– Dane pokazują, że opłacalność inwestycji w fotowoltaikę nabiera dla biznesu w Polsce strategicznego znaczenia; w zaledwie rok zainteresowanie instalacjami PV wzrosło niemal dwukrotnie – mówi Ireneusz Kulka, Country Manager EDP Energia Polska.
– Obserwujemy bardzo dużą dynamikę na rynku rozwiązań PV dla biznesu. Fotowoltaika stała się najszybciej rozwijającą się technologią odnawialnych źródeł energii w Polsce i w ślad za instalacjami konsumenckimi podąża zapotrzebowanie firm na tańszą energię. Szczególnie widać to w biznesach o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym – dodaje Ireneusz Kulka.
Obecnie łączna moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce przekroczyła 10 GW, szacunki mówią o przekroczeniu granicy 12 GW na koniec tego roku i znaczącym przyspieszeniu w 2023 roku. W porównaniu z 2021 rokiem średnia moc montowanych instalacji PV w tym roku jest większa, co wskazuje na wyższy udział instalacji dla przedsiębiorstw w realizowanych projektach. Jednocześnie w 2021 roku nasz kraj znalazł się na drugim miejscu, za Niemcami, pod względem przyrostu mocy zainstalowanej fotowoltaiki w Unii Europejskiej.
– Firmy szukają stabilnego i doświadczonego partnera, który rozumie ich biznes i znaczenie bezpieczeństwa w rozwiązaniach PV. Wychodzimy naprzeciw rzeczywistym potrzebom przedsiębiorców, ponieważ dzięki koncesji na obrót energią elektryczną możemy zarówno dostarczać energię naszym klientom, jak i odkupić od nich jej nadprodukcję. Ma to dla biznesu niebagatelne znaczenie – mówi Ireneusz Kulka, Country Manager EDP Energia Polska.
W czasach zawirowań gospodarczych, inflacji i rosnących cen energii polscy przedsiębiorcy szukają przede wszystkim takiego rozwiązania PV, które przyniesie im realne oszczędności i będzie bezpieczne.
Instalacje fotowoltaiczne dla biznesu EDP Energia Polska w modelu transakcyjnym PV-as-a-Service pozwalają firmom uniknąć konieczności inwestowania własnych środków. Koszty całej inwestycji pokryte są przez EDP, a klient może korzystać z instalacji PV długookresowo. Bezpieczeństwo inwestycji jest zagwarantowane w kluczowych obszarach: stabilności finansowej i jakości produktu – paneli fotowoltaicznych i monitoringu 24/7 jakości działania instalacji. Dodatkowym atutem, który skłania firmy do tego modelu, jest brak konieczności samodzielnego serwisowania instalacji i jej konserwacji.
Co to oznacza w praktyce? Ireneusz Kulka wyjaśnia: – Jeśli popatrzymy, że instalacja PV ma służyć firmom średnio przez 25 lat, to ogromne znaczenie ma jakość dostarczanych paneli fotowoltaicznych i precyzja wykonania instalacji. To decyduje o mocy, żywotności i efektywności całej instalacji. W EDP wykorzystujemy ogniwa najwyższej klasy, bo dostarczamy je do najbardziej wymagających i strategicznych obiektów na całym świecie. I ostatnia, nie mniej ważna kwestia, serwis 24/7, czyli stały nadzór i kontrola funkcjonowania wszystkich instalacji fotowoltaicznych EDP w Europie przez fachowy zespół inżynierów pracujących w EDP Asset Management Hub (Europejskie Centrum Nadzoru EDP) w Lizbonie.
Energię elektryczną pozyskaną w modelu PV-as-a-Service przedsiębiorstwa w Polsce mogą wykorzystać do własnych potrzeb lub nadmiarową energię wyprodukowaną przez instalację PV częściowo odsprzedać do EDP Energia Polska.
– Ideą tego rozwiązania jest optymalizacja rachunków za energię przez przedsiębiorcę. Nie tylko produkuje ją na własne potrzeby i oszczędza średnio 20–30 proc. w wysokości rachunków, lecz także ma jednego partnera, który może odkupić od niego nadmiar wyprodukowanej energii, bądź dostarczyć ją w ramach stosownej umowy. EDP Energia Polska jest jedną z niewielu firm na polskim rynku, która oferuje takie elastyczne wymiarowanie kosztów energii – mówi Ireneusz Kulka.
EDP Energia Polska, wchodząca w skład grupy EDP, międzynarodowego lidera w dziedzinie energii odnawialnej i rozwiązań PV, kontynuuje intensywny rozwój na polskim rynku PV. Tylko w 2022 roku spółka podpisała kontrakty o łącznej mocy ponad 20 MWp, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w latach ubiegłych, a w I półroczu zainstalowała prawie 10 MWp. Wśród znaczących instalacji biznesowych EDP Energia Polska znalazły się te realizowane właśnie dla sektora przemysłowego – elektrownie fotowoltaiczne i magazyny energii dla PGE, Siarkopolu Tarnobrzeg i spółki z branży wydobywczej.
EDP Energia Polska za cel postawiła sobie wejście do grona największych graczy na polskim rynku PV, a w kolejnych latach objęcia roli lidera rynku. Aby zrealizować te plany, EDP Energia Polska skupia się z jednej strony na wzroście organicznym, z drugiej na mocnej ekspansji niedawno przejętych spółek – Soon Energy Poland i Zielona-Energia.com.
***
Informacje na temat EDP Energia Polska
EDP Energia Polska działa na polskim rynku energetycznym od 2020 roku i jest członkiem grupy EDP. Firma dostarcza klientom biznesowym rozwiązania energetyczne i fotowoltaiczne. Sama grupa EDP działa na polskim rynku już od 2007 roku poprzez EDP Renewables Polska, rozwijającą duże projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych.
Dzięki innowacyjnemu modelowi biznesowemu, jakim jest PV-as-a-Service (pozwalającemu firmom na korzystanie z instalacji fotowoltaicznej bez żadnych początkowych inwestycji), możliwe są realne oszczędności w wysokości rachunków za energię elektryczną.
EDP Energia Polska zakontraktowała w zeszłym roku w instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 5 MWp. Spółka dąży do ponaddwukrotnego zwiększenia sprzedaży w 2022 roku, nie wliczając w to wzrostu, jaki zapewniają firmie akwizycje Soon Energy Poland i Zielona-Energia.com.
W Lizbonie, w Portugalii, w trybie 24/7 działa Europejskie Centrum Nadzoru EDP, w którym zespół inżynierów zapewnia stały monitoring i kontrolę funkcjonowania wszystkich instalacji PV utrzymywanych przez EDP w Europie.
Informacje na temat grupy EDP
Grupa EDP jest międzynarodową, pionowo zintegrowaną firmą energetyczną. W ciągu czterech dekad swojej działalności firma zbudowała znaczącą pozycję na globalnym rynku energetycznym, grupa EDP jest obecna na 29 rynkach i na 3 kontynentach.
Zatrudniając ponad 12 000 pracowników, grupa EDP jest obecna w całym łańcuchu wartości energii elektrycznej oraz w działalności związanej z komercjalizacją gazu. EDP jest czwartą co do wielkości firmą produkującą energię wiatrową na świecie, a 75 proc. wytwarzanej przez nią energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. EDP dostarcza energię elektryczną i gaz do ponad 9 milionów klientów.
Grupa EDP weszła na giełdę Euronext Lisbon w 1997 roku. Spółki EDP Brasil i EDP Renewables są również notowane na giełdzie. Zrównoważony rozwój jest częścią DNA firmy, dlatego grupa EDP jest członkiem Dow Jones Sustainability Index.