Schneider Electric tworzy profesjonalną platformę edukacyjną, aby uzupełnić lukę kompetencyjną w obszarze Data Center

  • Uniwersytet Schneider Electric pomoże profesjonalistom z branży centrów danych podnieść kwalifikacje, oferując bezpłatne wskazówki dotyczące najnowszych technologii, zrównoważonego rozwoju i inicjatyw w zakresie efektywności energetycznej. 
  • Platforma znana wcześniej jako APC™ Data Center University dostarczyła niemal 1 milion kursów ponad 650 tysiącom użytkowników na całym świecie.
  • Dostępny w 14  językach Uniwersytet Schneider Electric oferuje łatwo dostępną edukację w krajach, w których jest ona najbardziej potrzebna, odpowiadając na wyzwania związane z umiejętnościami w branży.

Schneider Electric™, lider cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, ogłosił serię aktualizacji swojej niezależnej od dostawców i akredytowanej przez CPD (Continuing Professional Development) cyfrowej platformy edukacyjnej Schneider Electric University. Dostępna bezpłatnie online w 14 różnych językach, dedykowana platforma rozwoju zawodowego bezpośrednio uzupełnia lukę w umiejętnościach sektora specjalistów ds. centrów danych, pomagając zainteresowanym podmiotom z branży w podnoszeniu kwalifikacji i byciu na bieżąco z najnowszymi technologiami, zrównoważonym rozwojem i inicjatywami z zakresu efektywności energetycznej wpływającymi na ten sektor. 

Do tej pory Uniwersytet Schneider Electric przeprowadził ponad 1 milion kursów dla ponad 650 tys. użytkowników centrów danych z ponad 180 krajów. Nowe aktualizacje kwalifikacji Data Center Certified Associate (DCCA) Uniwersytetu Schneider Electric obejmują podstawy zarządzania zasilaniem oraz chłodzenia, rodzajów szaf i bezpieczeństwa infrastruktury fizycznej, a także wskazówki dotyczące optymalizacji projektów centrów danych w celu zwiększenia odporności, efektywności energetycznej i realizacji zasad zrównoważonego rozwoju. 

Oto przykładowe tematy najnowszych kursów: “Optimizing Cooling Layouts for the Data Center”, “Fundamental Cabling Strategies in the Data Center”, “Examining Fire Protection Methods in the Data Center” czy “Fundamentals of Cooling II – Humidity in the Data Center”. 

Ponadto program szkolenia obejmuje kluczowe dla branży punkty, takie jak planowanie lokalizacji centrów danych. Zawarte są w nim wskazówki dotyczące wyboru terenów pod budowę  pod kątem dostępu do energii odnawialnej. Wymienia także alternatywne technologie wytwarzania energii, które pomagają w realizacji strategii opartej na energii odnawialnej, wytwarzaniu energii na miejscu i wykorzystaniu technologii takich jak mikrosieci. Kolejnym z punktów jest technologia baterii dla centrów danych. W jego ramach możliwa jest ocena wpływu różnych typów baterii UPS na zrównoważony rozwój, wskazanie korzyści płynących z technologii litowo-jonowej czy analiza powiązanych kosztów cyklu życia.

Rosnące zapotrzebowanie, a wakatów coraz więcej

Jak wynika z badania Uptime Institute Annual Data Center Survey 2021, za trzy lata globalne zapotrzebowanie na specjalistów ds. centrów danych wyniesie 2,3 mln osób. Już dziś 32 proc. pracodawców z branży zgłosiło trudności w utrzymaniu pracowników, a 47 proc. ma wyzwania ze znalezieniem wykwalifikowanych kandydatów na otwarte stanowiska pracy. Przyciąganie i zatrzymywanie talentów w branży, która jest sercem gospodarki cyfrowej, osiąga więc moment krytyczny.

Zachęcając do podnoszenia kwalifikacji i kontynuowania rozwoju zawodowego, Uniwersytet Schneider Electric bezpośrednio rozwiązuje problem niedoboru umiejętności w branży centrów danych, pomagając firmom w przyciąganiu i przekwalifikowaniu zarówno nowych, jak i obecnych pracowników, oraz zapewniając dostęp do specjalistycznej edukacji technicznej w każdym miejscu. 

