Second home pod hiszpańskim słońcem. Polacy coraz chętniej inwestują na Półwyspie Iberyjskim

Rośnie liczba zamożnych Polaków, którzy decydują się na zakup drugiego domu za granicami naszego kraju. Pozwala to bezpiecznie ulokować kapitał, ale także zaspokoić potrzeby rekreacji i wypoczynku. Szukamy miejsc, gdzie atrakcyjna cena nieruchomości łączy się z gwarancją pogody i atrakcyjną lokalizacją. Najchętniej wybieramy w tym celu nieruchomości w Hiszpanii – tylko w II kwartale 2022 r. polscy inwestorzy kupili w Hiszpanii 740 lokali mieszkalnych. To o ponad połowę więcej niż kwartalnie kupowali w poprzednich latach. Co sprawia, że Półwysep Iberyjski cieszy się tak dużym powodzeniem tłumaczy Katarzyna Ford, właścicielka biura nieruchomości Prime Spanish Properties.

Zainteresowanie nieruchomościami w Hiszpanii potwierdzają dane Stowarzyszenia Sekretarzy Rejestrów Gruntów, Działalności Gospodarczej i Mienia Ruchomego Hiszpanii oraz opinie tutejszych pośredników.

– Od kilku lat wyraźnie widać zwiększone zainteresowanie Polaków inwestowaniem w nieruchomościami premium generalnie, a to ma przełożenie także na wybór hiszpańskich inwestycji. Na podejmowanie tej decyzji mają wpływ czynniki racjonalne, takie jak ochrona kapitału, długofalowa, bezpieczna inwestycja w czasach słabnącej złotówki, ale także równie ważne czynniki emocjonalne. Klienci pragną mieć drugi dom w atrakcyjnej lokalizacji z gwarancją pogody. Wolą ciepłe kraje od lokalnych, sezonowych kurortów, w których ceny nieruchomości w ostatnich czasach bardzo wzrosły. Nieruchomości hiszpańskie umożliwiają ogromną poprawę jakości życia, od młodych, dynamicznych ludzi po emerytów, którzy cenią łagodny klimat i doskonałą obsługę – tłumaczy Katarzyna Ford.

Własny dom przy hiszpańskim wybrzeżu

Hiszpania obejmuje duży obszar, jednak zainteresowanie inwestorów skierowane jest przede wszystkim w tereny Costa del Sol i Costa Blanca.

– Swoją działalność prowadzimy w obrębie Costa Blanca, Costa Calida i Costa del Sol. To regiony o przyjaznym klimacie, który utrzymuje się prze cały rok, zróżnicowanym krajobrazie, wielokulturowej i dobrze rozwiniętej infrastrukturze. Motywacje klientów są różne, ale niezależnie, czy będą przebywać w nieruchomości tylko kilka tygodni podczas roku, będą traktować ją jako drugi dom czy wynajmą ją, będą mieli możliwość obcowania z naturą cały rok i uprawiać różne sporty. Dużym atutem jest też rozbudowana siatka połączeń lotniczych z Polski do Alicante i Walencji, skąd w łatwy sposób dotrzemy do naszego domu czy apartamentu – mówi Katarzyna Ford.

Dokładny wybór lokalizacji zdeterminuje także nasz budżet. Ceny w Hiszpanii w dalszym ciągu są atrakcyjne i konkurencyjne wobec polskich. Apartament w turystycznej miejscowości możemy nabyć już w cenie warszawskiej kawalerki (tj. ok. 400 000 zł). Z drugiej strony możemy także wybierać w prawdziwych nieruchomościach luksusowych.

– W naszej pracy klasyfikujemy je jako te o wartości powyżej miliona euro. Oczywiście, wszystko zależy też od lokalizacji i średnich cen w danym regionie czy mieście. Na terenie Costa del Sol w Marbelli, apartamenty w pierwszej linii przy morzu są sprzedawane od 2 mln euro.  Południowe tereny Costa Blanca, czyli np. Javea to już relatywnie tańsze nieruchomości, ale tez i podaż apartamentów w pierwszej linii prawie nie istnieje – podaje przykłady Katarzyna Ford.

