To nie sprint, a maraton. Jak po roku od wybuchu wojny wygląda pomoc medyczna i wsparcie zawodowe dla uchodźców z Ukrainy?

Mija rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Według danych Straży Granicznej, do tej pory granicę polsko-ukraińską przekroczyło blisko 10 mln uchodźców. To głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze. Wiele z nich, po przybyciu do Polski, szukało doraźnej pomocy medycznej lub musiało kontynuować leczenie. Z pomocą przyszła Grupa LUX MED, która już w 24 godziny od wybuchu wojny zaoferowała uchodźcom pilną, bezpłatną pomoc medyczną we wszystkich swoich centrach medycznych i szpitalach. Do tej pory pomogła ponad 180 tys. osób, świadcząc ponad 320 tys. usług medycznych. Uruchomiła też program wsparcia zawodowego dla uchodźców – pracowników ochrony zdrowia z Ukrainy i zatrudniła już 240 z nich.

W marcu 2022 roku właściciel Grupy LUX MED – firma Bupa przekazała kwotę 6 milionów funtów na rzecz pomocy uchodźcom, co pozwoliło rozszerzyć dotychczasowy zakres działań pomocowych i kontynuować je do dziś. Działania realizowane są głównie przez Fundację LUX MED im. dr Joanny Perkowicz.

Atak Rosji na Ukrainę był dla wszystkich szokiem. W momencie gdy do Polski ruszyło morze uchodźców, ruszyła też fala wsparcia. Dziś nikt nie wie, kiedy skończy się wojna, ale z pewnością wiemy, że na dramat naszych wschodnich sąsiadów nie możemy pozostać obojętnymi – podkreśla Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED.

Firma zaoferowała bezpłatną pomoc medyczną we wszystkich 270 placówkach i 14 szpitalach.

– Na prośbę wojewody zorganizowaliśmy punkt medyczny na Dworcu Centralnym w Warszawie, a następnie w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie – największym centrum tego typu w Polsce. Uruchomiliśmy też centrum medyczne dla uchodźców w budynku Marriott w Warszawie, w którym zatrudnienie znalazł także personel z Ukrainy – wskazuje Prezes Grupy LUX MED.

Jak dodaje, z perspektywy podmiotu leczniczego, poza kontynuacją leczenia chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, epilepsja, przewlekłe choroby i bóle pleców, specjaliści LUX MED leczący uchodźców wojennych, obserwują wzrost zapotrzebowania na porady psychologów.

– Trwająca już blisko rok wojna i przebywanie w stanie niepewności, z daleka od bliskich, czy też brak perspektyw na powrót powoduje, że  widzimy u wielu stany depresyjne, przewlekłego lęku lub rezygnacji – zaznacza Anna Rulkiewcz.

Specjalny Program Wsparcia Medycznego i Zawodowego Grupy LUX MED dla uchodźców z Ukrainy składa się z trzech filarów: pomocy doraźnej, leczenia szpitalnego i rozwoju zawodowego. W ramach tego ostatniego elementu firma zaoferowała osobom, które przed wojną pracowały w branży medycznej m.in. wsparcie prawne i pomoc w uzyskaniu Prawa Wykonywania Zawodu Lekarza, intensywną naukę języka polskiego czy szkolenia medyczne. Dotychczas Grupa LUX MED zatrudniła 240 osób – m.in. lekarzy, pielęgniarki i pozostały personel medyczny oraz pracowników administracyjnych, zapewniając pełne wsparcie, także w kwestiach formalno-prawnych.

Historie lekarzy, którym pomógł LUX MED:

  • Małżeństwo lekarzy Maryna i Oleksandr Pushko razem z rodziną uciekli z bombardowanego przez rosyjskie wojsko Mariupola – https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7034466325569617920
  • Oksana Okhniku-Dymytruk wraz z synem i matką uciekali przed okrucieństwem wojny pieszo. W Polsce otrzymała „bilet do życia” – https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7034080765927669760
  • Natalia Shadorska jest kardiologiem dziecięcym. Przed atakiem Rosji na Ukrainę ?? mieszkała wraz z mężem i dziećmi w Kijowie – https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7033747531725516800

– Jestem bardzo dumna z tego co robimy i mam przekonanie, że jako społeczeństwo dobrze zdajemy egzamin z człowieczeństwa – dodaje Anna Rulkiewicz.

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa (od 2013), która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat. Podczas pandemii COVID – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 270 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 14 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.