Rewolucja wśród stołowych pilarek tarczowych

Festool prezentuje nową akumulatorową stołową pilarkę tarczową CSC SYS 50

Niezwykle kompaktowa i wszechstronna: nowa akumulatorowa stołowa pilarka tarczowa CSC SYS 50 firmy Festool na nowo definiuje standardy branżowe, dzięki nowoczesnej i przemyślanej konstrukcji oraz zastosowaniu technologii cyfrowych. Ponadto, nowa pilarka jest tak kompaktowa, że mieści się w Systainerze, dzięki czemu umożliwia cięcie z taką samą precyzją i mocą, jak pilarka zasilana sieciowo. Oprócz tego nowa CSC SYS 50 znakomicie sprawdza się przy wykonywaniu cięć równoległych do 280 mm, cięć poprzecznych o szerokości do 450 mm oraz cięć pod kątem w zakresie od -10° do 47°.

Precyzyjne cięcie po naciśnięciu przycisku, kompaktowe wymiary i nowoczesna koncepcja obsługi. To dodatkowe atuty nowej akumulatorowej stołowej pilarki tarczowej CSC SYS 50. Ta maszyna to niezastąpiony kompan przy wykańczaniu wnętrz, pracach stolarskich, czy układaniu podłóg. Parametry wysokości i kąta ustawiane są z maksymalną precyzją i w najkrótszym czasie, za pomocą czytelnego wyświetlacza, co pozwala uzyskać powtarzalność na poziomie 100% cięcie po cięciu. Co więcej, nawet najbardziej wymagające cięcia są wykonywane z wyjątkową precyzją, dzięki solidnemu systemowi prowadnic, składającemu się z prowadnicy równoległej, przykładnicy kątowej i stołu przesuwnego.

„CSC SYS 50, to pierwsza na świecie mobilna pilarka stołowa z elektryczną regulacją wysokości oraz  kąta nachylenia, z wyświetlaczem obsługiwanym poprzez menu. Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej CSC SYS 50 robimy krok w kierunku digitalizacji. Przy wdrażaniu technologii cyfrowych zawsze patrzymy na korzyści płynące w pierwszej kolejności dla klientów. Cyfrowe funkcje CSC SYS 50 nie są zatem chwytem reklamowym, lecz oferują rzeczywistą wartość dodaną w zakresie precyzji, jak również umożliwiają uzyskanie niespotykanej dotąd stałej jakości cięcia. CSC SYS 50 posiada w zasadzie wszystkie cechy nowoczesnej formatowej pilarki tarczowej, którą można zabrać na plac budowy” – wyjaśnia Wolfgang Reines, kierownik produktu nowej akumulatorowej stołowej pilarki tarczowej.

Nowoczesna koncepcja obsługi

Najważniejszym elementem CSC SYS 50 jest umieszczony centralnie wyświetlacz z poręcznym pokrętłem i dwoma bocznymi przyciskami. W pamięci urządzenia można bez trudu zapisać do czterech pozycji tarczy pilarskiej. Inteligentny szczegół: połączenie z aplikacją Festool Work, umożliwia zapisanie dodatkowych, indywidualnych pozycji tarczy pilarskiej. Wysokość i kąt są regulowane elektrycznie przez naciśnięcie przycisku na wyświetlaczu cyfrowym – z dokładnością do dziesiątej części milimetra. Ustawienia kąta można dokonać bez zmiany ustawionej wysokości, co oznacza, że po zmianie ustawienia kąta nachylenia, wysokość jest wyrównywana automatycznie i jest dokładniejsze, niż jakikolwiek pomiar wzrokowy. Z kolei wybór prędkości obrotowej, odpowiedniej do materiału jest dokonywany na cyfrowym wyświetlaczu.

„Na budowie trzeba najczęściej pracować szybko. Często trzeba wykonać wręgowanie, rowek lub spłaszczenie, co wymaga wcześniejszego dokonania pomiarów i ustawienia odpowiedniej wysokości cięcia. Dzięki CSC SYS 50 taka sytuacja należy już do przeszłości. W zaledwie kilku ruchach można ustawić stałą wysokość z dokładnością do dziesiątej części milimetra, bez dodatkowych pomiarów. Możliwe jest również bardzo szybkie przycięcie na wymiar listew pasowanych ustawionych w specjalnej pozycji -10°, dokładnie i bez odprysków”, dodaje Wolfgang Reines.

Cięcie poza warsztatem

Oprócz nowoczesnej koncepcji obsługi, nowa CSC SYS 50 imponuje typowymi dla firmy Festool, niezwykle precyzyjnymi rezultatami cięcia. Osiągane wyniki w niczym nie ustępują pod względem precyzji i jakości możliwościom oferowanym przez pilarkę przewodową. Odpowiada za to między innymi precyzyjna prowadnica równoległa z podwójnym mocowaniem (za pomocą tylko jednej dźwigni zaciskowej). Ważną rolę odgrywa również niezwykle precyzyjna przykładnica kątowa: optymalnie ustawiona i centralnie zamocowana, dzięki wpustowi na saniach. Umożliwia uzyskanie kątów uciosu w zakresie od -70° do +70°. Sanie na łożyskach kulkowych poruszają się niezwykle płynnie i gwarantują wykonywanie cięć równoległych oraz cięć pod kątem z najwyższą precyzją. Praktyczny szczegół: w ograniczonym zakresie wysokości cięcia do 35 mm możliwe są nawet cięcia pod kątem do -10° – jest to idealne rozwiązanie do podcinania listew pasowanych, ponieważ widoczny obszar przycinanego elementu obrabianego znajduje się u góry. W połączeniu z saniami, prowadnicą kątową oraz dodatkowym podparciem modułu transportowego możliwe jest precyzyjne, bezpieczne i łatwe cięcie również długich elementów. Poprzez wpust w saniach obrabiane elementy można stabilnie zamocować za pomocą dostępnych opcjonalnie ścisków śrubowych FSZ firmy Festool.

Moc maszyny zasilanej sieciowo

Również pod względem mocy CSC SYS 50 w niczym nie ustępuje maszynom z zasilaniem sieciowym. Akumulatorowa pilarka stołowa CSC SYS 50 jest napędzana przez bezszczotkowy silnik EC-TEC i system z dwoma akumulatorami 18 V. To połączenie gwarantuje długą pracę maszyny. Bezszczotkowy silnik EC-TEC jest trwały, bezawaryjny i mocny. Dzięki wysokim prędkościom obrotowym na poziomie 6800 obr./min umożliwia uzyskanie szybkiego postępu cięcia oraz perfekcyjnych rezultatów. Nawet przy cięciach wzdłużnych w litym drewnie nie widać różnicy w porównaniu z maszynami zasilanymi z sieci. Dzięki zastosowaniu pojemnika na pył, bezpyłowa praca jest możliwa również bez odkurzacza mobilnego – jednak idealnym rozwiązaniem jest połączenie z nowymi odkurzaczami akumulatorowymi Festool CTC SYS, CTC MINI lub MIDI.

Niezwykle poręczna – zaskakująco wszechstronna

Akumulatorowa stolikowa pilarka tarczowa CSC SYS 50 jest tak kompaktowa, że mieści się w Systainerze. Mimo wyjątkowo poręcznych wymiarów zewnętrznych jest zaskakująco wszechstronna w zastosowaniu: umożliwia wykonywanie cięć równoległych o szerokości do 280 mm, cięć poprzecznych do 450 mm oraz cięć pod kątem od -2° do 47°. Nieskomplikowana wymiana klina rozdzielnika umożliwiająca wykonywanie ukrytych cięć i wręgów jest kolejnym szczegółem, który poszerza możliwości zastosowania pilarki. Klin wraz z osłoną może być również zamontowany ponownie w błyskawiczny sposób. „Opracowując kompleksową koncepcję nowej pilarki, w tym możliwość jej transportowania, od samego początku koncentrowaliśmy się na kwestii mobilności. Każdy szczegół, od pozycji akumulatora, po wymianę klina rozdzielnika i modułu transportowego, został przez nas gruntownie przemyślany pod kątem korzyści dla użytkowników. Codzienna praca z tą pilarką powinna po prostu sprawiać przyjemność”, mówi z entuzjazmem Wolfgang Reines, podsumowując zalety tego kompaktowego i wszechstronnego narzędzia.

