Spod Konina do Las Vegas. Polak na podium konkursu Caterpillar Global Operator Challenge!

Łukasz Mokrzyński, wywalczył miejsce w trójce najsprawniejszych operatorów ciężkich maszyn na świecie. Koninianin uplasował się na trzecim miejscu. Drugie zajął Matt Ferris z USA, a pierwsze – Patrick Doheny z Australii.

Prawie 10 tysięcy operatorów ciężkich maszyn budowlanych z całego świata wzięło udział w tegorocznej edycji konkursu Caterpillar Global Operator Challenge. Zmagania zostały podzielone na kilka etapów i trwały od wiosny 2022 roku. Wyłoniony podczas finałów w Las Vegas (14 marca) zwycięzca – Patrick Doheny z Australii – zyskał tytuł najlepszego operatora urządzeń Cat na naszej planecie.

Konkurs Global Operator Challenge, regularnie organizowany przez firmę Caterpillar, jest jednym z największych wydarzeń w branży budowlanej. Biorą w nim udział operatorzy z prawie czterdziestu krajów na całym świecie. Podczas zmagań uczestnicy prezentują niezwykłe umiejętności, precyzję, opanowanie i pomysłowość w wykorzystaniu najnowszych technologii w pracy z maszynami Cat.

„Zawody Caterpillar mają na celu uhonorowanie ciężkiej pracy operatorów, którzy budują ten świat. W ten sposób zwiększamy też świadomość wyzwań z jakimi mierzą się na co dzień w pracy i promujemy nowe rozwiązania.” – powiedział Jason Hurdis, kierownik realizacji Caterpillar Global Operator Challenge i Global Market Professional. – „Wszyscy uczestnicy, a w szczególności dziewięciu, którzy spotkali się w finale, wykazało się mistrzowskimi umiejętnościami. Zręcznie manewrując ciężkimi maszynami Cat podczas trudnych wyzwań konkursu pokazali całemu światu nieocenioną rolę, jaką odgrywają w tworzeniu infrastruktury.”

Zawody rozpoczęły się wiosną 2022 roku. Łącznie wzięło w nich udział około 10 tysięcy zawodników z całego świata. W wyniku kwalifikacji wstępnych organizowanych przez 77 dystrybutorów sprzętu Cat w 32 krajach, wyselekcjonowano 5,5 tysiąca uczestników. Druga runda odbyła się jesienią tego samego roku i składała się z czterech konkursów regionalnych, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Hiszpanii i Japonii. Zadania turnieju obejmowały: wykonywanie wykopów, ładowanie określonej ilości ziemi oraz holowanie i manewrowanie maszynami pomiędzy przeszkodami.

Trzecia, ostateczna runda, odbyła się 14 marca 2023 roku w Las Vegas. Dla dziewięciu finalistów był to ostateczny sprawdzian umiejętności. Zostali oni podzieleni na trzy grupy: amerykańską, europejską oraz azjatycką. Uczestnicy zmierzyli się w trzech konkurencjach na specjalnie zbudowanym stadionie z trybunami pełnymi kibiców, wielkimi telebimami i komentatorami zdającymi relacje na żywo.

Zmagania rozpoczęły się od wyzwania „Fork ‘n Loader”, podczas którego każdy z operatorów miał za zadanie użyć ładowarki kołowej Cat 950 z technologią Payload do załadowania i przetransportowania materiału w określonych miejsca trasy. Kolejne zadanie – “Backhoe Services” – wymagało użycia obu końcówek koparki Cat 420 XE do otwarcia małego pudełka i precyzyjnego umieszczenia w nim niewielkich przedmiotów. Pomysłodawcą tego zadania był Jaus Neigum, zwycięzca Caterpillar Global Operator Challenge w 2020 roku. Podczas ostatniego zadania – „Trench Run”, operatorzy zaprezentowali swoje umiejętności wykonywania wykopów za pomocą koparki Cat 315 wyposażonej w technologię Grade.

