Wydajne systemy chłodzenia cieczą od Equinix wesprą centra danych obsługujące rozwiązania AI

Equinix planuje wprowadzić chłodzenie cieczą w ponad 45 metropoliach na całym świecie, aby wspierać serwery obsługujące zaawansowane technologie takie jak sztuczna inteligencja, analityka komputerów kwantowych lub wszelkie aktywności analityczno-obliczeniowe wymagające potężnej gęstości

Zgodnie z raportem opublikowanym przez Ernst & Young, 20% ankietowanych firm w Polsce wdrożyło już rozwiązania oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, a prawie połowa rozpoczęła ten proces. Oznacza to, że oprócz pojemnych przestrzeni dyskowych, współczesny biznes będzie wymagał również wydajniejszych metod chłodzenia, umożliwiających nieprzerwaną pracę systemów. W związku z tym Equinix planuje rozszerzać wsparcie techniczne dla centrów w Warszawie i w innych strategicznych lokalizacjach na świecie.

Najnowsze prognozy jasno wskazują, jak dużym zainteresowaniem będą się cieszyły w kolejnych latach rozwiązania wykorzystujące algorytmy operujące na ogromnych zbiorach danych, dla których potrzebna jest odpowiednio wyposażona infrastruktura serwerowa.

Equinix planuje rozszerzyć wsparcie dla ponad 100 centrów danych International Business Exchange® (IBX®) w ponad 45 metropoliach na całym świecie, umożliwiając tym samym korzystanie z zaawansowanych technologii chłodzenia cieczą, w tym bezpośredniego chłodzenia procesorów czy wymienników ciepła na tylnych drzwiach szaf serwerowych. Pierwsze z rozwiązań polega na umieszczeniu zimnej płyty na procesorze wewnątrz serwera. Jest ona wyposażona w kanały umożliwiające przepływ technicznego płynu chłodzącego, mającego za zadanie odprowadzić ciepło. Pozwala to na instalację serwerów, zarówno chłodzonych cieczą jak i powietrzem w standardowej szafie IT. Z kolei, wymienniki ciepła na tylnych drzwiach szaf serwerowych wykorzystują wężownicę chłodzącą i wentylatory do wychwytywania ciepła ze sprzętu IT chłodzonego powietrzem. Są one montowane bezpośrednio w szafach klienta, dzięki czemu mogą poradzić sobie z większymi obciążeniami niż konwencjonalne chłodzenie.

Rozszerza to aktualny zakres oferty Equinix, która obejmuje już chłodzenie za pomocą wbudowanych w szafę wymienników ciepła w prawie każdym IBX oraz zapewnia dostęp do najbardziej wydajnych rozwiązań. Equinix zachowuje dużą elastyczność podczas wdrożenia, dlatego klienci mogą korzystać z usług preferowanego przez nich dostawcy sprzętu.

Widzimy, że z roku na rok zwiększa się rola centrów danych w biznesie. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania współczesnej gospodarki, która w coraz istotniejszym stopniu opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej. Ponadto wsparcie narzędzi oraz rozwiązań takich jak np. sztuczna inteligencja jeszcze bardziej zwiększa zapotrzebowanie na rosnącą moc obliczeniową. Paliwem dla AI są dane, które należy odpowiednio przechowywać, dlatego stale udoskonalamy sposób działania naszych centrów danych. Zauważyliśmy rosnącą potrzebę korzystania z systemów chłodzenia cieczą ze względu na ich wydajność, dlatego planujemy rozszerzać wsparcie techniczne dla centrów w naszych strategicznych lokalizacjach. W ten sposób zapewniamy naszym obecnym oraz nowym klientom możliwość dalszego rozwoju ich projektów oraz efektywne i zrównoważone korzystanie ze sprzętu pochodzącego od różnych dostawców w dowolnym środowisku centrum danych – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, dyrektor zarządzająca Equinix w Polsce.

Equinix od lat wspiera organizacje we wdrażaniu systemów chłodzenia cieczą. Marka dysponuje niezbędnym doświadczeniem i wiedzą, aby zwiększać pojemności centrów danych, co w efekcie przekłada się na wydajniejszą obsługę, nowoczesnych systemów IT, takich jak sztuczna inteligencja. Equinix w zrównoważony sposób podchodzi do technologii chłodzenia cieczą, dzięki czemu może wyeliminować tarcia związane z wdrażaniem tych rozwiązań w korporacyjnych centrach danych.

