APS DOSTARCZY TECHNOLOGIE RADAROWE DLA ARABII SAUDYJSKIEJ

Gdynia, 5 marca 2024 r.Advanced Protection Systems (APS), polska spółka produkująca radary i systemy antydronowe własnej konstrukcji rozpoczyna strategiczną współpracę z narodowym centrum badawczym Arabii Saudyjskiej – Prince Sultan Defense Studies & Research Center (PSDSARC). 

PSDSARC to prestiżowa państwowa instytucja powołana w 2017 roku w celu zwiększania zdolności obronnych i bezpieczeństwa Królestwa Arabii Saudyjskiej. Odgrywa kluczową rolę w modernizacji sektora obronnego kraju. Centrum rozwija własny program technologii radarowych, pracuje też nad stworzeniem krajowej tarczy ochronnej wymierzonej przeciwko dronom wojskowym i małym statkom bezzałogowym.

Będziemy dostarczać nasze rozwiązania technologiczne dla PSDSARC i wspólnie pracować nad ich rozwijaniem i doskonaleniem z uwzględnieniem konkretnych potrzeb naszego partnera – mówi Maciej Klemm, prezes zarządu i współzałożyciel APS.

Gdyńska APS tworzy radary oraz bazujący na nich system, który skutecznie wykrywa, śledzi i neutralizuje bezzałogowe statki powietrzne. Kontrakt z PSDSARC jest kolejnym zawartym przez spółkę w Arabii Saudyjskiej.

System antydronowy produkowany przez APS opiera się na sprawdzonej wojskowej technologii. Może śledzić wiele celów jednocześnie, a dzięki wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego potrafi klasyfikować wykrywane obiekty i odróżnić np. ptaki od dronów. System raportuje pozycję obiektów w czasie rzeczywistym, a po rozpoznaniu umożliwia ich skuteczną neutralizację poprzez zagłuszanie lub fizyczną eliminację. Systemy produkowane są w wersji stacjonarnej i mobilnej. Rozwiązania APS są obecnie stosowane z powodzeniem między innymi w Ukrainie do ochrony celów cywilnych i militarnych. W maju 2023 roku firma zawarła również kontrakt z polskim MON na dostawę systemów dla polskiej armii.

Poza zastosowaniem wojskowym systemy antydronowe APS chronią przestrzeń powietrzną elektrowni, rafinerii i sieci telekomunikacyjnych. Na lotniskach pozwalają uniknąć incydentów związanych z obecnością ptaków lub nieautoryzowanym wtargnięciem dronów. Ponadto używane są do ochrony budynków rządowych, farm wiatrowych, zabezpieczenia dużych wydarzeń publicznych. W więziennictwie pomagają blokować przemyt broni, narkotyków i przekazywania wiadomości przy użyciu dronów. Chronią również prywatne domy przed dronami wyposażonymi w kamery lub podsłuchy. Wśród cywilnych klientów APS są między innymi: norweskie lotnisko w Stavanger, Port Gdynia, organizatorzy Aerobaltic AirShow, zakład karny w Tallinie.

APS założyło w 2015 roku dwóch naukowców: Maciej Klemm i Radosław Piesiewicz. Obie linie produktowe firmy – radary i system antydronowy powstają Polsce. APS samodzielnie opracowuje, produkuje i wdraża każdy komponent technologii: od układów scalonych, elektroniki i mechatroniki aż po oprogramowanie i finalną implementację. Firma dysponuje grupą ponad stu ekspertów technologicznych i wojskowych, a także naukowców, inżynierów i programistów. W ciągu ostatnich 10 lat APS wdrożył około 75 projektów ochrony antydronowej na całym świecie.


Advanced Protection Systems (APS) jest polską spółką produkującą radary wykrywające małe obiekty latające oraz kompleksowe systemy antydronowe służące do ochrony krytycznej infrastruktury cywilnej w czasach pokoju oraz do obrony przed atakiem dronów wojskowych. Firma samodzielnie opracowuje, produkuje i wdraża autorskie technologie. Powstała w 2015 roku z inicjatywy Macieja Klemma i Radosława Piesiewicza – inżynierów z doświadczeniem w komercjalizacji badań naukowych. Wśród udziałowców firmy są między innymi fundusze Enterprise Investors i Leonarto.

https://apsystems.tech/