Informacja prasowa Młodzież działa z sercem i sensem

Dwa i pół tysiąca młodych ludzi z całej Polski świętowało zakończenie własnych projektów społecznych podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii na Torze Służewiec w Warszawie. Najlepsze inicjatywy są nagradzane od lat społecznymi Oscarami tj. Złotymi Wilkami. W tym roku wśród zwycięskich akcji są m.in. Poznaj, by zrozumieć – Podcast o neuroróżnorodności, który podnosi świadomość na temat zaburzeń wynikających z neuroróżnorodności, Terrain Story – seria gier terenowych opartych na kodach QR i stronie internetowej, czy budująca zaangażowaną społeczność szkolną – Schoola. 

Ponad pięć tysięcy młodych osób z całej Polski zrealizowało tysiąc projektów społecznych w tym roku szkolnym. Najlepsze z nich zostały nagrodzone Złotymi Wilkami podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii, święta młodzieżowej aktywności społecznej. To podsumowanie całorocznej pracy młodzieży, która działa z sercem i sensem.

Działanie z sercem

Młodzi w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii decydują się na realizację inicjatyw, które są dla nich najbliższe. Edukują na temat ekologii poprzez wykłady czy prelekcje, wspierają lokalne schroniska, realizują zbiórki dla organizacji pozarządowych, projektują strony internetowe i aplikacje, które pomagają szkołom w budowaniu zaangażowanej społeczności. — Realizacja projektu społecznego to rollercoster emocji. Od euforii po łzy… Nauczyła nas, jak ważna jest komunikacja i umiejętność współpracy w grupie, bo przecież każda osoba ma inne spojrzenie na świat oraz pomysł na realizację zadań — komentuje Wiktoria Witczak współtwórczyni projektu Tylkojednowgłowiemam, i dodaje — Uważam, że przyszła praca powinna być zgodna z tym, co faktycznie czujemy i chcemy robić. Bez nacisku ze strony innych, bez namowy znajomych czy presji społecznej. Niezależnie jaką drogę wybierzemy, nie powinniśmy zapominać o naszych zainteresowaniach i samorealizacji. Możemy być lekarzem uwielbiającym tańczyć balet albo kucharką pomagającą zwierzętom. 

Wrażliwość młodych na poszczególne problemy widać w tematach, jakie wybierają, realizując swoje inicjatywy. Młodzież reaguje na najważniejsze społeczne wyzwania i wpisuje je w swoje działania. Nie inaczej było w tym roku, gdy w marcu szereg zespołów porzuciło skrzętnie ułożone plany i z dnia na dzień zastąpili je pomocą sąsiadom zza wschodniej granicy. — Wojna w Ukrainie pokazuje jasno, że radzenie sobie z potężnymi wyzwaniami, nie jest tylko wynikiem posiadania czołgów, czy pieniędzy. Przynajmniej w równym stopniu, ważne są postawy, jakie w życiu przyjmujemy: odwaga i odpowiedzialność za wspólne dobro. Wy te postawy macie. — mówiła do finalistów podczas Wielkiego Finału Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Na Wielkim Finale nie zabrakło nauczycieli, którzy w tym emocjonującym i aktywnym czasie, jakim dla młodych jest realizacja własnych inicjatyw, są ogromnym wsparciem. Ich rola jest nieoceniona – wzmacniają, motywują do działania, pomagają w razie trudności i wyzwań, a na koniec doceniają i celebrują osiągnięcia uczniów.

Działanie z sensem

Organizatorzy olimpiady mówią, że z roku na rok rośnie liczba realizowanych projektów. Kończąca się edycja to aż 1056 zrealizowanych inicjatyw. Pracodawcy odbierają finalistów jako aktywną i chętną do działania młodzież z pierwszym doświadczeniem praktycznej pracy. — Olimpiada Zwolnieni z Teorii pozwoliła mi sprawdzić moje możliwości i otworzyć się na nowe doświadczenia, na które bym się wcześniej nie odważyła. Uwierzyłam w siebie i zobaczyłam, że dzięki współpracy możemy mieć realny wpływ na życie drugiego człowieka. Bardzo ważne dla mnie jest to, aby moja przyszła praca wiązała się z pasją i była potrzebna, ponieważ to może zapewnić nam satysfakcję zawodową. Pracy poświęcamy wiele wysiłku, dlatego tak ważne jest, aby robić to, co się kocha i daje korzyści dla społeczeństwa i planety, bo to nadaje naszemu życiu prawdziwy sens — mówi Katarzyna Konior z klasy III, II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie, która realizowała projekt Fashion with Passion.

Realizacja projektu pozwala robić dobre rzeczy dla lokalnej społeczności i uczyć się przy tym pracy w grupie, organizacji zadań czy skutecznej komunikacji – kompetencji wskazywanych jako deficytowe przez pracodawców na całym świecie. — W tym roku aż 500 młodych ludzi z całej Polski wzięło udział w naszym programie mentoringu kompetencyjnego „Mam swoje Alle”, który realizujemy w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Korzystając z wiedzy ekspertów Allegro, młodzi mogli rozwijać swoje projekty i pozyskiwać fundusze na ich realizację za pomocą platformy Allegro Lokalnie. Jesteśmy dumni, będąc częścią tak wspaniałej inicjatywy, która promuje przedsiębiorczość, kreatywność i troskę o najbliższe otoczenie. Podczas Wielkiego Finału obserwowaliśmy kolejne pokolenie społeczników, którzy zmieniają naszą rzeczywistość na lepsze i zarażają innych swoją energią. Udowadniają nam wszystkim, że skuteczność w działaniu bierze się z zapału i chęci do pracy. Życzymy im wielu sukcesów i jesteśmy pewni, że jeszcze nie raz o nich usłyszymy — mówi Marta Mikliszańska, Head of Public Affairs & Sustainability, Allegro.