Ostatnie lata doprowadziły do demokratyzacji dostępu do sztucznej inteligencji, w związku z czym coraz więcej firm sięga po rozwiązania oparte na zaawansowanych algorytmach, aby zwiększyć produktywność. Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał AI, potrzeba wydajnych powierzchni serwerowych, mogących wesprzeć przetwarzanie ogromnych zbiorów danych. Aby osiągnąć zakładane cele wdrażamy systemy chłodzenia cieczą, które odgrywają kluczową rolę w dalszym rozwijaniu infrastruktury cyfrowej. Dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy przygotowani na dalszy rozwój AI oraz rosnące w związku z tym zapotrzebowanie na architekturę IT. Cieszymy się ze zwiększonej liczby centrów danych korzystających z tego rozwiązania. Nadal staramy się optymalizować nasze podejście, aby w zrównoważony sposób wspierać rodzimy biznes oraz optymalizować zużycie energii. – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, dyrektor zarządzająca Equinix w Polsce.

Chłodzenie cieczą było w centrum zainteresowania Equinix już podczas opracowywania specyfikacji Open19 V2. Celem projektu Open19, który działa w ramach Linux Foundation, było stworzenie otwartego standardu, który może pasować do każdej 19-calowej szafy serwerowej, pamięci masowej i sieci. Standaryzacja pozwala uporządkować procesy i wprowadzić uniwersalność rozwiązań, co w dłuższej perspektywie doskonale pasuje do filozofii zrównoważonego rozwoju centrów danych propagowanej przez markę Equinix.

Podsumowując, w przypadku procesorów nowej generacji i infrastruktury sztucznej inteligencji, tradycyjne metody chłodzenia powietrzem nie spełnią swojego zadania. Chłodzenie cieczą może zaoferować lepszą wydajność przy jednoczesnej oszczędności energii. Centra danych Equinix stanowią idealne środowisko do wdrażania najnowocześniejszych technologii chłodzenia cieczą, zapewniając optymalną odporność, efektywność energetyczną i niezawodność infrastruktury cyfrowej o znaczeniu krytycznym.

Dodatkowe materiały

  • 3 Trendy napędzające chłodzenie cieczą w centrach danych
  • Chłodzenie cieczą dla aplikacji biznesowych nowej generacji 
  • Chłodzenie cieczą w akcji — na naszych własnych serwerach produkcyjnych

O Equinix

Equinix (Nasdaq: EQIX) to globalny dostawca infrastruktury cyfrowej, który umożliwia cyfrowym liderom wykorzystanie zaufanej platformy do bezpośredniego łączenia elementów infrastruktury leżącej u podstaw ich działalności i będącej źródłem ich sukcesu. Equinix umożliwia firmom dostęp do wszystkich właściwych miejsc, partnerów i możliwości, których potrzebują, żeby budować i wzmacniać swoją przewagę konkurencyjną, jednocześnie wspierając ich cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dzięki Equinix firmy mogą skalować w sposób zwinny, przyspieszać uruchamianie usług cyfrowych oraz dostarczać światowej klasy doświadczenia i pomnażać swoją wartość.

Stwierdzenia dotyczące przyszłości

Niniejsza informacja prasowa zawiera stwierdzenia dotyczące przyszłości, które wiążą się z ryzykiem i niepewnością. Rzeczywiste wyniki mogą znacznie różnić się od oczekiwań omówionych w niniejszych stwierdzeniach dotyczących przyszłości. Czynniki mogące powodować różnice obejmują między innymi ryzyko dla naszej działalności i wyników operacyjnych związane z obecnym środowiskiem inflacyjnym; wahaniami kursów walut; zwiększonymi kosztami pozyskiwania energii i ogólną zmiennością na globalnym rynku energii; wyzwania związane z nabywaniem, obsługą i budową centrów danych IBX® i xScale® oraz opracowywaniem, wdrażaniem i dostarczaniem produktów i rozwiązań Equinix; nieprzewidzianymi kosztami lub trudnościami związanymi z integracją firm, które nabyliśmy lub nabędziemy do Equinix; nieuzyskanie znaczących przychodów od klientów w niedawno wybudowanych lub przejętych centrach danych; niedokończenie wszelkich rozważanych od czasu do czasu ustaleń finansowych; konkurencja ze strony obecnych i nowych konkurentów; zdolność do generowania wystarczających przepływów pieniężnych lub pozyskiwania w inny sposób środków na spłatę nowego lub niespłaconego zadłużenia; utrata lub spadek działalności naszych kluczowych klientów; ryzyko związane z naszym opodatkowaniem jako REIT oraz inne ryzyka opisywane od czasu do czasu w dokumentach Equinix składanych do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. W szczególności należy zapoznać się z ostatnimi i przyszłymi raportami kwartalnymi i rocznymi Equinix złożonymi w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, których kopie są dostępne na żądanie firmy Equinix. Equinix nie przyjmuje żadnego zobowiązania do aktualizowania informacji dotyczących przyszłości zawartych w niniejszej informacji prasowej.