Od początku 2024 roku wszyscy turyści odwiedzający Lublin, a także mieszkańcy miasta i regionu mogą korzystać z nowego Dworca Metropolitalnego. Z perspektywy ostatnich 12 miesięcy inwestycja okazała się sukcesem – poprawiła miejską infrastrukturę komunikacyjną i wpłynęła na komfort podróżnych. Docenili ją również jurorzy wielu krajowych i międzynarodowych konkursów architektonicznych, przyznając pracowni Tremend prestiżowe nagrody i wyróżnienia.
Mija rok, od kiedy nowy Dworzec Metropolitalny w Lublinie służy miastu i jego mieszkańcom. Jak przyznają architekci z pracowni Tremend, którzy są autorami projektu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Lublinie, głównym założeniem było połączenie trzech czynników: funkcjonalności i komfortu pasażerów, nowoczesnych, proekologicznych technologii, a także „wartości dodanej” dla miasta i mieszkańców w postaci rewitalizacji poprzemysłowego obszaru. Sam Dworzec Metropolitalny przyjął formę prostej, kompaktowej bryły. Elementem dekoracyjnym, który nadał całości wyrazu i stał się swoistym znakiem rozpoznawczym, są charakterystyczne filary. Inspiracją dla ich przestrzennej formy były wzory lubelskich wycinanek. Jednak w obiektach użyteczności publicznej priorytetem jest nie tylko estetyka, ale też użytkowość, a współcześnie także parametry środowiskowe. To właśnie za sprawą tych jakości nowy Dworzec Metropolitalny zdobył zarówno sympatię mieszkańców Lublina, jak i szerokie uznanie międzynarodowej społeczności architektonicznej. Ostatni rok przyniósł architektom Tremend wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.
„Architektoniczny Oscar” dla pracowni Tremend
Przemyślana konstrukcja budynku i zastosowane w nim nowatorskie rozwiązania zwróciły uwagę jurorów wielu prestiżowych konkursów. Na szczególną uwagę zasługuje główna nagroda przyznana projektowi pracowni Tremend w konkursie World Architecture Festival w Singapurze. Nie bez powodu nagrody te nazywane są „architektonicznym Oscarem”. W jury zasiadają bowiem niekwestionowane autorytety architektoniczne, a w konkursowe szranki stają najwybitniejsze światowe pracownie. W tym roku projekt pracowni Tremend okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „Transport”. Rangę konkursu najlepiej obrazuje grono konkurentów, z którymi rywalizowali polscy architekci. Wśród nich pojawiły się tak renomowane studia architektoniczne jak Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox.
Co ciekawe, projekt pracowni Tremend już wcześniej zwrócił uwagę jurorów konkursu World Architecture Festival. W 2019 roku – jeszcze w sekcji oceniającej „projekty przyszłości” – koncepcja lubelskiego dworca znalazła się w finale konkursu w kategorii „Infrastruktura”. Jury doceniło wówczas szereg uwzględnionych w projekcie proekologicznych rozwiązań, wpływających na jego efektywność i realnie minimalizujących negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Projekt, który wspiera zrównoważony rozwój
Wielkim sukcesem zakończył się również udział pracowni Tremend w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu International Property Awards. Jurorzy docenili spektakularną formę, nowoczesną funkcjonalność i środowiskową odpowiedzialność lubelskiego Dworca Metropolitalnego, wręczając jego projektantom główną nagrodę w kategorii „Best Public Service Architecture Poland”. W swoim werdykcie podkreślali szczególnie rolę projektu w przestrzennej transformacji tego fragmentu miasta i zastosowanie technologii wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju. Co ciekawe, Tremend łącznie w tym konkursie zdobył aż trzy nagrody – oprócz lubelskiego dworca zostały uhonorowane również projekty wnętrz Meininger Hotel Kraków (w kategorii „Hotel Interior”) oraz paryskiego Alberte Hotel (również w kategorii „Hotel Interior”, w tym przypadku Tremend wystąpił jako reprezentant Francji).
Nagród nie zabrakło także na arenie krajowej
Także jurorzy ważnych dla branży architektonicznej konkursów krajowych docenili spektakularny projekt pracowni Tremend. Co istotne, szeroki wachlarz tematyczny konkursów, których organizatorzy dostrzegli walory lubelskiego dworca, potwierdza jego wieloaspektowy charakter.
Podczas wydarzenia 4 Design Days ogłoszeni zostali zwycięzcy konkursu Property Design Awards 2024, wśród których nie zabrakło pracowni Tremend. Dworzec Metropolitalny w Lublinie okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „Bryła – obiekty publiczne”. To nie wszystkie krajowe laury, które w 2024 roku zdobył projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Szczególną oprawę miało wręczenie nagród w konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Lider Dostępności”, objętym Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Podczas uroczystej gali odbywającej się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie projekt pracowni Tremend otrzymał wyróżnienie w kategorii „Duży obiekt użyteczności publicznej”. Warto podkreślić, że kapituła tego konkursu przyznaje nagrody rozwiązaniom, które przyczyniają się do tworzenia bardziej dostępnych przestrzeni dla wszystkich grup użytkowników. Zwieńczeniem roku obfitującego w nagrody i wyróżnienia dla projektu pracowni Tremend była nagroda przyznana w XXIII edycji konkursu „O Kryształową Cegłę”, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin. Jego celem jest pobudzanie gospodarki regionów Polski Wschodniej poprzez promowanie działań rozwijających lokalną infrastrukturę, budownictwo i architekturę. Dworzec Metropolitalny otrzymał Kryształową Cegłę w kategorii „Obiekty komunikacyjne”.
Nowe wyzwania
Architekci z zespołu Tremend nie spoczywają jednak na laurach, a ostatni rok poza sukcesami przyniósł im także wiele nowych wyzwań. Polscy architekci wspólnie z renomowaną pracownią Foster + Partners pracują nad inną spektakularną inwestycją infrastrukturalną – Centralnym Portem Komunikacyjnym, a konkretnie jego częścią kolejową i autobusową. W ostatnich miesiącach zespół Tremend kontynuował również prace nad projektami i realizacjami hotelowymi, m.in. w Paryżu, Barcelonie, Wilnie i Rydze oraz Strasburgu, gdzie polscy architekci tworzą koncepcje architektury i wnętrz dla największych międzynarodowych marek.