Transporty masowe płynów w jeszcze większym rozmiarze – Hillebrand wprowadza nowy flexitank XL o pojemności 27 tys. litrów

Największymi wyzwaniami dla łańcuchów dostaw płynnych towarów masowych są dziś zakłócenia w transporcie morskim, niedobór kontenerów, zmiany w rozkładach rejsów i przydział przestrzeni ładunkowych. W odpowiedzi Hillebrand, globalny operator logistyczny dla branży beverage, opracował i wprowadził innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na przetransportowanie w jednym kontenerze aż 27 tys. litrów płynów.  To flexitank XL, jeden z największych elastycznych zbiorników typu flexitank dostępnych na rynku.  

„Impulsem do opracowania koncepcji nowego rozwiązania były uwagi przekazywane nam przez  klientów oczekujących zwiększonej ładowności” mówi Jacob Moe, dyrektor operacyjny ds. masowych dostaw płynów, Hillebrand. „Możliwość dostawy jeszcze większej ilości ładunku w jednym kontenerze pozwala zarówno na obniżenie kosztów jak i niższą emisję dwutlenku węgla w przeliczeniu na litr. I właśnie tego oczekują nasi klienci na całym świecie”.

Nowe rozwiązanie Hillebrand wykorzystywane jest w masowych dostawach różnego rodzaju substancji płynnych. Flexitank XL ma pojemność 27 tys. litrów, mieści się w kontenerze 20’ i jednorazowo można przetransportować w nim o 15% więcej płynów. Elastyczny zbiornik został specjalnie zaprojektowany tak, aby wyeliminować ryzyko wybrzuszania się kontenera, posiada też odrębny system zaworów do załadunku i rozładunku. Zastosowanie specjalnej, opatentowanej technologii ułatwia jego szybkie opróżnianie. Tak jak w przypadku jednowarstwowych flexitanków, montaż flexitanka XL w kontenerze oraz załadunek i rozładunek towaru jest bardzo prosty. 

Co warto też podkreślić, opracowując koncepcję nowego flexitanka, specjaliści Hillebrand uwzględnili możliwość dostosowania go do przewożenia różnego rodzajów substancji płynnych, tak aby zachować ich jakość i świeżość. Do transportu płynów szczególnie wrażliwych na wpływ warunków zewnętrznych może być wykorzystany flexitank XL z opatentowaną i unikalną technologią ochronną Hillebrand, zbudowaną z polietylenu oraz wzmocnionego dodatkową powłoką poliestru. Ma ona chronić je przed utlenianiem, a także zanieczyszczeniami i przenikaniem pary wodnej. Flexitanki XL dostępne są także w wersji dwukomorowej. Zastosowanie tej opcji pozwala na przetransportowanie w jednym kontenerze dwóch różnych rodzajów substancji płynnych. 

W 100% do recyklingu

Podobnie jak w przypadku wszystkich zbiorników elastycznych Hillebrand, nowe flexitanki XL są jednorazowego użytku i w 100% nadają się do recyklingu. Znacznie niższa jest także emisja CO2 w przeliczeniu na litr, zarówno w porównaniu do transportów w standardowych  flexitankach o pojemności 24 tys. litrów jak i towarów przewożonych w opakowaniach. Na przykład w kontenerze można przetransportować jedynie ok. 9 tys. litrów płynów butelkowanych. Flexitanki XL montowane są w kontenerze z wykorzystaniem tylko jednej grodzi (przegroda stalowa) wielokrotnego użytku.  Tak jak wszystkie grodzie stosowane przez Hillebrand, po każdym użyciu jest ona odnawiana i przeznaczana do ponownego wykorzystania. 

Flexitanki dla beverage

Hillebrand jest dziś liderem w stosowaniu nowoczesnych systemów w transporcie masowym dla branży beverage i napojów alkoholowych. Ceniony jest za innowacyjność i stosowanie opatentowanych i unikalnych na rynku rozwiązań, które gwarantują bezpieczne dostawy substancji płynnych. Należą do nich flexitanki, jedno i wielowarstwowe, o różnej wielkości i przeznaczeniu. Na przykład flexitank Pulse dedykowany jest przewozom płynów o dużej gęstości lub z tendencją do krzepnięcia. Zastosowana tu technologia umożliwia szybkie zmieszanie gęstych cieczy i zapobiega osadzaniu się osadów na dnie. Do transportu płynów o wysokiej lepkości wykorzystywany jest flexitank Heat. Wyposażony w grzewczą wkładkę pozwala na załadunek i rozładunek w temperaturze do 90°C. Flexitank do kontenerów 40’ służy do masowego transportu substancji płynnych,  tj. produkty mleczne, soki owocowe czy piwo, w warunkach chłodniczych i temperaturze otoczenia (-30°C/+30°C). Zastosowane tu rozwiązanie zapobiega nadmiernym ruchom płynu. Flexitank I-Shield, z wewnętrzną warstwą ochronną wykonaną z alkoholu etylowinylowego (EVOH), stosowany jest do przewozu np. białych olejów. Ciekawymi rozwiązaniami są też flexitank E-Shield do transportu masowego płynów, które łatwo się utleniają, jak oliwa z oliwek czy Vinbulk dla dostaw wina. Wykorzystane w nich technologie chronią przed utlenianiem, zanieczyszczeniem i przenikaniem pary wodnej. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego nowy flexitank XL: https://www.youtube.com/watch?v=aFcxNnMlnDI

Hillebrand

Firma logistyczna Hillebrand powstała w 1844 roku w Mainz w Niemczech. Po ponad 177 latach działalności jest dziś wiodącym światowym operatorem logistycznym i dostawcą łańcuchów dostaw dla producentów napojów i alkoholi. Działając jako globalna sieć w 90 krajach, Hillebrand osiągnął przychody na poziomie ok. 1,4 mld EUR. Operator zatrudnia ok. 2,7 tys. pracowników, wyspecjalizowanych w obsłudze tzw. beverage market. To jedna z nielicznych firm na świecie o takiej specjalności, oferująca najwyższej klasy usługi logistyczne (zarządzanie łańcuchem dostaw), transportowe i spedycyjne (fracht morski, lotniczy, drogowy, kolejowy) oraz celne (odprawy celne, składy celne i magazynowanie) a także narzędzia informatyczne i rozwiązania technologiczne dla swoich klientów. Współpracuje zarówno z największymi globalnymi producentami np. Diageo, Beam Santory czy Brown-Forman, jak i lokalnymi dostawcami alkoholi i napojów. W 2022 roku Hillebrand został przejęty przez Grupę Deutsche Post DHL i jest częścią dywizji DHL Global Forwarding, Freight. W Polsce firma Hillebrand działa od 2013 roku z siedzibą w Gdyni, gdzie oprócz usług logistycznych wspiera też swoich klientów w zdobywaniu rynków zagranicznych. Więcej na stronie: www.hillebrand.com