Taconova zwiększa moce produkcyjne w Czechach

Szwajcarska firma Taconova Group AG jest częścią amerykańskiej TACO Family of Companies. Główny europejski zakład produkcyjny od 1996 r znajduje się w Velešínie w południowych Czechach. W kwietniu w pobliskim Garbe Park w Boršovie otwarta została druga fabryka z zapleczem magazynowym.

Nowy zakład produkcyjny wraz z zapleczem magazynowym firmy Taconova Production s.r.o. w Garbe Park koło Boršova w Czechach Południowych.

Taconova jest wiodącym producentem innowacyjnych rozwiązań dla systemów grzewczych, hydraulicznych i solarnych w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu w dziedzinie inteligentnych technologii instalacyjnych, firma oferuje wysokowydajne produkty, umożliwiające szczególnie efektywne wykorzystanie i dystrybucję energii. Główne obszary specjalizacji to równoważenie hydrauliczne, armatura, pompy obiegowe, ogrzewanie płaszczyznowe i technika systemowa.

Ceremonia przecięcia wstęgi z okazji uroczystego otwarcia nowego zakładu produkcyjnego Taconova w Boršovie w Czechach.

Szybsze dostawy, mniejszy ślad węglowy

Wraz z rosnącymi wymaganiami w zakresie zrównoważonego rozwoju i efektywnego zarządzania energią w sektorze prywatnym i komercyjnym oraz coraz większym popytem na rozwiązania wpisujące się w koncepcję zielonej energii, Taconova ciągle inwestuje w nowe zakłady produkcyjne oraz automatyzację i cyfryzację procesów produkcyjnych. Jej główny europejski zakład produkcyjny, Taconova Production s.r.o. od 1996 roku znajduje się w Velešínie w południowych Czechach, a druga fabryka z zapleczem magazynowym została otwarta w kwietniu w pobliskim Garbe Park w Boršovie. „Zakład będzie produkował wysokowydajne pompy do systemów grzewczych, chłodniczych i solarnych, a także modułowe węzły cieplne, które zapewniają ciepłą wodę użytkową i ogrzewanie budynków” – mówi Ralph Seewald, Dyrektor Zarządzający TACO Europe. Przewiduje się również utworzenie dużego europejskiego centrum dystrybucyjnego. Dzięki integracji produkcji z dystrybucją, łańcuch logistyczny zostanie usprawniony, co pozwoli na szybszą dostawę wytworzonych produktów i pomoże zmniejszyć ślad węglowy. Oprócz krajów europejskich, część produkcji trafi również na rynek amerykański.

Cheryl Merchant, CEO Taco Family of Companies, gratuluje Martinowi Markowi, dyrektorowi generalnemu Taconova Production s.r.o. pomyślnego zakończenia projektu budowy nowego zakładu produkcyjnego w Boršovie.

Zrównoważone rozwiązana i oszczędność energii

„Taconova wybrała strefę przemysłową na obrzeżach Boršova ze względu na doskonałą dostępność komunikacyjną. Znajduje się ona w pobliżu autostrady D3, a także granicy austriackiej i niemieckiej oraz niedaleko drugiego zakładu w Velešínie: – wyjaśnia Martin Marek, Dyrektor Zarządzający Taconova Production s.r.o.

Cały zespół obecny podczas otwarcia zakładu. W uroczystości wzięli udział między innymi Cheryl Merchant, CEO Taco Family of Companies (z przodu), Ralph Seewald, Dyrektor Zarządzający Taco Europe (pierwszy od lewej) i Martin Marek, Dyrektor Zarządzający Taconova Production s.r.o. (szósty od lewej).

Innym ważnym czynnikiem w procesie decyzyjnym było to, że deweloper nieruchomości Garbe przewidywał wprowadzenie zrównoważonych rozwiązań i maksymalne oszczędności energii, co miało wpływ na ogólne koszty operacyjne. Zielone fasady, ogrzewanie oparte na pompach ciepła i panele słoneczne stanowią kluczowe zalety nowego budynku.

Po podjęciu decyzji o współpracy z Garbe, realizacja projektu przebiegała bardzo szybko: Od podpisania umowy do przekazania lokalu minęło zaledwie jedenaście miesięcy, a już miesiąc później ruszyła produkcja. Nowa lokalizacja zajmuje powierzchnię 9266 m². W dwukondygnacyjnym budynku mieści się strefa produkcyjna (5170 m²), magazynowa (4096 m²) i część biurowo-usługowa (1262 m².).

Stopniowy wzrost produkcji

Ceremonia otwarcia i rozpoczęcia produkcji w nowym zakładzie Taconova odbyła się 17 kwietnia 2024 roku. W najbliższych latach całkowita wielkość produkcji będzie stopniowo zwiększana zgodnie z przyjętym planem. „Wierzymy, że inwestycja w zakład produkcyjny w Boršovie jest właściwym i obiecującym krokiem w celu wzmocnienia pozycji rynkowej Taco w Europie i zapewnienia długoterminowego wzrostu” – mówi Cheryl Merchant, CEO Taco Family of Companies.