Urządzenie łazienki pod skosami wymaga nieco innego podejścia niż aranżacja pełnowymiarowego pomieszczenia. Skośny sufit narzuca ograniczenia, których nie sposób ominąć. W aranżacji takiej łazienki należy trzymać się kilku kluczowych zasad. Pomogą one urządzić wnętrze wygodne i w pełni ergonomiczne, nawet przy obniżonym stropie i licznych załamaniach.
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przy urządzaniu łazienki na poddaszu, są dokładne pomiary. Pamiętajmy, że powierzchnia użytkowa łazienki ze skośnym sufitem może odbiegać od jej rzeczywistego metrażu. Przyjmuje się, że miejsca, w których wysokość stropu nie przekracza 1,40 m nie powinny być wliczane do powierzchni użytkowej, a minimalna wysokość stropu, która umożliwi nam dostęp do sprzętów i mebli wynosi 1,90 m (jest to tzw. granica swobodnego stania). Trzymając się tych zasad i wiedząc, jaką przestrzeń rzeczywiście mamy do dyspozycji, możemy przystąpić do planowania rozmieszczenia poszczególnych sprzętów.
Strefa wanny
Rozmieszczenie sprzętów w łazience ze skosami zacznijmy od wanny. Najlepiej będzie umieścić ją pod opadającym stropem, ale w taki sposób, aby móc swobodnie przy niej stanąć, a także łatwo do niej wejść i wyjść z niej po kąpieli. Pod nachyleniem najlepiej sprawdzi się wanna wolnostojąca, nie wymagająca zabudowy. Taka wanna prezentuje się niezwykle efektownie i daje dużą swobodę aranżacji – nie wymaga montażu blisko ściany i można ją ustawiać pod dowolnym kątem. Jeśli zamontujemy ją bezpośrednio pod oknem dachowym, możemy być pewni, że zrobi wrażenie. Warto też wykorzystać wolną przestrzeń, która pozostanie za wanną. To idealne miejsce na dekoracje, podręczne półki lub rośliny doniczkowe.
Strefa prysznica
W łazience ze skosami prysznic umieszczamy zawsze w jej najwyższym miejscu. Powinno być to minimum 1,90 m, optymalnie powyżej 2 m. Świetnym rozwiązaniem dla zapewnienia wymaganej wysokości będzie rezygnacja z wysokiego brodzika i zastąpienie go odpływem liniowym. Taki wybór daje nam dużo większe możliwości aranżacyjne w trudnej przestrzeni, a przy tym powiększa optycznie łazienkę. Kluczem do sukcesu jest dobra izolacja i zachowanie odpowiednich spadów w podłodze, później wystarczy już dobrać odpowiednią kabinę lub minimalistyczną ściankę typu walk in.
Strefa umywalki i meble
Strefę umywalki, podobnie jak prysznic, umieszczamy przy najwyższej ścianie. Ważne, byśmy w tym miejscu mogli się swobodnie wyprostować z uniesionymi rękami, tak by nic nie krępowało nam ruchów podczas codziennych czynności. Nad umywalką warto zamontować lustro sięgające sufitu, które optycznie powiększy przestrzeń. Strefa umywalki to też dobre miejsce na umieszczenie zestawu praktycznych szafek. W łazience ze skosami, w której dużo trudniej wygospodarować wystarczająco miejsca na meble, postawmy na zabudowę modułową – Meble modułowe dają dużo większe możliwości aranżacyjne od standardowych kolekcji meblowych. Można je swobodnie łączyć, dzięki czemu zestawimy je w sposób najlepiej dopasowany do kształtu ściany i wymogów pomieszczenia ze skosami. Opcji jest naprawdę wiele – do mniejszej szafki podumywalkowej możemy dodać dłuższy blat i schować pod nim szafkę z wbudowanym koszem na bieliznę. Wąskie i wysokie szafki z kolekcji Metro System lub Stilla również możemy zamontować pod wspólnym blatem, uzyskując w ten sposób praktyczną komodę. Możemy też je wieszać niezależnie lub łączyć na różnych wysokościach – to pozwoli nam zaaranżować pojemną szafę nawet pod skośnym sufitem – mówi ekspert marki NAS.
Ciekawym i użytecznym uzupełnieniem zabudowy modułowej będą otwarte półki w formie kubików. Będziemy mogli ustawić w nich dekoracje lub najpotrzebniejsze przybory, a przy tym wykorzystamy wolną przestrzeń do maksimum, również w miejsach trudno dostępnych.
Więcej informacji o produktach znajdziesz na stronie www.nas-meble.pl