– W ciągu ostatnich kilku lat zapotrzebowanie na moc obliczeniową centrów danych rosło wykładniczo, osiągając rekordowe wartości wraz z przyspieszeniem cyfryzacji i adaptacji chmury. Niedobór talentów w sektorze pozostaje poważnym wyzwaniem i ma potencjalne implikacje dla innych powiązanych branżmówi Rob McKernan, Senior Vice President, Secure Power Division, Schneider Electric Europe.Dostarczając wskazówek dotyczących najnowszych technologii i inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem, wierzymy, że Uniwersytet Schneider Electric oferuje bezcenne zasoby, które pomogą zniwelować lukę w umiejętnościach poprzez wzmocnienie ekosystemów biznesowych, przekwalifikowanie siły roboczej i wyszkolenie następnej generacji profesjonalistów, którzy będą budować centra danych przyszłości – dodaje. 

Długoterminowe zaangażowanie w edukację

W 2006 roku, przed dołączeniem APC™ do Schneider Electric, członkowie Data Science Center w firmie, która stanowi dziś sztandarową markę Schneider Electric w zakresie bateryjnego zasilania awaryjnego, ochrony przeciwprzepięciowej i fizycznej infrastruktury IT dla centrów danych oraz środowisk przetwarzania brzegowego, stworzyli Uniwersytet Centrum Danych jako bezpłatne źródło pomocy w szkoleniu i podnoszeniu kwalifikacji kolejnych generacji profesjonalistów. Ich wizją było stworzenie akredytowanego przez CPD programu szkoleniowego, który wspierałby rozwój zawodowy interesariuszy z branży i przygotowywał ich do budowy centrów danych przyszłości. 

Dostępna obecnie pod nazwą Schneider Electric University platforma rozrosła się do ponad 200 kursów z zakresu centrów danych, efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju poprzez dwa dedykowane programy certyfikujące: Professional Energy Manager (PEM) oraz Data Center Certified Associate (DCCA). Wszystkie kursy dostępne są jako 1-godzinne moduły do samodzielnej nauki w 14 różnych językach, oferując bezpłatny dostęp do edukacji energetycznej w każdym miejscu. Ponadto Uniwersytet jest uznawany przez 25 różnych organizacji branżowych CPD, w tym BICSI, Electrical Contractors Association (ECA), Engineers Ireland oraz Renewable Energy & Energy Efficiency Partnership (REEEP).

Schneider Electric University jako jedna z pierwszych w branży platform rozwoju zawodowego dla centrów danych i zarządzania energią, pozostaje całkowicie bezstronny, a wszystkie kursy zachowują 100 proc. neutralności wobec dostawców. 

Więcej informacji o Schneider Electric University jest dostępne na stronie internetowej platformy. 

Schneider Electric 

Celem Schneider Electric jest wsparcie Klientów w wykorzystaniu dostępnej energii i zasobów, łącząc zrównoważony rozwój
z innowacyjnymi rozwiązaniami. Nazywamy to Life Is On. Naszą misją jest bycie cyfrowym partnerem ekologicznego i wydajnego rozwoju.

Przeprowadzamy transformację cyfrową, integrując wiodące na świecie technologie procesowe i energetyczne, automatykę, systemy sterowania w czasie rzeczywistym, oprogramowanie i usługi cyfrowe dla różnych segmentów rynku: zakładów przemysłowych, budynków biurowych i mieszkalnych, centr przetwarzania danych oraz obiektów infrastruktury krytycznej.

Jesteśmy firmą o zasięgu globalnym, ale działamy i angażujemy się lokalnie. Promujemy otwarte standardy i rozbudowane ekosystemy partnerskie z naszymi Klientami, którzy – podobnie jak my – kierują się wartościami: szczytny cel, otwartość, zaangażowanie. 

www.se.com/pl