Droga do cyfrowej transformacji

Wyższa wydajność i większe oszczędności. Taki cel przyświeca wielu doradcom odpowiedzialnym za wdrażanie transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwach działających na polskim rynku. Dostępna od niedawna dla polskiego przemysłu rewolucyjna technologia czujników IO-Link otwiera przed użytkownikami zupełnie nowe możliwości. Od łatwej i szybkiej konfiguracji, przez dodatkowo dostępne dane z monitoringu urządzenia, po przejrzystość procesu od poziomu urządzenia do oprogramowania ERP.

W tym celu wiodący producenci czujników, aktuatorów i sterowników na świecie opracowali technologię IO-Link, która jest też dostępna w Polsce i podlega stałemu ulepszaniu. Efektem tego zastosowania jest znormalizowany i niezależny od magistrali obiektowej interfejs do pełnej automatyzacji. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji połączenia punkt-punkt, z których może korzystać bez skomplikowanego adresowania.

Integracja oprogramowania

– Urządzenia IO-Link można integrować za pomocą masterów z prawie każdą infrastrukturą magistral obiektowych i systemów sterowania, zapewniając interfejsy między innymi do PROFINET, EtherNet/IP lub EtherCAT, dodatkowo bloki funkcyjne PLC upraszczają programowanie. Możliwe jest nawet podłączenie aktuatorów, jak wyspy zaworowe, do modułów IO-Link master. Wynikiem jest bardziej elastyczna i uproszczona infrastrukturalnie instalacja – wymienia Bartosz Dudziński, Inżynier Projektu AS-i, IO-Link, RFID w firmie ifm electronic.

Automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja dają namacalne korzyści, bo coraz bardziej dostępna staje się paleta innowacyjnych rozwiązań dedykowanych dla oprogramowania w procesach przemysłowych i produkcyjnych. Jednym z najpopularniejszych jest platforma IIoT dla przemysłu i produkcji – moneo – oferowana przez jednego z liderów nowinek technologicznych w zakresie automatyki przemysłowej.

– Platforma moneo skupia się na dużej ilości istotnych informacji generowanych przez inteligentne czujniki IO-Link i sprawia, że operatorzy mają łatwy dostęp do solidnych baz danych, na podstawie których mogą podejmować decyzje, zanim w parku maszyn wydarzy się coś niespodziewanego. Planowanie i konserwacja odbywają się więc z wyprzedzeniem i zgodnie z wymaganiami w czasie rzeczywistym – mówi Aleksandra Banaś, prezes zarządu spółki ifm electronic.

Dosłownie kilka kliknięć wystarczy, aby odpowiedzieć na konkretne pytania stawiane przez pracowników danej fabryki, np. czy temperatura w moim procesie produkcyjnym jest prawidłowa, czy wibracja mojego silnika odbywa się w normalnym zakresie, czy zawory w mojej maszynie nadal są w porządku.

Monitoring sieciowy

Czujniki IO-Link mogą stworzyć modułową strukturę oprogramowania podstawowego, wspieranego przez rozbudowane aplikacje przeznaczone do monitorowania stanu, aby dopasowywać systemy do indywidualnych potrzeb jednej firmy lub szerokich oczekiwań sieci zakładów produkcyjnych. 

Połączenie technologii informatycznej z operacyjną za pomocą danych generowanych z czujników zamontowanych w instalacjach produkcyjnych to łatwość odczytów. Przetwarzać dane, sprawdzać status sensorów czy parametry masterów IO-Link można choćby za pomocą aplikacji mobilnej, nawet jeśli operator jest w ruchu lub w miejscu oddalonym od maszyny z zainstalowanymi czujnikami.