Nowy standard podróży w Air France

Linia wyposaży 21 najnowszych Airbusów A350 w komfortowe kabiny i innowacje technologiczne

Warszawa, 13.06.2023 r. – Francuskie linie lotnicze Air France kontynuują wdrażanie nowego standardu podróży we flocie dalekiego zasięgu, łącząc najwyższy poziom komfortu z udogodnieniami technologicznymi. Najnowsze kabiny, z których już korzystają pasażerowie klasy Biznes, Premium Economy i Ekonomicznej w wybranych Boeingach 777-300 ER*, będą teraz stopniowo instalowane w najnowszej flocie 21 samolotów Airbus A350, począwszy od lipca 2023 r. Airbusy A350 zostaną wyposażone nie tylko w nowe, komfortowe fotele, ale też w liczne innowacje technologiczne – najszerszy ekran w całej flocie Air France, duży panel dotykowy do łatwego przeglądania oferty rozrywki pokładowej w kabinie Biznes, a także nowe opcje parowania umożliwiające podłączanie urządzeń osobistych do systemu w fotelu, we wszystkich kabinach.

Podczas targów Aircraft Interiors Expo 2023 w Hamburgu Air France po raz pierwszy zaprezentował swój najnowszy fotel klasy Biznes na lotach dalekiego zasięgu. Siedzenie, które, rozkłada się do poziomu idealnie płaskiego łóżka o długości prawie dwóch metrów, a także posiada przesuwane drzwi, które pozwalają stworzyć całkowicie prywatną przestrzeń, jest ucieleśnieniem najwyższych standardów w branży w zakresie komfortu. Dodatkowo, z myślą o osobach podróżujących razem, w środkowym rzędzie umieszczono fotele z ruchomą przegrodę. Po jej opuszczeniu, podróżujące pary mają do dyspozycji przytulną, wspólną przestrzeń, odizolowaną od reszty współpasażerów.

W fotele, które opracowano specjalnie dla Air France, zostaną wyposażone najnowsze samoloty – Airbusy A350, które będą stopniowo dołączać do długodystansowej floty przewoźnika, począwszy od lipca b.r. do 2025 roku. Najnowszy nabytek we flocie Air France będzie gościł podróżnych w zupełnie nowych wnętrzach we wszystkich trzech klasach podróży, oferując 48 miejsc w Klasie Biznes, 32 miejsca w Premium Economy oraz 212 miejsc w Klasie Ekonomicznej.

W sumie Air France zamówił 41 samolotów typu Airbus A350-900, z czego dostarczono już 20 sztuk. Dwudziesty pierwszy dostarczony do Air France Airbus A350, noszący imię „Aix-en-Provence”, będzie pierwszym samolotem wyposażonym w nowe fotele, w nowej konfiguracji kabiny. Maszyna wykona swój pierwszy komercyjny lot w lipcu 2023 r.

Poprzez instalację nowego typu foteli w Airbusach A350, Air France kontynuuje wdrażanie swoich najbardziej zaawansowanych standardów podróży w zakresie komfortu lotu, których jak dotąd mogli doświadczyć pasażerowie na trasach obsługiwanych przez Boeingi 777-300. W ubiegłym roku rozpoczęła się modernizacja 12 samolotów tego typu, które jako pierwsze wyposażono w nowe kabiny.

Kabina Biznes

Projekt każdego z 48 nowych foteli kabiny Biznes opiera się na koncepcji 3 x P: Pełnia poziomu, Pełnia prywatności i Pełnia swobody. Oznacza to, że fotele rozkładają się do poziomu idealnie płaskiego, blisko dwumetrowego lóżka (pełnia poziomu), z miękkim wypełnieniem, o szerokości 53 cm. Po drugie, specyficzny kształt fotela oraz nowe przesuwane drzwi zapewniają strefę doskonałej prywatności (pełna prywatność), tworząc dyskretne, indywidualne miejsce do odpoczynku lub pracy podczas lotu. Trzecim istotnym elementem, mocno cenionym przez podróżnych jest pełnia swobody w poruszaniu się na pokładzie. Dzięki przemyślanemu rozmieszczenie foteli w kabinie, każdy ma wygodny dostęp do przejścia między rzędami, bez naruszania spokoju współpasażerów.  Podróżnych wchodzących do samolotu wita podświetlany emblemat w postaci skrzydlatego konika morskiego, który nawiązuje do bogatej historii linii. Duże okna kabiny posiadają elektroniczne rolety, które umożliwiają pasażerom samodzielną regulację natężenia światła w trakcie lotu. Dbając o komfort i wrażenia estetyczne swoich klientów, linia starannie wybrała wysokiej jakości, szlachetne materiały do stworzenia eleganckiego i przytulnego wnętrza. Wełniane tkaniny, skóra licowa, szczotkowane aluminium oraz wyhaftowany na każdym fotelu emblemat firmy, podkreślają francuską sztukę podróżowania – styl i dbałość o szczegóły. Przy każdym fotelu klasy biznes umieszczono osobisty mały schowek, który mieści wysokiej jakości słuchawki w funkcją redukcji szumów i lusterko kosmetyczne. To doskonałe miejsce do przechowywania podręcznych drobiazgów potrzebnych w podróży. Drugi schowek, znajdujący się u podnóża fotela, może służyć do wygodnego przechowywania małego akcesorium podróżnego. Siedzenia w pierwszym rzędzie kabiny Biznes posiadają dodatkową, komfortową przestrzeń z przodu fotela oraz osobistą szafę z lustrem i dodatkowym schowkiem bagażowym.

