Nadchodzi czas elektroniki Polacy ruszają na zakupy w sieci

Smartfony Apple – nowe, używane, czy odnowione – to, jak wynika z danych największego serwisu ogłoszeniowego w Polsce, najczęściej poszukiwany sprzęt w kategorii elektronika. W samym tylko wrześniu jego nazwa wpisywana była w wyszukiwarkę 300 tysięcy razy. Ale nie tylko smartfony z jabłkiem cieszą się zainteresowaniem w gorącym okresie sprzedażowym, który inauguruje Black Friday. Kolejne okazje zakupowe sprawiają, że od listopada do stycznia, wzmożony ruch odnotowuje cała kategoria.

Co siódmy Polak szukał w ostatnim kwartale sprzętów elektronicznych na OLX. Serwis podaje, że liczba użytkowników zainteresowanych tą kategorią wzrosła rok do roku o ponad 10%. Według danych DLA Piper rynek elektroniki wyhamowuje. Mimo to, liczba użytkowników szukających nowych i używanych sprzętów, osiągnęła we wrześniu aż 6 milionów. Wraz z użytkownikami rośnie też liczba aktywnych ogłoszeń. Na początku trzeciego kwartału w serwisie zanotowano ponad milion aktywnych ogłoszeń, z których każde wyświetlono średnio 40 razy.

– Wśród kupujących rośnie otwartość na urządzenia w różnym stanie. Oczywiście mogą to być sprzęty nowe lub używane, ale widzimy też zainteresowanie produktami powystawowymi i odnowionymi. Blisko co 10. ogłoszenie w kategorii elektronika dodawane jest przez firmy specjalizujące się w sprzedaży takich produktów – wskazuje Paweł Starościak, menadżer kategorii Elektronika w serwisie OLX.PL.

Szczyt zainteresowania zakupami elektroniki przypada na listopad, to w tym okresie polujemy na atrakcyjne ceny podczas Black Friday i Cyber Monday. Zakupy elektroniki popularne są także w grudniu, gdy wybieramy prezenty mikołajkowe i bożonarodzeniowe, oraz w styczniu. Co więcej, końcówka roku to czas największych wyprzedaży, co jest istotną informacją dla wszystkich poszukujących sprzętu w atrakcyjnej cenie.

Czego szukamy najczęściej?

Jak wynika z danych OLX, Polacy najczęściej są zainteresowani smartfonami marki Apple (ponad 300 tys. wyszukiwań), a ogólne hasło telefon wyszukano 81 tys. razy. W następnej kolejności znalazły się sprzęty AGD takie jak: lodówki (138 tys. wyszukiwań), pralki (89 tys. wyszukiwań) i mikrofalówki (51 tys. wyszukiwań) oraz RTV, czyli telewizory (123 tys. wyszukiwań), laptopy (75 tys. wyszukiwań) i monitory (54 tys. wyszukiwań). To istotne informacje zwłaszcza z perspektywy osób prowadzących biznes związany ze sprzedażą sprzętów elektronicznych – tych nowych, ale też używanych i odnowionych.

Jak sprzedawać?

Na co zwrócić uwagę tworząc ogłoszenie o sprzedaży elektroniki? Ważny jest precyzyjny opis, wskazujący na stan produktu i odpowiednie, wyraźne zdjęcia. Najlepiej konkretnego sprzedawanego egzemplarza. W przypadku używanej elektroniki z baterią/akumulatorem warto także wspomnieć o ich stanie i obecności ładowarki lub zasilacza. W serwisie OLX użytkownicy biznesowi mają możliwość skorzystania z dwóch wybranych modeli sprzedaży – pakietu ogłoszeń lub modelu prowizyjnego, w którym płaci się jedynie za ogłoszenie zakończone sprzedażą (w wybranych kategoriach). Warto również rozważyć skorzystanie z oferty bezetykietowych Przesyłek OLX, znacznie ułatwiających nadawanie produktów.

OLX

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Każdego miesiąca korzysta z niego ponad 13,5 milionów użytkowników (Gemius, lipiec 2022), w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak.