Rozpoczęcie inwestycji antyodorowej coraz bliżej

Agaris Myco Poland, lider w produkcji podłoża pod uprawę pieczarek, złożył wniosek do Starostwa Powiatowego w Skierniewicach o wydanie zgody na budowę kurtyn antyodorowych. Wybrano również wykonawcę instalacji.

Dostawcą bariery antyodorowej będzie firma bioArcus, która zrealizowała już ponad 380 tego rodzaju inwestycji w całej Polsce. Instalacja w Woli Makowskiej będzie jedną z największych w województwie łódzkim.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji od starostwa zakończymy etap planowania i niezwłocznie rozpoczniemy prace budowlane, które potrwają nie dłużej niż sześć miesięcy – wyjaśnia Rafał Nawrocki prezes Agaris Myco Poland – po ich zakończeniu mieszkańcy miejscowości Wola Makowska, Maków i Jacochów odczują natychmiastowy efekt poprawy jakości powietrza.

Projekt zakłada instalację nowoczesnego systemu specjalnie zaprojektowanych dysz, które rozpylą pod wysokim ciśnieniem “mgiełkę” z mikroskopijnych kropli wody i preparatu antyodorowego. Preparat, składający się z substancji naturalnych i olejków eterycznych, będzie działał jak magnes, przyciągając i neutralizując molekuły odorowe.

Instalacja obejmie dwa odcinki przewodów wysokociśnieniowych z dyszami o łącznej długości niemal 450 metrów, co odpowiada długości ponad czterech boisk piłkarskich. Przewody zostaną zawieszone
na 46 słupach, na wysokości około 6 metrów nad ziemią.

Kurtyny to rozwiązanie pomostowe. Tymczasem Agaris Myco Poland złożył już drugi plan kompleksowej modernizacji antyodorowej swojego zakładu o wartości 40 milionów. Niestety
oba projektu utknęły na etapie opiniowania w urzędzie gminy.

Planowana modernizacja obejmie zadaszenie obszarów gdzie wykonywane są procesy technologiczne, a zakład zostanie wyposażony w automatyczne bramy i nowoczesny system wentylacji, w tym filtry, biofiltry oraz specjalne płuczki, co pozwoli ograniczyć emisję najbardziej dokuczliwych związków nawet o 97%.


Agaris Myco Poland jest producentem podłoża pod uprawę pieczarek, który zatrudnia łącznie ponad 200 osób w powiecie łaskim i skierniewickim. Na podłożu wyprodukowanym przez Agaris, rocznie w Polsce hodowane jest do 75 tysięcy ton pieczarek. Stanowi to ok. 16% produkcji pieczarek w Polsce, a trzeba pamiętać, że nasz kraj jest największym producentem pieczarek w Europie. Agaris Myco to niewielki holding branżowy. Bazę stanowią dwie fabryki w Polsce oraz dwie w Ukrainie. Właścicielem jest belgijski fundusz inwestycyjny Straco.