LNG zasilające przedsiębiorstwa: test może być pierwszym krokiem

  • Szukanie oszczędności czy potrzeba wdrożenia bardziej ekologicznego paliwa to tylko niektóre z powodów rozważenia wdrożenia LNG w firmie.
  • Pierwszym ważnym krokiem może okazać się test LNG.
  • O możliwościach tego paliwa oraz zaletach przejścia na LNG opowie ekspert Duon podczas webinaru 6 kwietnia 2023 r.

Dostępność poza siecią gazociągową, łatwość transportu dzięki zmniejszonej objętości gazu ziemnego w postaci skroplonej czy możliwość zastosowania tego paliwa na stałe lub tymczasowo, w razie potrzeby nie są jedynymi korzyściami ze stosowania LNG w przemyśle. Jako zalety należy także podkreślić możliwość zastosowania go jako backupu energetycznego w przypadku np. zbyt małej przepustowości istniejącej sieci gazowej, w trakcie awarii lub w przypadku wprowadzenia planu ograniczeń w zużyciu gazu. LNG może stanowić swoistą rezerwę mocy.

LNG odpowiedzią na wyzwania

Typując źródło energii dla swojego zakładu, warto zwrócić uwagę na rozwiązania spełniające wymogi klimatyczne czy zabezpieczające funkcjonowanie firmy w razie awarii zasilania. Paliwem spełniającym te kryteria jest skroplony gaz ziemny (LNG).

LNG sprawdza się, jeśli firma nie ma perspektyw na dostęp do sieci gazociągowej w najbliższych 2-3 latach lub w sytuacji, w której obecny dostęp do gazu z rurociągu nie pokrywa całego, zapotrzebowania na paliwo. Minimalną ilością energii cieplnej jaką w ciągu roku musi konsumować zakład produkcyjny, aby LNG było opłacalne to 1,5 GWh rocznie, a więc ekwiwalent np. 500 ton węgla.

Gaz skroplony ma również zastosowanie w przypadkach, gdy jest budowany nowy zakład produkcyjny lub hale magazynowe i nie wybrano jeszcze źródła zasilania.

Testy LNG, czyli skroplony gaz ziemny w praktyce

Pomimo uspokojenia się sytuacji na rynku gazu ziemnego, wśród firm produkcyjnych cały czas widać zainteresowanie LNG jako backupem dla gazu sieciowego. Obserwujemy również zainteresowanie możliwością zastosowania LNG na wypadek awarii lub opóźnień w budowie gazociągów przez lokalnego dystrybutora. – mówi Maciej Wardejn, Kierownik ds. Kluczowych Klientów w DUON, który podczas webinaru przedstawi case studies klientów z różnych dziedzin, którzy zdecydowali się na LNG z różnych przyczyn.

– Nasze realizacje LNG, zarówno tymczasowe jak i stacjonarne, które zostały przeprowadzone do tej pory, pokazują, że gaz ziemny w formie skroplonej odpowiada wymogom technicznym przedsiębiorstw z różnych branż i dobrze radzi sobie z zasilaniem ich instalacji – dodaje Wardejn.

Pierwszy krok do skroplonego gazu ziemnego

Wzięcie udziału w webinarze jest szansą dla wielu przedsiębiorców na zdobycie wiedzy, jak zabezpieczyć funkcjonowanie zakładu w zakresie dostaw paliwa w dzisiejszej rzeczywistości rynkowej: bez przerw, bez obaw. Spotkanie, podczas którego uczestnikom zostaną przybliżone możliwości wykorzystania skroplonego gazu ziemnego w zasilaniu przedsiębiorstw, rozpocznie się o godzinie 10.00 w dniu 6 kwietnia 2023 r. Webinar poprowadzi Maciej Wardejn – specjalizujący się w projektach związanych z optymalizacją kosztów zakupu gazu ziemnego ekspert DUON.

Chcesz wziąć udział w spotkaniu online „LNG zabezpieczy Twój biznes w energię. Przetestuj LNG – pierwszy krok do skroplonego gazu ziemnego”? Wystarczy, że zapiszesz się na stronie: https://webinar.duon.pl/. Wydarzenie można dodać bezpośrednio do swojego kalendarza.

Aktualności dot. webinaru można śledzić na:

-Facebooku: https://www.facebook.com/events/721492146336280/?ref=newsfeed,

-LinkedInie: https://www.linkedin.com/events/lngzabezpieczytw-jbizneswenergi7042090122191785984/comments/.