Precyzyjne cięcie w wersji mobilnej

Praca staje się jeszcze bardziej komfortowa, dzięki modułowi transportowemu UG-CSC-SYS, opracowanemu specjalnie z myślą o CSC SYS 50. Dzięki składanemu modułowi transportowemu akumulatorowa stołowa pilarka tarczowa błyskawicznie osiąga idealną wysokość roboczą. Moduł transportowy pełni również funkcję idealnego rozwiązania transportowego z pojazdu na plac budowy. Podpora wózka może być wykorzystywana również jako podpora obrabianego materiału, co umożliwia bezpieczną obróbkę długich elementów. Zapakowana w Systainer pilarka CSC SYS 50 jest kompatybilna z wyposażeniem pojazdu firmy bott. Również poza pojazdem praktyczny format Systainera umożliwia transport CSC SYS 50, przy użyciu jednej ręki. Praktyczny szczegół: w pokrywie Systainera przechowywane są tarcze pilarskie, klin i pojemnik na pył. Pokrywa Systainera jest po prostu nasuwana na maszynę, co umożliwia łatwy transport i zapewnia ochronę. Znalazło się tu również miejsce na prowadnicę kątową z obrotnicą i prowadnicę równoległą. Krótko mówiąc: CSC SYS 50 zapewnia precyzyjne cięcie w wersji mobilnej! Wyjątkowym rozwiązaniem w tym przypadku jest także trzyletnia gwarancja. Obejmuje ona również akumulatory i ładowarki. Nowa akumulatorowa stołowa pilarka tarczowa CSC SYS 50 będzie dostępna od lutego 2023 r.

To zdecydowanie coś więcej niż „tylko” moc: zapraszamy do świata narzędzi akumulatorowych firmy Festool

„Technologia akumulatorowa i urządzenia zasilane akumulatorowo, to niezwykle ważny trend na rynku narzędzi. Również nasza firma odpowiednio dostosowała strategię działania i nieustannie rozszerza swoją ofertę w tym zakresie. Nie kierujemy się jednak bezrefleksyjnie hasłem „akumulator za wszelką cenę”, lecz analizujemy, jakie rozwiązanie okaże się najlepsze w przypadku konkretnego zastosowania. Naszym celem jest osiąganie najlepszych rezultatów, dzięki czemu urządzenia funkcjonują bez zarzutu, a jednocześnie sprawiają, że praca w branży rzemieślniczej staje się łatwiejsza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa”, mówi Sascha Menges, CEO w Festool GmbH. Potwierdzeniem realizacji tych założeń są nowe rozwiązania w systemie 18 V firmy Festool. Dotyczy to zwłaszcza nowej akumulatorowej stolikowej pilarki tarczowej CSC SYS 50, zagłębiarki TSC 55 KEB, akumulatorowej wkrętarki udarowej QUADRIVE TPC 18 oraz egzoszkieletu ExoActive, którego premiera odbędzie się w 2023 roku.

Dane techniczne CSC SYS 50

Napięcie silnika

Wysokość cięcia

Szerokość przycinania przy 90°

Szerokość cięcia równoległego

36 V

0-48 mm*

450 mm

280 mm

Obroty na biegu jałowym

6800 min-1

akumulator

2 x 18 V od 4 Ah

Średnica tarczy pilarskiej

168 mm

Kąt nachylenia

od -10° do -47°

Kąt uciosu

Wymiary transportowe

Całkowity ciężar bez akumulatora

od 0° do 70°

512 x 396 x 296 mm

20,2 kg