Święto młodzieżowej aktywności społecznej

Podczas wydarzenia, które poprowadził Karol Paciorek, twórca internetowy i dziennikarz, projekty nagrodzono w 11 kategoriach: 4 formatach tj. zbiórka charytatywna, projekt technologiczny, reklama społeczna oraz wydarzenie publiczne i 7 tematach tj. kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna. Przyznano też dwa Złote Wilki za zarządzanie zmianą społeczną dla projektów, które najlepiej przystosowały się do trudnej i niespodziewanej sytuacji społecznej związanej z wojną w Ukrainie. W tym roku Złotego Wilka otrzymało 16 projektów. Pełna lista zwycięzców poniżej.

Gwiazdą wydarzenia była Rene Parker, współzałożycielka i dyrektor generalna RLabs, południowoafrykańskiej, wielokrotnie nagradzanej organizacji non-profit. Do tej pory ponad 200 000 osób z niezamożnych środowisk w Afryce uzyskało dzięki RLabs dostęp do nowoczesnych szkoleń i programów dotyczących nowych technologii. Na nadchodzącym Światowym Forum Ekonomicznym Rene zostanie uhonorowana jako Innowator Społeczny Roku 2022, które jest jednym z najbardziej prestiżowych na świecie wyróżnień dla działaczy społecznych.

Co więcej, podczas Wielkiego Finału 30 zespołów, które ukończyły swój projekt w tym roku, walczyło o uznanie jury i nagrodę publiczności w Pitch Contest – kreatywnej prezentacji inicjatyw. Z kolei 6 finalistów poprzednich edycji zaprezentowało podczas WolfX inspirujące wystąpienia m.in. o efektywnym altruizmie i o tym, jak projekty społeczne przekładają się na życie. Dodatkową atrakcją podczas wydarzenia były specjalne strefy, w których młodzież mogła między innymi skonsultować swoje CV z potencjalnymi pracodawcami, zaprojektować spersonalizowane eko torby i zdobyć nasiona do zasadzenia łąki.

Relację z Gali Głównej Wielkiego Finału można obejrzeć na stronie Zwolnionych z Teorii w serwisie Facebook. Film podsumowujący edycję jest dostępny pod linkiem: https://youtu.be/b34uuauFD1M. Olimpiadę Zwolnieni z Teorii wspierają m.in.: ING Bank Śląski, Allegro, Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego, Reckitt. Partnerami medialnymi są: Radio Eska, Polsat News.

Zwycięzcy Złotych Wilków 2022 (wg kategorii):

Przestrzeń miejska

  • Terrain Story (Katowice) to seria gier terenowych opartych na kodach QR.
  • PODpunkt (Starogard Gdański) zwiększa świadomość lokalnego społeczeństwa w temacie OZE.

Społeczność lokalna

  • Retro Maków (Maków Mazowiecki) promuje szkolnictwo zawodowe.
  • Small Talk (Warszawa) to aplikacja, która łączy ludzi, którzy mogą mieć ze sobą wiele wspólnego.

Ekologia i natura

  • Earth Day Everyday (Elbląg) edukuje na temat ekologii poprzez kanały komunikacyjne, prelekcje i wywiady z ekologami.

Projekt technologiczny

  • NaLepsze (Szczecin) to aplikacja do wyszukiwania zbiórek, strajków i inicjatyw społecznych w okolicy.

Kultura

  • Nieznany Czarodziej Klawiatury (Płock) promuje postać zapomnianego kompozytora ks. Eugeniusza Gruberskiego.

Reklama społeczna

  • Tylkojednowgłowiemam (Zawiercie) przedstawia istotę i potrzebę edukacji seksualnej w polskich szkołach.

Wydarzenie publiczne

  • TAKsprawni (Tarnów) to charytatywne zawody wspinaczkowe, wspierające osoby z niepełnosprawnościami.

Edukacja

  • Schoola (Słupsk) to aplikacja, która pomaga szkołom średnim w budowaniu zaangażowanej społeczności.
  • Zapamiętani (Głogów) poszerza wiedzę młodzieży na temat metod efektywnej nauki.

Społeczeństwo obywatelskie

  • Poznaj, by zrozumieć – Podcast o neuroróżnorodności (Warszawa) podnosi świadomość na temat zaburzeń wynikających z neuroróżnorodności.

Zbiórka charytatywna

  • Aport! (Siedlce) uświadamia, jak ważne jest dbanie o bezdomne zwierzęta i wspieranie schronisk.

Zdrowie i sport

  • StayStrong (Kutno) dotyczy zalet zdrowego żywienia i aktywnego trybu życia.

Zarządzanie zmianą

  • Fashion with Passion (Szczecin) edukuje na temat szkodliwości fast fashion i konsumpcjonizmu. Część działań np. zbiórki ubrań i funduszy zostały przekazane na pomoc osobom z Ukrainy.
  • Podaj Wieszak (Dębica) informuje o tym jak wpływa na planetę branża odzieżowa. Po wybuchu wojny na Ukrainie organizowano zbiórki odzieży i wspierano inicjatywy związane z pomocą uchodźcom.

***

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.