Zielony rozwój CTP Polska. Dwa kolejne obiekty inwestora z certyfikacją BREEAM International New Construction

Deweloper CTP z kolejnymi certyfikatami BREEAM International New Construction dla inwestycji znajdujących się w jego portfelu. Otrzymały je obiekty OPO3A w CTPark Opole oraz CTP Sulechów, uzyskując odpowiednio 89,4 proc. (poziom „Outstanding”) i 66,2 proc. (poziom „Very Good”).

Ekologiczny punkt odniesienia

Budynek OPO3A uzyskał certyfikat BREEAM na najwyższym możliwym poziomie „Outstanding”. Doceniono w nim takie aspekty, jak: energetyka (100/100), gospodarowanie zasobami wodnymi (100/100), czy zarządzanie obiektem (94/100).

Obiekt OPO3A stanowi część CTPark Opole – pierwszej realizacji CTP na polskim rynku. Zespół budynków został zlokalizowany na działce 13,91 ha, a jego obszar zabudowy to około 57 tys. mkw. Znajduje się w północno-zachodniej części miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy prowadzącej do autostrady A4. Do grona najemców kompleksu należą takie firmy, jak ELSTEEL, UFI Filters, Raben, IAC czy TitanX, która w ostatnim czasie uruchomiła w OPO3A operacje produkcyjne  dla  branży automotive.

„CTPark Opole wyróżnia się strategiczną lokalizacją, zapewniającą łatwy dojazd do Czech i Niemiec, oraz sprawną komunikację w obrębie całej Polski. Popularność kompleksu wśród naszych klientów to efekt jego funkcjonalności, dostępności i zastosowania szeregu rozwiązań prośrodowiskowych, w tym możliwości zainstalowania na dachach paneli fotowoltaicznych, czy wykorzystania inteligentnych systemów monitorowania zużycia mediów. Ich skuteczność, także w kontekście realizowania strategii ESG, potwierdza bardzo wysoki wynik, jaki budynek OPO3A uzyskał w procesie certyfikacji BREEAM International New Construction”, mówi Bogi Gabrovic, Deputy Country Head w CTP Polska.


Sulechów odpowiada

Znajdujący się w sąsiedztwie autostrady A2 i drogi ekspresowej S3 CTPark Sulechów to druga po CTPark Iłowa realizacja dewelopera w województwie lubuskim. Obecnie do dyspozycji najemców oddano tam około 81.500 mkw. powierzchni, a w planach jest powiększenie jej o ponad 12 tys. mkw. Projekt zakłada możliwość zainstalowania paneli słonecznych o docelowej mocy 6MWp czy wyposażenia go w stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Ponadto zapewnia niezakłócony dostęp światła dziennego do wnętrz – w strefie dokowej na poziomie nawet 8 proc.

„CTPark Sulechów został zrealizowany z myślą o zrównoważonym rozwoju i zminimalizowaniu jego emisyjności. Wyróżnia się także wysokim poziomem zaawansowania technicznego w odpowiedzi na rosnący trend automatyzacji łańcuchów dostaw. Mówiąc o jego proekologicznych właściwościach, wykorzystujemy w nim między innymi wielkoskalowe systemy retencji wody, która jest używana na przykład do podlewania okolicznych nasadzeń. Uważam, że w dzisiejszych czasach walory funkcjonalne i użytkowe parków magazynowo-produkcyjnych powinny być wspierane ekologicznymi rozwiązaniami. Ta synergia bezpośrednio przekłada się na zwiększenie ich rynkowej konkurencyjności, a naszym partnerom pozwala na wieloaspektową optymalizację procesów biznesowych”, wyjaśnia Sandra Winiarska, Business Developer w CTP Poland.

Te wszystkie wyróżniki sprawiły, że CTPark Sulechów uzyskał certyfikat BREEAM International New Construction na poziomie „Very Good” z wynikiem 66,2 proc. Wśród najwyżej ocenionych parametrów znalazły się: zarządzanie zasobami wodnymi (89/100), gospodarka odpadami (86/100) oraz wykorzystanie przyjaznych przyrodzie materiałów budowlanych (78/100).

Firma CTP przykłada bardzo dużą wagę do zrównoważonego rozwoju swoich inwestycji. Jest pierwszym europejskim deweloperem magazynowym, który przeprowadził certyfikację BREEAM dla całego swojego portfolio, a od 2021 roku realizuje obiekty zgodne z jej restrykcyjnymi wymaganiami na poziomie co najmniej „Very Good”. Dotychczas certyfikacją w Polsce objęto 667 997 mkw. (GFA) parków biznesowych CTP.


O CTP

CTP jest największym notowanym na giełdzie właścicielem, deweloperem oraz zarządcą nieruchomości logistycznych i przemysłowych pod względem powierzchni najmu brutto, posiadającym 11.2 mln mkw. GLA w 10 krajach (stan na 30 września 2023 roku). Firma certyfikuje wszystkie nowe budynki w systemie BREEAM na poziomie „very good” lub wyższym, a w rankingu Sustainalytics uzyskała rating ESG na poziomie „negligible-risk” (pomijalnego ryzyka), potwierdzając swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ctp.eu.