Podpis kwalifikowany skutecznym narzędziem dla przedsiębiorców

– Podpis kwalifikowany posiada identyczną prawną wartość oraz skutki prawne jak tradycyjny podpis odręczny. Jego użycie pozwala przedsiębiorcom na przyspieszenie procesów, zmniejszenie kosztów i poprawę efektywności. Umożliwia załatwianie spraw urzędowych bez konieczności udawania się do urzędów – mówi Tomasz Urban, właściciel firmy T2T System z Nędzy, która oferuje uzyskanie podpisu kwalifikowanego wraz z niezbędnym certyfikatem.

Digital signature is future of technology.Document Management System and online documentation.Concept of electronic signature

Podpis kwalifikowany skutecznym narzędziem dla przedsiębiorców

Postęp technologiczny wymusza podążanie za coraz powszechniejszymi udogodnieniami elektronicznymi. Jednym z nich jest podpis kwalifikowany, którego posiadanie przynosi korzyści przede wszystkim przedsiębiorcom. Potwierdzony specjalnym certyfikatem stanowi potwierdzenie autentyczności i tożsamości dokumentów nawet poza granicami kraju.

Nowoczesne rozwiązanie dla przedsiębiorców

Korzystanie z podpisu kwalifikowanego przynosi liczne korzyści, takie jak ułatwienie procesów, oszczędność czasu i kosztów, zapewnienie autentyczności i integralności dokumentów oraz zwiększenie bezpieczeństwa.

Podpis kwalifikowany to elektroniczny podpis, który został wygenerowany przy użyciu kwalifikowanego certyfikatu, a ten jest wydawany przez dostawców usług certyfikacji, którzy są uprawnieni do tego przez odpowiednie organy regulacyjne. – Aby móc wydawać certyfikat otrzymaliśmy uprawnienia od firmy Centrum by Asseco. Podpis kwalifikowany ma taką samą prawną wartość i skutki prawne jak tradycyjny podpis odręczny, a korzyści z jego posiadania nieporównywalnie więcej. Jest szeroko stosowany w elektronicznych procesach biznesowych i administracyjnych, takich jak umowy elektroniczne, deklaracje podatkowe, dokumenty urzędowe, czy przesyłanie dokumentów do instytucji publicznych. Jego użycie pozwala na zastąpienie tradycyjnych podpisów odręcznych, co przyspiesza procesy, zmniejsza koszty i poprawia efektywność. Wykorzystanie podpisu kwalifikowanego pomaga w ograniczaniu zużycia papieru i innych zasobów, co także ma wpływ na efekt środowiskowy – tłumaczy Tomasz Urban, właściciel T2T System z miejscowości Nędza, która oferuje nabycie podpisu kwalifikowanego.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że podpis niekwalifikowany (powszechnie znany jako podpis elektroniczny) wykorzystywany jest przeważnie w wewnętrznym obiegu dokumentów. Natomiast w przypadku certyfikatu kwalifikowanego jego użycie reguluje ustawa o podpisie elektronicznym. – Dzieje się tak, ponieważ moc prawna podpisu kwalifikowanego jest większa. Może on być używany w kontakcie z różnymi instytucjami urzędniczymi, dlatego do jego obsługi wymagane jest posiadanie specjalnej aplikacji, która nam ten dokument przechowa. Ponadto do użytkowania takiego podpisu wymagany jest specjalny certyfikat – dodaje Tomasz Urban.

Skuteczne narzędzie i szybki proces instalacji

Podpis kwalifikowany jest oparty na technologii kryptograficznej i jest stosowany w celu zapewnienia autentyczności, integralności i niezmienności dokumentów elektronicznych.  – Łączy dane identyfikujące odpisującego, tak jak unikalny identyfikator, z danymi elektronicznymi dokumentu. Jest generowany przy użyciu klucza kryptograficznego, który przechowywany jest w bezpiecznym urządzeniu, takim jak karta inteligentna lub token USB – informuje właściciel T2T System. – Nasza firma ma wszelkie stosowne pozwolenia, dzięki czemu oferuje nabycie takiego certyfikatu umożliwiającego posługiwanie się podpisem kwalifikowanym. Sam proces jego pozyskania jest prosty. Pierwszym krokiem jest zakup wspomnianego certyfikatu o różnych zakresach ważności (na rok, dwa oraz trzy lata). Kolejno następuje potwierdzenie tożsamości z wydaniem certyfikatu (w biurze firmy lub z możliwością dojazdu do klienta). Następnie instaluje się specjalne oprogramowanie i pobieramy certyfikat, który zamieszczamy na karcie kryptograficznej. Do autoryzacji może też być wykorzystywana aplikacja mobilna instalowana na smartfonie użytkownika podpisu kwalifikowanego. Wszystkie najważniejsze wskazówki klienci otrzymują od nas. Odpowiadamy na każde wątpliwości i pytania  zapewnia właściciel T2T System.

Podpis kwalifikowany można nabyć w siedzibie firmy T2T System, w Nędzy. Istnieje także możliwość dojazdu na miejsce. – Sami jesteśmy przedsiębiorcami i wiemy jak taki podpis usprawnia pracę. Technologie skutecznie ułatwiają nam życie. Warto z nich korzystać – dodaje na koniec Tomasz Urban z T2T System.

* * *

T2T System wspiera przedsiębiorstwa i instytucje w wykorzystaniu technologii informacyjnej. Tworzy i wdraża oprogramowanie, administruje systemami, serwerami i sieciami, świadczy usługi outsourcingu IT. Firma powstała z pasji do informatyki, dziś skupia specjalistów z równych dziedzin programowania i administracji IT.

***

Tekst: Adventure Media

Zdjęcie: Adventure Media