Zielone wyzwania i strategie na 2024 r. Jak elastyczne modele sprzedaży zielonej energii mogą zrewolucjonizować podejście sektora MŚP do OZE?

W bieżącym roku przedsiębiorcy stają przed realną koniecznością profilowania swoich biznesów zgodnie ze standardami ESG. Wymogi formalne różnią się w zależności od wielkości i skali przedsiębiorstw, ale mianownik jest jeden – „zielone wdrożenia” budują przewagę konkurencyjną od mikroprzedsiębiorstw do korporacji. Czy sektor MŚP żywo zainteresowany transformacją w duchu ESG, może jedno z rozwiązań odnaleźć w elastycznych metodach sprzedaży zielonej energii? Jakie opcje ma do zaproponowania ta branża, by biznes coraz bardziej otwierał się na OZE? Między innymi o tym mówią eksperci Reo.pl, pierwszej w Polsce platformy handlu w 100% zieloną energią dla biznesu.

Bez wątpienia konieczność wdrażania inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem i działań optymalizujących efektywność energetyczną w firmach, dotyczyć będą w najbliższych miesiącach wszystkich przedsiębiorców. To nie tylko temat dla największych korporacji zobowiązanych do składania sprawozdań niefinansowych za bieżący rok obrotowy. O konieczności aktywizacji sektora MŚP, by pozostać w łańcuchach dostaw, mówi się już bardzo dużo.

Okres ZANIM sektor MŚP obejmie obowiązek raportowania niefinansowego, to najwłaściwszy moment na rozpoczęcie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju – podkreśla Tomasz Morawski, członek zarządu Reo.pl. Zielona transformacja to proces, który wymaga gruntownego przygotowania  i realizacji krok po kroku. Tak, aby podjęte działania miały realny sens biznesowy, wizerunkowy i środowiskowy – dodaje ekspert.

Zielona energia prosta z natury

Elementów realizujących w praktyce standardy ESG jest wiele – wystarczy zajrzeć do źródeł legislacyjnych. Rozpatrując tylko obszar „E” (environment) mamy do czynienia z takimi aspektami, jak efektywność energetyczna przedsiębiorstwa, gospodarowanie odpadami, optymalizacja zużycia wody, ekologiczne i inteligentne systemy wdrażane w firmie, redukcja emisji CO₂ i inne. Jak podkreślają eksperci Reo.pl – inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych (posiadanie własnych źródeł) bądź kupowanie energii z OZE to najbardziej intuicyjny i najprostszy krok w kierunku uczynienia firmy „bardziej zieloną”.

Oferty naprawdę szyte na miarę?

W obszarze odnawialnych źródeł energii to fakt. Przykładem są umowy PPA (Power Purchase Agreement), czyli długoterminowe kontrakty zawierane w elastycznej formule na okres od 6-7 do 10-12 lat. Stała cena energii „odporna” na fluktuacje rynkowe, bezpieczeństwo dostaw, długoterminowe zobowiązanie do zakupu zielonej energii – to przenosi firmę na wyższy level jeśli chodzi o przedsiębiorstwa zaangażowane w działania na rzecz środowiska.

Dla firm PPA może stać się sposobem na długoterminowe zapewnienie sobie bezpieczeństwa ekonomicznego pozyskiwania energii i niewątpliwych korzyści wizerunkowych – mówi Grzegorz Tomasik, wiceprezes zarządu Reo.pl. Przedmiotem umów PPA zawieranych na Reo.pl jest w 100% zielona, certyfikowana energia. Ponadto, bilansowanie kontraktu również realizowane jest za pomocą energii z OZE. W tym procesie pełnimy rolę podmiotu odpowiedzialnego za całościową obsługę kontraktu, w tym w szczególności za bilansowanie handlowe i rozliczenia, dlatego przedsiębiorcy mogą czuć się bezpiecznie. PPA to naprawdę nowoczesne kontrakty, skrojone na miarę potrzeb współczesnego biznesu, który chce energii zielonej, ale na indywidualnych zasadach, z doskonałym customer service ze strony firm dostarczających tę energię.

Dodatkowo, elastyczność ofert (cPPA, czyli corporate Power Purchase Agreements) bądź vPPA (Virtual Power Purchase Agreements) daje przedsiębiorcom możliwość świadomego decydowania o formie i charakterze zawieranego kontraktu.

Optymalizacja przez hybrydę

Prawdziwym game changerem na rynku mogą okazać się rozwiązania hybrydowe. Te autorskie wprowadziło już do swojego portfela usług Reo.pl. Na czym to polega? Rozwiązanie w istocie jest bardzo proste, polega bowiem na skomponowaniu elementów umowy tak, by klientowi X zapewnić optymalizację finansową i wolumenową, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię.

– Rozwiązanie hybrydowe najlepiej zobrazować podając przykład. Dla jednego z naszych klientów stworzyliśmy indywidualną umowę, której część stanowi PPA oparty na stałej cenie, który pokrywa do 70% zapotrzebowania na energię. – mówi Grzegorz Tomasik. Pozostała część pokrywana jest w ramach kontraktu krótkoterminowego z ceną zmienną. Dzięki wnikliwej diagnozie potrzeb, zaawansowanym systemom prognostycznym i dobraniu bardzo indywidualnych parametrów, jesteśmy dziś w stanie tworzyć umowy bazujące na dwóch-trzech różnorodnych komponentach, które zapewniają klientom biznesowym stabilność ekonomiczną, realną optymalizację kosztów i stanowią silne działanie wizerunkowe w duchu ESG.

Aspekty związane z edukacją i budowaniem otwartości na zmiany w obszarze energetyki odnawialnej pozostają bardzo ważnym punktem działań dla całego sektora OZE. Niewątpliwie jednak umowy długoterminowe i rozwiązania hybrydowe mogą stać się przyszłością i furtką do sektora MŚP, który oczekuje ofert niesztampowych, korzystnych na wielu płaszczyznach i dopasowanych do swoich potrzeb.

Reo.pl

Pierwsza w Polsce platforma handlu wyłącznie zieloną energią skierowana do klientów biznesowych. Debiut rynkowy – maj 2022 r. Do końca 2022 roku reo.pl zaufało ponad 100 przedstawicieli biznesu. Format działania platformy wpływa na coraz większe zainteresowanie polskich przedsiębiorców tą formą zaopatrzenia w zieloną energię. Głównie za sprawą atrakcyjnych ofert i przejrzystych zasad działania. W serwisie spotykają się bowiem wytwórcy wyłącznie zielonej, certyfikowanej energii elektrycznej, pochodzącej w 100% z OZE (z wiatru, słońca, biomasy czy wody) z odbiorcami tejże energii. Oferty kupna i sprzedaży określone są w prosty i czytelny sposób. Co ważne, użytkownicy reo.pl mają wsparcie operatora platformy, który bierze na siebie obowiązki formalne i organizacyjne wiążące się z zakupem lub sprzedażą energii, w tym zmianą sprzedawcy i bilansowaniem kontraktu.

Więcej szczegółów:

https://reo.pl/pl/dla-wytworcow

https://reo.pl/pl/dla-odbiorcow