Jakich nieruchomości szukają Polacy

Inwestorzy dzielą się na tych, którzy szukają nieruchomości przede wszystkim z myślą o sobie i o stworzeniu domu bądź sezonowej rezydencji oraz na osoby chcące zarabiać na najmie, przede wszystkim krótkoterminowym. W zależności od motywu zakupu, ich wybory lokalizacji oraz samego charakteru domu czy apartamentu będą się różniły, mają jednak jeden mianownik wspólny.

– Starannie selekcjonujemy wszystkie apartamenty i wille, które następnie proponujemy klientom. Nasza oferta obejmuje przede wszystkim nieruchomości z rynku pierwotnego, ponieważ mamy świadomość, że inwestorzy z Polski priorytetowo traktują aspekt nowości, nienaganną jakość i nowoczesny design. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego wykluczamy jakiekolwiek kompromisy. Ograniczamy się wyłącznie do inwestycji będących crème de la crème ponadczasowych trendów architektonicznych – mówi Katarzyna Ford.

Czas to pieniądz

Jak deklaruje ekspertka, praca z klientami nieruchomości luksusowych jest czystą przyjemnością.

– Z reguły są to ludzie, którzy wiedza czego chcą. Maja duże wymaganie, jeśli chodzi o serwis i też, co najważniejsze, wspólnie doceniamy wartość, jaką jest dzisiaj czas. To są przeważnie ludzie biznesu, którzy nie maja zbyt dużo czasu na poszukiwania i potrzebują w tym zakresie kompleksowego wsparcia – mówi.

Jednym z powodów zwiększonego zainteresowania regionami Hiszpanii jest również coraz szersza dostępność znawców tutejszego rynku nieruchomości, którzy swoją ofertę kierują do rodaków.

– Oferujemy kompleksową obsługę klienta, który w momencie poproszenia nas o przygotowanie oferty, może zawierzyć pod opiekę cały proces zakupowy, a także późniejszej obsługi nabytej nieruchomości. Od początku działalności w Hiszpanii, znając już oczekiwania polskich klientów z pracy w segmencie nieruchomości premium w Polsce, kładę nacisk na połączenie prywatnych potrzeb klienta z biznesowymi. Nie tylko pomagamy w znalezieniu idealnie dopasowanej nieruchomości, ale również przeprowadzamy przez proces zakupowy – mówi Katarzyna Ford.

Właścicielka Prime Spanish Properties

tel. 0034 685 51 51 43

k.ford@primespanishproperties.es

W przypadku dokonywania formalności w Hiszpanii z pewnością przyda się doświadczenie na tutejszym rynku. Mentalność południowych mieszkańców Europy jest inna od naszej i trzeba zaakceptować i uszanować ich przyzwyczajenia i praktyki, związane z brakiem pośpiechu, sjestą czy obowiązkowym czasem na pogawędkę. Wymaga to zwiększonych pokładów cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Oddanie tego procesu w ręce doświadczonych praktyków jest dużym ułatwieniem. Prime Spanish Property współpracuje także z rekomendowaną kancelarią prawną i są w stanie obsłużyć klienta w czterech językach – polskim, angielskim, hiszpańskim i rosyjskim. Oprócz sprzedażą, agencja zajmuje się także zarządzaniem i obsługą wynajmu krótkoterminowego.

Wybierając biuro nieruchomości, zwłaszcza, jeśli chodzi o nieruchomości premium, najlepiej kierować się rekomendacjami i skupić się na biurach, które posiadają wieloletnie i udokumentowane doświadczenie oraz najlepiej znają potrzeby klientów. Dzięki temu niwelujemy stres i poświęcony czas na formalności przy zakupie nieruchomości za granicą.

Prime Spanish Property – agencja obrotu nieruchomościami założona w 2015 r. przez Katarzynę Ford. Skupia wokół siebie ludzi, dla których nieruchomości i bezpieczeństwo transakcji to nie tylko priorytet, ale także styl życia. Agencja powstała z myślą o zaoferowaniu inwestorom optymalnej propozycji bezpiecznego inwestowania w nieruchomości, ale również wsparcia w procesie zmiany swojego życia i przeniesienia się do nowego otoczenia na Costa Banca czy Costa del Sol. Pełne rozeznanie na lokalnym rynku nieruchomości daje Prime Spanish Property przewagę konkurencyjną, a znajomość lokalnych wymagań i realiów formalnych oferuje bezcenne poczucie bezpieczeństwa.

Jesteśmy PRIME i zapraszamy Cię do naszego świata #be_PRIME.