Cele klimatyczne pozostają wciąż aktualne. Grupa Górażdże wprowadza na rynek niskoemisyjny beton EcoCrete

Grupa Górażdże, jeden z europejskich liderów w obszarze produkcji cementu i betonu oraz spółka należąca do koncernu HeidelbergCement, wprowadza na rynek innowacyjną linię produktów EcoCrete – nowy rodzaj betonu o znacząco obniżonej emisji dwutlenku węgla. To kolejny etap konsekwentnie realizowanej strategii, która zakłada, że do 2050 roku wszystkie produkty firmy osiągną pełną neutralność klimatyczną. Nowe rozwiązanie Grupy Górażdże występuje w dwóch odmianach – z 50 proc. i 60 proc. współczynnikiem redukcji emisji dwutlenku węgla na metr sześcienny betonu.

Wdrożenie nowego typu niskoemisyjnego betonu to kolejny ważny krok w kierunku redukcji śladu węglowego, powstającego na różnych etapach prac budowlanych. Grupa Górażdże podkreśla, że obniżenie emisji osiągnięto przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości mieszanki, a nowa linia rozwiązań EcoCrete to efekt wielomiesięcznej pracy inżynierów i naukowców z centrum badawczego koncernu oraz Centrum Rozwoju i Wdrożeń Produktów Grupy Górażdże. EcoCrete wykorzystuje najnowsze, globalne osiągnięcia spółki, stanowiąc skuteczną odpowiedź na wyzwania związane z osiągnięciem pełnej neutralności klimatycznej w 2050 roku.

– Jeśli chcemy realnie chronić środowisko i zmieniający się klimat, powinniśmy budować przyszłość na odpowiednich fundamentach. Nasze nowe rozwiązanie odzwierciedla holistyczne spojrzenie na zrównoważony rozwój w całym cyklu życia produktu – począwszy od wykorzystania własnej, czystej
i ekologicznej energii elektrycznej m.in. z elektrowni solarnej w Witnicy, poprzez stosowanie wody z recyklingu oraz zdekarbonizowanych surowców poprodukcyjnych z innych gałęzi przemysłu, aż po pełny recykling betonu na etapie demontażu
  tłumaczy Andrzej Reclik, dyrektor generalny Grupy Górażdże.

EcoCrete wytwarzany jest w zakładach należących do Grupy Górażdże, które uzyskały certyfikat produkcji Concrete Sustainability Council (CSC) i spełniają wymogi międzynarodowego systemu standaryzacji zrównoważonego zarządzania zasobami w cyklu produkcyjnym betonu. Proces weryfikacji w przypadku CSC oparty jest na profesjonalnym audycie, który koncentruje się m.in. na transparentności produkcji, dbałości o względy ekonomiczne, socjalne oraz trosce o środowisko naturalne w całym łańcuchu dostaw.

– Decyzja o poddaniu naszych zakładów certyfikacji CSC była pierwszym krokiem w stronę zrównoważonej produkcji betonu. Kolejnym, naturalnym etapem jest wdrożenie portfolio betonów niskoemisyjnych EcoCrete. Nowa linia rozwiązań w tej kategorii została zaprojektowana w taki sposób, aby każdy element cyklu życia produktu uwzględniał dbałość o środowisko i zasady zrównoważonego rozwoju, w tym ideę gospodarki cyrkularnej. Łączymy zatem jakość ze znaczącą redukcją śladu węglowego. Jest to kierunek, który z pewnością będziemy kontynuować – podkreśla Przemysław Malinowski, dyrektor zarządzający Górażdże Beton. 

Wdrożenie nowej linii produktów EcoCrete stanowi kolejny etap realizacji strategii Grupy Górażdże, której celem jest osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej do 2050 roku. We wrześniu ub.r. spółka poinformowała o udziale w projekcie ACCSESS, stanowiącym potwierdzenie tych założeń. W inicjatywę koordynowaną przez firmę Sintef Energi AS z Norwegii zaangażowanych jest aż 18 partnerów przemysłowych i organizacji badawczych, a łączna wartość projektu wynosi 18 mln euro (aż 15 mln euro stanowi dofinansowanie pochodzące z unijnego programu Horyzont 2020). Udział koncernu HeidelbergCement w projekcie obejmuje trzy filary, w tym m.in. uruchomienie pilotażowej  instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla w Polsce. W kolejnych krokach koncern przeprowadzi szczegółowe studium w celu zbadania optymalnej integracji działającej już infrastruktury, a także opracuje ramy prawne i organizacyjne dla efektywnego systemu transportu CO2 z Europy kontynentalnej do składowisk znajdujących się na Morzu Północnym – wspólnego projektu firm naftowych i gazowych Equinor, Shell i TotalEnergies.