort i postawić na odpowiednie do tego celu akcesoria. W przypadku skrobaczki ważne jest, aby jej krawędzie były idealnie gładkie, ponieważ każda nawet najmniejsza nierówność może nas kosztować rysy na szybie. Natomiast szczotka powinna umożliwiać nam duży zasięg ruchów, co znacznie ułatwi proces odśnieżania. Najlepiej wybrać taką, która posiada możliwość regulowania długości, dzięki czemu idealnie sprawdzi się niezależnie od rozmiarów samochodu.

– Szczotka i skrobaczka to jedno. Pamiętajmy też o własnym zdrowiu i bezpieczeństwie. Odśnieżanie samochodu potrafi trwać długie minuty, w tym czasie nasze dłonie narażone są na szkodliwe działanie mrozu i wilgoci. Przydatne mogą okazać się odpowiednie rękawiczki, zwykłe, bawełniane nie zdadzą egzaminu w zetknięciu z wodą i chłodem, nie zapewnią też pewnego chwytu. Warto zaopatrzyć się w ocieplane rękawiczki, wyposażone w gumowe wstawki, zapobiegające poślizgowi i zapewniające doskonały chwyt. Ze względu na wysoką wytrzymałość to rozwiązanie sprawdzi się również podczas innych prac w niesprzyjających warunkach atmosferycznych – wyjaśnia Jacek Wójcik, Product Manager Würth Polska.

Wsparcie dla diesla i akumulatora

Silniki Diesla są bardziej wrażliwe na niskie temperatury od ich benzynowych odpowiedników. W zimowych warunkach olej napędowy mętnieje i tężeje, w najgorszym przypadku, potrafiąc uniemożliwić jazdę samochodem. Warto zapobiegać takim sytuacjom, stosując profilaktycznie środek poprawiający właściwości eksploatacyjne oleju napędowego. Skuteczny produkt obniża temperaturę krzepnięcia oleju i zapobiega zatykaniu się przewodu paliwowego oraz filtra, umożliwiając pracę w niskich temperaturach. Zaleca się, aby środek był dodawany tuż przed procesem tankowania.

Choć nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji związanych z eksploatacją samochodu w okresie zimowym, warto mieć w zanadrzu jeszcze jeden, bardzo przydatny produkt. Ochroni nas przed jedną z największych katastrof, a jest nią z pewnością rozładowywany akumulator. Gdy samochód nie chce odpalić, warto sięgnąć po booster czyli urządzenie rozruchowe.

– Jest to niezwykle praktyczne urządzenie, które warto mieć na prywatnym wyposażeniu, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami starszego auta. Równie dobrze sprawdzi się w warsztacie samochodowym. Na rynku dostępne są produkty wyposażone w najnowszej generacji akumulator litowy, dzięki temu booster ładuje się szybko i ma niski poziom samorozładowania, a dodatkowa funkcja powerbanku zapewnia długi czas użytkowania – tłumaczy Jacek Wójcik, Product Manager Würth Polska.

O Würth Polska

Würth Polska jest liderem w technice zamocowań i dystrybucji produktów dla profesjonalistów, obecnym na polskim rynku już 32 lata. To nowoczesna firma i wiarygodny, stabilny pracodawca, który zatrudnia ponad 750 pracowników, z czego ponad 500 w Dziale Sprzedaży podzielonym na 7 obszarów – Auto, Cargo (w tym Agro), Drewno, Budownictwo, Metal, Instalacje i Budownictwo Inwestycje. Würth Polska posiada 44 sklepy stacjonarne oraz rozbudowany sklep internetowy, który zapewnia możliwość zakupów 24h na dobę bez wychodzenia z domu. Centrala firmy i nowoczesne centrum logistyczne znajdują się w Warszawie. Koncern prowadzi sprzedaż wyłącznie firmom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Więcej informacji o Würth Polska pod linkiem.

 

O grupie Würth

Grupa Würth została założona w 1945 r. w Niemczech. Obecnie składa się z ponad 400 samodzielnych firm, rozmieszczonych w ponad 80 krajach na wszystkich kontynentach. Zatrudnia ponad 83 tys. osób, z czego ponad 33 tys. to przedstawiciele handlowi. Würth to również ponad 3,7 mln klientów. Zgodnie z rocznym sprawozdaniem finansowym, w 2021 r. Grupa Würth osiągnęła łączną sprzedaż na poziomie 17,1 mld EUR.