Woski – specjalistyczne produkty dla ogrodników i sadowników

Spółka Polwax dostarcza kilka produktów przeznaczonych do zastosowań w szkółkarstwie, ogrodnictwie i sadownictwie. Wśród najchętniej stosowanych jest opracowany w Czechowicach – Dziedzicach wosk zielony do sadzonek, wosk zielony specjalny oraz grupa produktów Florowax. Wszystkie te produkty łączą unikalne właściwości, dzięki którym sadzonki są skutecznie chronione przed wysychaniem i zabezpieczone w trakcie transportu.

– Udoskonalamy nasze produkty i systematycznie dostosowujemy do wymagań ich użytkowników. W ten sposób powstał choćby Florowax czerwony, który znalazł zastosowania wszędzie tam, gdzie ważne jest wyróżnienie lub zaznaczenie warstwy pokrywającej – wskazuje Mateusz Kłaczek, Kierownik Rozwoju Produktu spółki Polwax.

Wosk zielony jest najdłużej produkowanym w Spółce produktem dla rolnictwa, który stosowany może być do pokrywania korzeni oraz zabezpieczania szczepionych sadzonek. Warstwa wosku zabezpiecza szczególnie delikatne miejsce połączenia podkładu i szczepu oraz wspomaga proces łączenia się, czyli tzw. kalusowanie. Zastosowanie wosku to sprawdzona i uznana w szkółkarstwie metoda.

W porównaniu do wosku zielonego, Florowax jest produktem premium, który wyróżnia się wyższą twardością przez co zabezpiecza rośliny na dłużej nie tylko przed wysychaniem, ale także stanowi barierę mechaniczną, chroniąc przed drobnymi uszkodzeniami.

– Rynek produktów dla sadownictwa i ogrodnictwa w naturalny sposób jest w kręgu naszego zainteresowania. Raz, ze względu na trudny do przecenienia potencjał, dwa – różnorodność produktów. Zarówno tych „masowych” dostarczanych w setkach ton, jak i tych „skrojonych” na miarę konkretnych potrzeb i wymagań. Zwłaszcza ta druga możliwość sprawia, że realizujemy sporo indywidualnych projektów i staje się, to jedną z naszych specjalizacji. Dzięki własnemu zapleczu badawczo – rozwojowemu możemy sprostać najbardziej wyszukanym oczekiwaniom – podkreśla M. Kłaczek.

Wyselekcjonowane woski stosuje się w celu zapewnienia optymalnych warunków przechowywania sadzonek. Specjalnie dobrane mieszanki składników zabezpieczają korzenie i odcięte pędy sadzonek roślin przed utratą wody i uszkodzeniami mechanicznymi. Zabezpieczają także sadzonki przed dostępem niepożądanych chorób i owadów.

Polwax to największy polski i jeden z wiodących w Europie producent wosków i parafin naftowych. Spółka dysponuje dwoma centrami produkcyjno-logistycznymi w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle.