Transakcje na rynku magazynów chwilowo zwolniły, perspektywy optymistyczne

20 czerwca 2022Po rekordowym 2021 roku aktywność inwestorów na polskim rynku nieruchomości magazynowych chwilowo zwolniła za sprawą zawirowań makroekonomicznych i niepewności związanej z wybuchem wojny w Ukrainie, wynika z analiz kancelarii prawnej DLA Piper. W dłuższej perspektywie zainteresowanie inwestorów obiektami logistycznymi będzie jednak rosło dzięki popytowi najemców z sektora e-commerce i firm produkcyjnych, oraz wzrostowi czynszów.

Na polskim rynku magazynowym dominują inwestorzy zagraniczni, głównie z Unii Europejskiej i USA. Powoli rośnie też udział inwestorów z Azji, w tym Singapuru, Korei Płd. oraz Bliskiego Wschodu, twierdzą prawnicy DLA Piper, która jest czołową kancelarią pod względem obsłużonych transakcji na krajowym rynku nieruchomości magazynowych. W ubiegłym roku w Polsce zawarto rekordową liczbę transakcji portfelowych, a wartość inwestycji na rynku logistycznym osiągnęła 2,8 mld euro, wynika z danych firmy doradczej JLL.

Spodziewamy się, że w tym roku wolumen transakcyjny na rynku magazynowym będzie istotnie mniejszy. W ostatnich trzech miesiącach inwestorzy nie śpieszyli się do zakupów. Bez wątpienia wpływ na to ma niepewna sytuacja geopolityczna i gospodarcza. Wybuch wojny w Ukrainie i galopująca inflacja powodują, że inwestorzy zastanawiają się co robić dalej i szukają wskazówek, jak rozwinie się sytuacja – mówi Michał Pietuszko, partner oraz szef zespołu nieruchomości w warszawskim biurze DLA Piper. 

Zagraniczni inwestorzy i biznes powoli zaczynają się oswajać z obecną sytuacją geopolityczną, podkreślają eksperci z kancelarii. Polska postrzegana jest  jako bezpieczne miejsce do lokowania inwestycji, a obecność kraju w strukturach Unii Europejskiej i NATO jest gwarancją stabilności w obliczu wojny w Ukrainie. 

Pomimo spowolnienia gospodarczego utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i przemysłowe w Polsce ze strony operatorów logistycznych, spółek z sektora e-commerce, sieci handlowych i firm produkcyjnych. Spowolnienia nie widać też na rynku deweloperskim – polski rynek odpowiadał w I kwartale 2022 roku za jedną czwartą nowej podaży powierzchni magazynowych w Europie.

Logistyka jest wciąż najbardziej dynamicznie rozwijającym się ze wszystkich segmentów rynku nieruchomości i rośnie najszybciej. Zmiany zachodzące w gospodarce w wyniku globalizacji i digitalizacji powodują, że szybko rośnie zapotrzebowanie na nowe powierzchnie logistyczne i dystrybucyjne w Polsce. Taka sytuacja trwa już od kilku lat, a dodatkowo rozwój tego sektora przyspieszył podczas pandemii – twierdzi Agnieszka Lehwark, partnerka w zespole nieruchomości w warszawskim biurze DLA Piper.

Pozytywnym czynnikiem z punktu widzenia inwestorów jest także pierwszy od kilku lat znaczący wzrost stawek najmu powierzchni magazynowych spowodowany przede wszystkim rosnącymi kosztami materiałów budowlanych, płac oraz cenami działek. Trend ten będzie kontynuowany z powodu przyspieszającej inflacji, twierdzą prawnicy DLA Piper. 

Pozostajemy optymistami, bo fundamenty tego rynku są silne, a perspektywy wzrostu obiecujące. Deweloperzy oddają do użytku rekordowe ilości nowych powierzchni, które momentalnie znajdują najemców. Wskaźnik pustostanów właściwie nie rośnie i utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W dłuższym terminie spodziewamy się, że wolumeny transakcyjne w tym segmencie rynku powrócą do wcześniejszych poziomów – podsumowuje Jacek Giziński, partner współzarządzający warszawskim biurem kancelarii DLA Piper.

O DLA Piper

DLA Piper jest globalną firmą prawniczą wspierającą klientów w ponad 40 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie,
w regionie Azji i Pacyfiku oraz w obu Amerykach, co umożliwia jej zaspokajanie potrzeb prawnych klientów na całym świecie.

W Polsce zespół DLA Piper liczy ponad 100 prawników. Warszawskie biuro Kancelarii rekomendują międzynarodowe rankingi Chambers and Partners, IFLR1000, a także The Legal 500 EMEA, który wyróżnia DLA Piper we wszystkich 21 kategoriach dla Polski, z czego 19 przypada na Tier 1 i Tier 2. Więcej informacji na temat biura i zakresu świadczonych usług można znaleźć na stronie: www.dlapiper.com.