Ten wyjątkowy fotel został specjalnie zaprojektowany dla Air France. Twórcami są STELIA Aerospace – marka komercyjną należąca do Airbus Atlantic, która zajmuje się projektowaniem wnętrz kabin samolotów, wraz z projektantem Markiem Collinsem z Design Investment, we współpracy z SGK Brandimage, firmą odpowiedzialną za doradztwo w zakresie projektowania i brandingu.

Technologiczne udogodnienia

Air France podejmuje ciągłe starania o najwyższy standard podróży w klasie Biznes również w zakresie technologii dostępnej na pokładzie. Najnowszy fotel został wyposażony w szeroki, 20-calowy ekran 4K Ultra High-Definition z powłoką przeciwodblaskową. Jest to największy ekran dostępny w szerokokadłubowej flocie Air France. Korzystając z nowoczesnego interfejsu graficznego  nowej generacji, pasażerowie mają dostęp do liczącego 1500 godzin programu rozrywki pokładowej. Dzięki nowemu połączeniu Bluetooth, pasażerowie mogą korzystać z zasobów m.in. filmowych i muzycznych również przy użyciu własnych słuchawek. Nowy panel dotykowy umożliwia pasażerom zarówno przeglądanie oferty rozrywkowej, jak też łatwe sterowanie otoczeniem fotela – od regulacji pozycji siedzenia po dostosowanie natężenia oświetlenia. Dodatkowo, pasażerowie mają do dyspozycji funkcję „nie przeszkadzać”, która informuje załogę, kiedy podróżny chce odpocząć. Każdy fotel w kabinie Biznes jest wyposażony w gniazdka elektryczne i porty USB typu A i C, bezprzewodową ładowarkę indukcyjną, a także pokładowe Wi-Fi, które jest dostępne w całym samolocie. Dodatkowo, podróżni mają do dyspozycji nową funkcję, która pozwala na podłączenie własnego urządzenia osobistego (smartfon) do ekranu w fotelu i używanie go jako pilota do sterowania. Za pomocą sparowanego z systemem samolotu smarfona, można przeglądać katalog rozrywki pokładowej, czy interaktywną mapę, podczas gdy wybrane treści są wyświetlane na ekranie głównym.

Optymalny komfort podróży w kabinie Premium Economy i Ekonomicznej

Premium Economy w Airbusie A350 mieści 32 fotele, które powstały również według projektu Collins Aerospace. W tej kabinie Air France oferuje zupełnie nowy typ rozkładanych siedzeń, w które jest już wyposażony pierwszy z dostarczonych Airbusów A350 oraz 12 samolotów Boeing 777-300 ER.*

Każde miejsce, którego poszerzone siedzisko wynosi teraz 48 cm, a oparcie odchyla się do 121 stopni oferuje zwiększoną przestrzeń na nogi, która wynosi 94 cm. Poza tym, fotel poddano kilku dodatkowym usprawnieniom, znacznie wpływającym na komfort. Po pierwsze, przeprojektowano poduszki siedzeń, które są bardziej miękkie i sięgają do poziomu ramienia. Po drugie, fotele zyskały nową, szlachetnie wykończoną tapicerkę w granatową jodełkę. Po trzecie, zagłówek podlega 4-stopniowej regulacji. Ponadto w kabinie Premium Economy wymieniono słuchawki, które mają teraz funkcję redukcji szumu i są zintegrowane z fotelem, dla łatwiejszego użycia w dowolnym momencie lotu. Fotel posiada również indywidualną lampkę do czytania, porty USB-A i USB-C oraz dużo miejsca do przechowywania bagażu podręcznego.

Kabina ekonomiczna w samolocie Airbus A350 jest wyposażona w 212 foteli, które powstały we współpracy z firmą Safran Seats. Fotele w tej kabinie także spełniają najwyższe standardy na rynku w zakresie wygody podróżnych. Każde siedzenie o szerokości 46 cm, które można rozłożyć do 119 stopni posiada 79 cm przestrzeni na nogi oraz ergonomicznie zaprojektowane oparcie, ze wzmocnionym podparciem po bokach. Ponadto teraz, podróżni mają do dyspozycji osobisty uchwyt na smartfon lub tablet zintegrowany z oparciem fotela oraz dwa porty USB – typ C i A.

Zarówno kabina Premium Economy, jak i Ekonomiczna zostały wyposażone w nowe indywidualne monitory 4K Ultra High-Definition i wymiarach 13,3 cala ze specjalną powłoką przeciwodblaskową. Dzięki połączeniu Bluetooth dostępnemu również w kabinie ekonomicznej, przy odbiorze programu rozrywki pokładowej pasażerowie mogą korzystać z własnych słuchawek. Nowa funkcja pozwala również podłączyć własnego smartfona bezpośrednio do ekranu w fotelu i używać go jako pilota do sterowania treścią na głównym ekranie.

We wszystkich kabinach nowego Airbusa A350 pasażerowie mają dostęp do pokładowego Wi-Fi, w ramach oferty Air France Connect. Do wyboru są trzy pakiety dostępu do Internetu, a wśród nich bezpłatna opcja „Message”, dzięki której podróżni mogą korzystać z popularnych komunikatorów, a także przeglądać treści związane z ich lotem i przesiadkami.

*kabiny są stopniowo instalowane w 12 Boeingach 777-300ER