Start sezonu budowlanego w tym roku pod znakiem rosnących cen materiałów i kosztów budowy

Wiosna sprzyja remontom domów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku oddano do użytkowania 54,7 tys. mieszkań. Z miesiąca na miesiąc liczba lokali gotowych do wykończenia rośnie – w marcu było ich o 14% więcej niż w lutym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Duży popyt na usługi remontowo-budowalne połączony z trudnościami w dostępie do materiałów przekładają się na wzrost kosztów takich przedsięwzięć – tylko w marcu ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 30%, jak wskazują dane PSB. Eksperci Wiener przypominają, że wykańczając mieszkanie, warto pamiętać o jego ubezpieczeniu, szczególnie w obecnej sytuacji, gdy na materiały i wyposażenie wydajemy coraz więcej. 

Construction Site

Według najnowszych danych GUS, w I kwartale 2022 oddano do użytkowania 54,7 tys. mieszkań. To o 3,2% więcej niż przed rokiem i o 14% więcej w porównaniu do lutego. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 29,3 tys. mieszkań – o 3,6% mniej niż w I kwartale 2021 r., natomiast inwestorzy indywidualni – 24,2 tys. lokali, czyli o 12,6% więcej. 

Najwięcej mieszkań w I kwartale oddano do użytkowania w województwie mazowieckim (9,3 tys.), wielkopolskim (6,7 tys.) i małopolskim (5,9 tys.). Dla właścicieli to czas pełen wydatków, szczególnie w obliczu rosnącej inflacji i cen produktów budowlanych. Kwoty, jakie obecnie trzeba wydać na remont czy wykończenie własnego „M” potrafią mocno odbić się na domowym budżecie, dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie naszych czterech kątów. To nie tylko zabezpieczenie samego miejsca, ale również przedmiotów, które się w nim znajdują – ubrań, elektroniki, mebli, czy nawet biżuterii oraz sprzętu medycznego – wskazuje Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspertka Wiener. 

Prawie 870 tys. mieszkań w budowie 

W I kwartale 2022 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym dla 77,8 tys. mieszkań. To 8% mniej niż̇ w analogicznym okresie 2021 roku. W marcu, w porównaniu do lutego br.  zanotowano wzrost o 17,8%. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku rozpoczęto budowę 53,3 tys. mieszkań, to aż 16,3% mniej niż przed rokiem. Ich liczba w samym marcu wzrosła w porównaniu do lutego o 32,4%. Według szacunków na koniec marca 2022 roku w budowie pozostawało prawie 870 tys. mieszkań. 

Nie możemy też zapomnieć o osobach budujących własne domy, które z powodu czynników zewnętrznych znalazły się teraz w niełatwej sytuacji. Przez utrudniony dostęp do niektórych materiałów koniecznych do wykończenia, budowa może się znacznie przeciągać, a jej koszty z miesiąca na miesiąc rosną. Jednocześnie część osób czeka z ubezpieczeniem budynku dopiero do momentu ukończenia prac. Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę, że można ubezpieczyć dom już w trakcie jego budowy, a wraz z nim m.in. narzędzia i materiały budowlane. Przykładowo, Pakiet 4 KĄTY w Wiener zabezpiecza w razie kradzieży z włamaniem, dewastacji, pożaru czy powodzi, a także przed wieloma innymi czynnikami, na które nie mamy wpływu, a które mogą w znaczy sposób opóźnić czy wręcz uniemożliwić dokończenie budowy. Dlatego warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie już na początkowym etapie prac, by niespodziewane trudności nie przyćmiły nam radości z budowy własnego „M” – dodaje Agnieszka Włodarska-Poloczek.

Koszty budowy rosną

Według danych Grupy PSB ceny materiałów budowlanych wzrosły w marcu 2022 r. średnio o prawie 30% w stosunku do marca 2021 r. Podwyżki odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych. Najmocniej podrożały izolacje termiczne (+63%), płyty OSB (+50%) i sucha zabudowa (+43%). Wyższe ceny zanotowały również dachy i rynny (+37%), ściany, kominy (+37%), izolacje wodochronne (+33%), instalacje, ogrzewanie (+26%) oraz wykończenia (+25%).