Na ostateczną ocenę miały wpływ umiejętności, efektywność i zdolność rozwiązywania różnorodnych zadań, oraz punkty ujemne przyznawane za popełnione błędy. Oprócz nagrody głównej, uczestnikom z najlepszymi czasami w każdym zadaniu przyznano nagrody indywidualne, a na koniec zmagań także nagrodę drużynową. Operatorzy musieli sprostać wymaganiom konkursu używając maszyn budowlanych Cat, wyposażonych w najnowsze technologie ładowania oraz w zaawansowane układy sterowania, w tym Cat Payload, Grade and Command, Cat Grade Assist, kamery cofania itp.

Na podium

Tegoroczną nagrodę główną, ufundowaną przez Caterpillar, wywalczył Patrick Doheny z Australii. On i osoba towarzysząca wybierze się w podróż do wybranego miejsca na Ziemi, pod warunkiem, że znajduje się tam oddział firmy Caterpillar.

„Jestem niezwykle poruszony tym, że udało mi się zdobyć tytuł najlepszego na świecie operatora maszyn budowlanych Cat” – przyznał Doheny. – „Mam wiele uznania dla firmy Cat za zorganizowanie tak wspaniałego przedsięwzięcia pokazującego jak ważny jest zawód operatora maszyn budowlanych. Zwycięstwo w konkursie jest dowodem na to, że marzenia się spełniają oraz że pasja może zostać uhonorowana w tak wspaniały sposób.”

Drugie miejsce w konkursie zajął Matt Ferris z USA, zaś trzecie Polak – Łukasz Mokrzyński.

„W Las Vegas spotkali się sami najlepsi i trafili na najtrudniejsze zadania. Było zdecydowanie trudniej niż wcześniej. Do tego dużo widzów i telewizja. I wszyscy dookoła patrzą. Widać było po każdym uczestniku, że jest zestresowany. Z drugiej strony nie ma się co dziwić, bo ostateczny wynik decydował się do samego końca. W ostatniej konkurencji czułem nacisk, żeby jak najlepiej przejechać i dzięki temu podbić punktację w klasyfikacji generalnej. Udało się. Wygrałem tę konkurencję i poszło mi tak dobrze, że finalnie wskoczyłem na podium. Łatwo jednak nie było. Przy tak wyrównanym, wysokim poziomie trzeba też mieć dużo szczęścia.” – relacjonuje Łukasz Mokrzyński – „Fajna zabawa, ale teraz muszę to wszystko odespać i wracać do rzeczywistości.”

Inne przyznane nagrody:

 • Zwycięzca wyzwania „Fork ‘n Loader” – Patrick Doheny z Australii
 • Zwycięzca wyzwania „Backhoe Services” – John Schiedeck ze Stanów Zjednoczonych
 • Zwycięzca wyzwania „Trench Run” – Łukasz Mokrzyński z Polski
 • Mistrzowska drużyna – Team Americas (Fernando Do Nascimento z Brazylii, Matt Ferris i John Schiedeck ze USA)

Lista finalistów:

Reprezentanci z Europy Afryki i Bliskiego Wschodu:

 • Sebastian Behr – Niemcy (trzecie miejsce w konkursie Caterpillar Global Operator Challenge 2019/2020), z 35-letnim doświadczeniem jako operator
 • Pontus Ericksson – Szwecja, 11 lat doświadczenia jako operator
 • Łukasz Mokrzyński – Polska, 15 doświadczenia jako operator

Reprezentanci z Ameryki:

 • Fernando Do Nascimento – Brazylia, 28 lat doświadczenia jako operator
 • Matt Ferris – Stany Zjednoczone (Arizona), 20 lat doświadczenia jako operator
 • John Schiedeck – Stany Zjednoczone (Teksas), 16 lat doświadczenia jako operator

Reprezentanci z regionu Azji i Pacyfiku:

 • Patrick Doheny – Australia, 25 lat doświadczenia jako operator
 • Masato Imai – Japonia, 20 lat doświadczenia jako operator
 • Nick Thompson – Australia, 15 lat doświadczenia jako operator

Więcej informacji na temat konkursu Caterpillar Global Operator Challenge na stronie: www.cat.com/operatorchallenge