Dworzec PKP w Dekadzie Konin już otwarty

Nowoczesny dworzec kolejowy, który powstał w ramach zintegrowanego centrum komunikacyjno-handlowego Dekada Konin, powitał już pierwszych podróżnych. Swoją działalność rozpoczął w sierpniu br. Obecnie trwają ostatnie prace przygotowawcze do otwarcia części handlowej, które zaplanowane jest na 27 października.

Uruchomienie dworca kolejowego w Dekadzie Konin to znaczący krok w modernizacji infrastruktury transportowej oraz ważny moment dla rozwoju komunikacji w regionie. Dworzec w Dekadzie Konin został zaprojektowany z myślą o spełnianiu najwyższych standardów jakości obsługi pasażerów. Posiada klimatyzowaną poczekalnię, wygodne ławki i kasy biletowe. Docelowo będą tam również kasy PKS Konin oraz punkty handlowo-usługowe. Dzięki temu podróżujący mogą spędzić czas w i komfortowym otoczeniu, zarówno przed, jak i po podróży. Na nowym dworcu nie zabrakło też innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Bezpłatny dostęp do szybkiego internetu oraz interaktywne tablice informacyjne ułatwią podróżnym orientację oraz umożliwią skorzystanie z dodatkowych udogodnień. Dzięki zainstalowaniu systemu monitoringu na dworcu będzie bezpiecznie, a system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS) pozwoli na optymalizację zużycia wody oraz energii elektrycznej i cieplnej.

Nowoczesny dworzec kolejowy to efekt wielomiesięcznych prac oraz zaangażowania Polskich Kolei Państwowych, władz lokalnych i firm odpowiedzialnych za realizację inwestycji – Dekada SA oraz Xcity Investment Sp. z o.o., spółki należącej do Grupy PKP.

  • PKP realizują obecnie największy w swojej historii program zmieniający oblicze dworców. W pierwszej, będącej w fazie realizacji edycji programu zaplanowano rewitalizację dworców zabytkowych i budowę zupełnie nowych obiektów w prawie 200 lokalizacjach, ale plany inwestycyjne Spółki obejmują do 300 kolejnych dworców. Jako duży zarządca nieruchomości szukamy różnych możliwości wykorzystania potencjału naszych zasobów – stąd współpraca naszej spółki deweloperskiej przy budowie nowego centrum komunikacyjno-handlowego w Koninie. Ta realizacja to dobry przykład tego, jak nadać miejscu nowe funkcje, łącząc je z dotychczasowymi – mówi Krzysztof Golubiewski, Członek Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.
  • Otwarcie nowego, wyczekiwanego przez mieszkańców dworca kolejowego to ważny krok
    w modernizacji miasta. Chcieliśmy stworzyć miejsce, które nie tylko spełnia podstawową funkcję przesiadkową, ale także zapewnia podróżnym wygodę. Jestem przekonany, że nowy dworzec stanie się wizytówką Konina, a komfortowe warunki podróży koleją zachęcą jeszcze większą liczbę osób do korzystania z komunikacji publicznej – mówi Przemysław Babczyński, Prezes Zarządu Xcity Investment sp. z o.o.

Dekada Konin została zaprojektowana jako zintegrowane centrum łączące funkcje handlowe i komunikacyjne. Poza otwartym już dworcem kolejowym z poczekalnią dla podróżnych i kasami biletowymi, powstaje także centrum handlowe typu strip mall z ok. 20 lokalami handlowo-usługowymi i częścią restauracyjną.

  • Za nami otwarcie pierwszego etapu inwestycji, jaką jest Zintegrowane Centrum Komunikacyjno-handlowe Dekada Konin. Już niebawem zarówno podróżni, jak i mieszkańcy Konina będą mogli korzystać także z bogatej oferty handlowej. Już 27 października oddamy do użytku nowoczesne centrum handlowe, w którym znajdzie się szeroki wybór renomowanych sklepów i punktów usługowych, które zaspokoją ich najważniejsze potrzeby. Inwestycja oznacza też nowe miejsca pracy dla mieszkańców – według naszych szacunków zatrudnienie znajdzie tu nawet 200 osóbmówi Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada SA.

Większość lokali już ma swoich najemców, wśród nich są znane i popularne marki z różnych branż, m.in.  Biedronka, Hebe, Pepco, Empik, Rossmann czy RTV Euro AGD.

Obiekt o powierzchni 5 500 mkw. GLA położony jest w ścisłym centrum miasta, przy ul. Kolejowej, która jest jedną z głównych ulic w Koninie. Do zalet tej lokalizacji należy bliskość dużych osiedli mieszkaniowych i przystanków komunikacji miejskiej i PKS, a także wygodna infrastruktura drogowa, zapewniająca łatwy dostęp do obiektu klientom z miasta oraz podróżnym odwiedzającym region. Do ich dyspozycji będzie również parking na ok. 230 miejsc.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Budrem z Ostrowa Wielkopolskiego. Projekt obiektu przygotowały pracownie JSK Architekci i Unicorn Architecture.

DEKADA jest aktywnym inwestorem i doświadczonym deweloperem nieruchomości komercyjnych. Od rozpoczęcia działalności w 2007 roku zbudowała rozpoznawalną ogólnopolską markę i stała się liderem budowy nowoczesnych centrów handlowych typu convenience oraz zintegrowanych centrów komunikacyjno-handlowych.

W portfolio Dekady znajduje się dwanaście obiektów, które pod wspólną nazwą Dekada działają w Brodnicy, Ciechanowie, Grójcu, Krakowie, Malborku, Myślenicach, Nowym Targu, Nysie, Olsztynie, Sieradzu, Skierniewicach i Żyrardowie. W ramach współpracy z PKP zaplanowano realizację centrów handlowo-komunikacyjnych w Koninie i Mińsku Mazowieckim.