Innowacje i kreatywność pracowników na podium – ID Logistics wybrał zwycięzców konkursu „Zostań Liderem Innowacji 2022”

ID Logistics, jeden z europejskich liderów logistyki kontraktowej, rozwija programy, które mają wspierać zaangażowanie i kreatywność swoich zespołów. Już po raz drugi firma zaprosiła pracowników z centrów dystrybucyjnych do udziału w konkursie „Zostań Liderem Innowacji ID Logistics 2022” na najbardziej innowacyjny projekt w zakresie zarządzania magazynami. Zwycięzcy zostali już wybrani, a ich projekty mogą usprawnić pracę w magazynach.  

ID Logistics po raz pierwszy zorganizował konkurs „Zostań Liderem Innowacji ID Logistics” w 2020 roku.  Jego celem jest promowanie wśród pracowników ID Logistics innowacyjnego podejścia, pomysłowości i zaangażowania w realizację różnych projektów z zakresu logistyki kontraktowej. 

W pierwszej edycji konkursu oceniono 31 projektów. W tym roku było ich już dwa razy więcej. W konkursie wzięło udział 58 pracowników z różnych centrów dystrybucyjnych, którzy przygotowali 64 projekty z obszaru innowacji i optymalizacji już działających procesów logistycznych. 

Piotr Krasoń, project manager, ID Logistics Polska, mówi: „Po raz kolejny zachęciliśmy pracowników do wspólnego poszukiwania rozwiązań, które zwiększą efektywność procesów logistycznych, podniosą jakość, poprawią ergonomię pracy i zoptymalizują koszty. Konkurs jest doskonałą okazją do wymiany dobrych praktyk między magazynami. Pokazuje też, co jest ważne dla pracowników i co możemy zmienić, aby poprawić czy usprawnić procesy zarządzania i operacji. Druga edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, nasi pracownicy przedstawili wiele bardzo ciekawych rozwiązań i autorskich pomysłów. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, za ich zaangażowanie, otwartość na zmiany i niezwykle kreatywne podejście”. 

NAJLEPSI INNOWATORZY NA PODIUM

Pierwsze miejsce w konkursie „Zostań Liderem Innowacji ID Logistics 2022” zajęły ex aequo dwa projekty: 

  • „iNteligentne szafki”. Projekt ma usprawniać system zarządzania szafkami pracowniczymi, w oparciu o wykorzystanie kart magnetycznych i aplikacji do zarządzania dostępem. Jego wdrożenie zwiększy komfort użytkowania i zoptymalizuje koszty. 
  • „Dynamiczna inwentaryzacja sprzętu”. Projekt opiera się na wykorzystaniu technologii RFID UHF do scentralizowanego zarządzania środkami trwałymi, sprzętem, narzędziami i materiałami eksploatacyjnymi. Rozwiązanie może być stosowane przez działy IT, operacji, BHP, techniczny oraz ochrony. 

Drugie miejsce zdobyło rozwiązanie „Zmniejszenie zużycie energii elektrycznej w strefie wysokiego składowania”. Pomysł dotyczy inteligentnego sterowania oświetleniem magazynu, z uwzględnieniem natężenia światła dziennego i potrzeb operacji. Wyróżniono też dwa projekty. To „Sprawdzam” zakładający wyposażenie owijarek w system do pomiary wagi, co ma wprowadzić dodatkową kontrolę jakości nośników oraz „Platforma e-learningowa do szkoleń”.  

Wszystkie autorskie projekty zgłoszone przez pracowników, były oceniane przez Komisję, tworzoną przez  menadżerów operacji, innowacji i projektów oraz dyrektorów magazynów. Kluczowe znaczenie dla oceny miały: innowacyjność i kompleksowość rozwiązania, wpływ na procesy oraz zyskowność.

ZAANGAŻOWANIE I MOTYWACJA ZESPOŁU

Obecnie w Polsce ID Logistics zarządza 15 centrami logistycznymi, gdzie pracuje ponad 5 tys. osób. Firma jest jednym z największych pracodawców w logistyce kontraktowej i jednocześnie jednym z najlepszych pracodawców w branży logistycznej.

Sylwia Dunn, business development director, ID Logistics Polska, podkreśla: „Bardzo dynamicznie się rozwijamy, co roku uruchamiamy kolejne, duże centra dystrybucyjne i rozszerzamy zakres współpracy z klientami, proponując im nowe rozwiązania zwiększające efektywność obsługi. Dla odniesienia sukcesu na konkurencyjnym rynku logistyki kontraktowej z pewnością decydujące znaczenie ma profesjonalizm, talent i doświadczenie pracowników . Zależy więc nam na tym, aby zapewnić nie tylko jak najlepsze warunki pracy, ale też motywować, wspierać rozwój zawodowy i kreatywność. Konkurs „Zostań Liderem Innowacji ID Logistics 2022” doskonale wpisuje się w naszą strategię i wartości Grupy ID Logistics, czyli przedsiębiorczość, doskonałość operacyjna, ambicje i dzielenie się wiedzą”.  

INNOWACJE W DNA

Innowacje wpisane są w DNA i strategię rozwoju Grupy ID Logistics już od samego początku jej działalności. To dlatego dziś na rynku firma znana jest z zastosowania nowatorskich i autorskich rozwiązań wspierających wzrost efektywności i wydajności procesów operacyjnych w magazynach. Od kilku lat ID Logistics realizuje też wewnętrzny program Innovation Booster, który ma promować idee innowacyjności wśród jej pracowników. 

ID Logistics na świecie

ID Logistics, zarządzany przez Erica Hemara, jest międzynarodową grupą specjalizującą się w logistyce kontraktowej, z przychodami na poziomie 1,91 mld EUR (2,17 mld USD) w 2021 r. ID Logistics zarządza 360 magazynami w 17 krajach, w tym blisko 8 mln mkw. powierzchni magazynowej w Europie, Ameryce, Azji oraz Afryce. Firma zatrudnia 28 tys. pracowników. Z portfolio klientów reprezentujacych branże handlu detalicznego, przemysłu, detail picking, healthcare i e-commerce, ID Logistics wyróżnia się ofertą o wysokim poziomie technologicznym. Rozwijając podejście społeczne i prośrodowiskowe przez wdrażanie już od momentu powstania w 2001 roku wielu autorskich projektów, Grupa angażuje się w ambitne działania na rzecz CSR. Akcje ID Logistics są notowane na rynku regulowanym Euronext w Paryżu, Compartment A (ISIN Code: FR0010929125, Ticker: IDL). Więcej informacji na: www.id-logistics.com

ID Logistics Polska S.A.

ID Logistics Polska S.A., zarządzany przez Yanna Belgy, jest częścią międzynarodowej Grupy ID Logistics i wiodącym operatorem w dedykowanej logistyce kontraktowej dla branży retail (spożywczy i specjalistyczne sieci handlowe), FMCG, e-commerce, kosmetycznej, odzieżowej i dóbr luksusowych. Zapewnia pełne wsparcie w efektywnym zarządzaniu w ramach łańcucha dostaw. W Polsce ID Logistics obsługuje klientów w 15 centrach logistycznych o łącznej powierzchni magazynowej 600 tys. mkw., posiada też 3 oddziały transportowe. Obecnie zatrudnia ok. 5 tys. osób. Siedziba główna mieści się w Katowicach. ID Logistics Polska, w oparciu o cele globalnej strategii CSR Grupy, kieruje się zasadami odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. Więcej informacji na:  www.id-logistics.com/pl.