Klinika stomatologiczna w Gdańsku projektu IFAgroup w finale nagrody Architizer A+Awards

Architizer A+Awards  jest największy konkursem architektonicznym na świecie – nominowane w nim obiekty ogląda ponad 400 milionów użytkowników portalu Architizer.com. Projekty z całego świata są oceniane w 115 różnych kategorii tematycznych. Projekty ocenia międzynarodowe jury w który zasiada m.in. Carlo Ratti, współtwórca CRA – Carlo Ratti Associati, Dyrektor Biennale Architektury w Wenecji w 2025 roku.

© Hanna Połczyńska / www.kroniki.studio

W tegorocznej edycji konkursu Architizer A+Awards zaprojektowana przez IFAgroup klinika stomatologiczna w Gdańsku jest w finale nagrody Architizer A+Awards w kategorii „Szpitale i ośrodki zdrowia” (Hospitals and Healthcare Centers).

© Hanna Połczyńska / www.kroniki.studio

Nowe spojrzenie na architekturę w świecie medycyny.

Budynek dawnego spichlerza został zaadaptowany na nową siedzibę kliniki stomatologicznej. Jednak nie jest to tylko miejsce przyjmowania pacjentów. Spełniło się marzenie Inwestorów – powstała niekonwencjonalna siedziba firmy, która podkreśla ich profesjonalizm. Wchodząc do środka trudno uwierzyć, że znajdujemy się w klinice.

© Hanna Połczyńska / www.kroniki.studio

Wejście do budynku prowadzi przez portal, który kilka lat temu sprawił, że właścicielka zdecydowała się kupić ten obiekt. Przed wojną budynek pełnił funkcję jednego ze spichlerzy gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz, wykorzystywanych na potrzeby obsługi pobliskiego Garnizonu. Spichlerz przy ul. Kościuszki stanowił część większego kompleksu, do dziś zachował się jako jedyny. Inwestorom zależało na poszanowaniu historii tego miejsca, stąd pomysł, aby podczas adaptowania budynku również we wnętrzu odnieść się do przeszłości. Bryła zewnętrzna objęta jest ochroną konserwatorską, dlatego w swym charakterze pozostała bez zmian.

Kamil-Domachowski-fot.-Vlad-Baranov

– Często podkreślamy, jak ważna jest spójność myśli inwestorów i architektów, ponieważ taka relacja ułatwia cały proces projektowy. Podczas budowy kliniki mogliśmy liczyć na wsparcie inwestorów na każdym etapie. Staraliśmy się, aby ten projekt był wizytówką właścicieli na długie lata. Cieszymy się, że efekt końcowy spełnił ich oczekiwania. Dla naszego zespołu to ważny projekt, ponieważ wdrożyliśmy w nim wiele ciekawych i nowatorskich rozwiązań. Klinika w Gdańsku Wrzeszczu to zupełnie nowe spojrzenie na architekturę w świecie medycyny – mówi architekt Kamil Domachowski, założyciel biura IFAgroup.

Trwa głosowanie internautów i czytelników portalu Architizer.

Zwycięzcy międzynarodowego konkursu Architizer A+Awards zostaną ogłoszeni w czerwcu. A tymczasem serdecznie zachęcamy do głosowania na projekt IFAgroup.

Do 10 maja trwa głosowanie internautów i czytelników portalu Architizer, którzy wybierają swoich faworytów. Możesz sprawić, że klinika stomatologiczna w Gdańsku zdobędzie nagrodę publiczności tzn.„Popular Choice Winner”.

LINK DO GŁOSOWANIA

Pozdrawiamy,

IFAteam