19 października – Dzień Pracownika Branży Czystości

Na co dzień niezauważani, a spełniający kluczową funkcję w gospodarce – pracownicy branży czystości – 19 października obchodzą swój dzień. 

Warszawa, 19.10.2022 – Od 8 lat w blisko 70 krajach obchodzony jest Dzień Pracownika Branży Czystości, zapoczątkowany w 2015 r. w Nowej Zelandii przez Building Service Contractors i Karcher. To święto osób, które zazwyczaj są niewidoczne dla społeczeństwa, a spełniają kluczową funkcję – utrzymują czystość w miejscach użyteczności publicznej. Dzięki ich pracy mogą funkcjonować galerie handlowe, szpitale, szkoły i lotniska. Obecnie według szacunków Federacji Przedsiębiorców Polskich branża zatrudnia ok. 290 tys. osób. 

Branża cleaningu jest niezbędna  dla gospodarki – mówi Andrzej Chodacz, Prezes Zarządu Seris Konsalnet Cleaning. – Osoby w niej zatrudnione pracują często w trudnych warunkach za niewysokie pensje. Bez dobrze wykonanej usługi cleaningu nie ma mowy o komfortowych zakupach, pracy w biurze, funkcjonowaniu kliniki, czy firmy produkcyjnej. Tymczasem nocne zmiany, odpowiedzialność, a czasem – co dla mnie niepojęte – społeczne lekceważenie – to rzeczywistość pracowników branży czystości. Warto zatem docenić ich pracę chociaż raz w roku i powiedzieć głośne „dziękujemy!”. 

Praca wykonywana przez pracowników branży czystości nabrała szczególnego znaczenia w czasie pandemii, gdy do ich licznych obowiązków doszła dezynfekcja pomieszczeń oraz powierzchni, mających  kontakt z wirusem SARS-COV-2. Narażeni na zakażenie stali się pierwszą linią obrony przed pandemią, ograniczając jej zasięg i chroniąc zdrowie osób odwiedzających miejsca publiczne. 

Jest to  branża z bardzo długą tradycją istnienia w gospodarce, ale jednocześnie taką, w której zachodzą fundamentalne zmiany – mówi Andrzej Chodacz. – Zmienia się nie tylko nastawienie pracowników do wykonywanej pracy, rośnie świadomość jej wagi. Rewolucyjnie zmieniają się narzędzia  tej pracy, szczególnie na dużych powierzchniach, gdzie jest coraz więcej technologii, robotyzacji, automatyzacji. Klienci oczekują też rozwiązań ekologicznych, redukcji zużycia wody i środków chemicznych. Nadal jednak podporą tej branży jest po prostu praca fizyczna setek tysięcy kobiet i mężczyzn. 

O firmie Seris Konsalnet Cleaning

Seris Konsalnet Cleaning to specjalistyczna firma świadcząca usługi utrzymania czystości w branży B2B. Oferuje kompleksowe usługi porządkowe dla pomieszczeń biurowych, hal produkcyjnych, przemysłu, powierzchni magazynowych, sklepów i supermarketów, kompleksów rekreacyjnych, placówek służby zdrowia, obiektów administracji publicznej. Marka stawia na innowacje, w które inwestuje w czterech kluczowych liniach usług: Q BOT (automatyzacja i robotyzacja usług sprzątających); Q EYE (nowoczesne systemy monitorowania usług utrzymania czystości), Q EKO (odpowiedzialne środowiskowo i ekologicznie rozwiązania dla branży sprzątającej) oraz Q BDO (zarządzanie procesem obsługi obowiązków raportowych przedsiębiorstwa do Bazy Danych Odpadowych). Mocną cechą marki jest także otwarte i partnerskie podejście do współpracy z klientem biznesowym: wykwalifikowani technologowie dobierają odpowiednie środki czystości i sprzęt na podstawie oględzin obiektu oraz sugerują zakres i harmonogram usług odpowiadających indywidualnym potrzebom klienta. Seris Konsalnet Cleaning powstała w wyniku konsolidacji spółek Seris Klinet i Seris As Pak. Jest częścią międzynarodowej Grupy Seris. Ambicją Seris Konsalnet Cleaning jest wdrożenie na polskim rynku w obszarze usług sprzątających dla B2B autorskiej filozofii Cleaning 4.0.