Najbardziej pożądane benefity w sektorze edukacji wczesnoszkolnej. Czego od pracodawcy oczekują nauczycielki i nauczyciele?

Od kilku lat borykamy się z problemem braku nauczycieli wczesnoszkolnych w Polsce. W tym roku jest to ponad 900 osób, a jednocześnie powstają kolejne placówki przedszkolne. Według badania przeprowadzonego z inicjatywy KIDS&Co. wśród nauczycieli, największy odpływ tych pracowników obserwuje się w wieku 18-34 lata oraz wśród osób ze średnim stażem pracy od 4 do 8 lat. Po tym okresie chęć zmiany zawodu maleje wraz z doświadczeniem. Wskazuje to na zagrożenie odpływu młodych pracowników – kluczowe jest zatem zatrzymanie pracownika, którego staż pracy wynosi 4-8 lat. Jak więc wyróżnić się na rynku pracy i spełnić oczekiwania pracowników?

Niezależnie od tego, czy chodzi o pracowników przedszkoli publicznych czy niepublicznych w badaniu wskazują oni przede wszystkim na niski poziom wynagrodzenia w połączeniu z dużą odpowiedzialnością i wymagającą pracą. W badaniu ogólnopolskim, jak i w badaniu satysfakcji pracowników przeprowadzonym przez sieć KIDS&Co. nauczycielki i nauczyciele deklarują, że chcieliby otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Obecnie nie jest ono adekwatne do ich doświadczenia i zakresu obowiązków i wskazują to jako element mogący zaważyć na decyzji o zmianie kariery zawodowej. Jednocześnie wysoki odsetek respondentów wskazuje na bonusy i premie (29,6%) oraz wynagrodzenia płacowe i pozapłacowe (24,4%) jako najbardziej doceniane benefity. Pracownicy odczuwają niski poziom zadowolenia z wynagrodzenia podstawowego, jednak wartością dodaną są dla nich premie oraz pozapłacowe bonusy. Doceniają także wszelkie bonusy niematerialne przyczyniające się do ich rozwoju zawodowego, a także do wspomagania rozwoju swoich podopiecznych.

Doceniane dodatki pracownicze

W KIDS&Co. pracownicy mogą liczyć na prawdziwy korporacyjny standard, jeśli chodzi o dodatkowe benefity pozapłacowe. Nauczycielki i nauczyciele mają możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej dla siebie i rodziny oraz z karty sportowej. Pracodawca oferuje liczne szkolenia finansowane przez firmę. Pracownicy docenili też 7-godzinny dzień pracy, a także dodatki finansowe takie jak premie kwartalne, premie za polecenie czy bonus na start dla pracowników wynoszący 1000 zł.

Jako największa sieć prywatnych przedszkoli w Polsce chcemy wyznaczać standardy na rynku i móc pochwalić się konkurencyjną ofertą. Nasz zespół pracuje w firmie wyznaczającej nowoczesne trendy w edukacji dzieci. Dzięki wysokim standardom i dostępowi do wiedzy mogą rozwijać swoje kompetencje i podejmować nowe funkcje. Poszukujemy osób ambitnych, otwartych i zaangażowanych, a w zamian oferujemy konkurencyjne warunki zatrudnienia, rozumiane znacznie szerzej niż podstawowe wynagrodzenie. Stawiamy na wellbeing naszych pracowników i wsparcie rozwoju ich kompetencji. Co ważne, jesteśmy otwarci na pracowników w każdym wieku i z każdym poziomem doświadczenia. Wierzymy, że każda osoba, niezależnie od historii zatrudnienia, zainteresowań czy skończonych studiów jest cenna, a jej kompetencje i punkt widzenia wiele wnoszą do całej organizacji. Przyjmujemy zarówno osoby będące na początku drogi zawodowej, jak też osoby, które po wielu latach przerwy od pracy w zawodzie chcą wrócić. To często osoby powracające na rynek pracy po urlopach macierzyńskich i wychowawczych czy na przykład osoby, które decydują się na powrót do nauczania po latach spędzonych w korporacji lub w innym sektorze. Zdają sobie sprawę, że chcą się dzielić swoją wiedzą, mimo zmiany drogi kariery czy dojrzałego wieku – mówi Joanna Kwaśkiewicz, dyrektorka zarządzająca siecią KIDS&Co.

Nauczyciele doceniają niematerialne benefity

Pracownicy placówek przedszkolnych jako najbardziej doceniany benefit wskazali aspekt niematerialny – możliwość rozwoju i uczenia się. Ponadto ponad połowa z nich docenia jakość bezpośredniej współpracy z przełożonym (69,7%), jakość miejsca pracy (65,2%) oraz pomoce edukacyjne, którymi dysponuje firma (51,2%). Ponad połowa nauczycieli chciałaby pozostać w zawodzie, ale uczyć się w innowacyjny sposób.

Pracownicy zdają sobie sprawę z sytuacji rynkowej, więc nie wybierają tego zawodu z uwagi na atrakcyjność zarobku w porównaniu do pozostałych branż. Nasz zespół to osoby z misją, które czują powołanie do tego, by uczyć i kształtować prawidłowe postawy wśród najmłodszych. Prawdziwą zaletą i tym, czego potrzebują w swojej pracy są przede wszystkim możliwości rozwoju, nauki, spełniania się zawodowo. W przeprowadzonym przez nas badaniu satysfakcji pracowników sieci KIDS&Co. widać, że nauczycielki i nauczyciele cenią firmę za możliwości rozwoju, nieograniczony dostęp do różnorodnych materiałów dydaktycznych i w pełni wyposażone sale. Dajemy zespołowi wszelkie narzędzia do tego, by mogli się rozwijać, a także czuć się docenionym. Swoimi działaniami chcemy budować społeczne postrzeganie zawodu nauczyciela jako najważniejszego na świecie – tłumaczy Joanna Kwaśkiewicz, dyrektorka zarządzająca siecią KIDS&Co.

Pracownicy firmy, realizujący swoje zadania zgodnie z nowoczesnymi trendami w edukacji, otrzymują dostęp do nowoczesnych narzędzi, między innymi: tablic multimedialnych, interaktywnych dywanów czy genibotów do kodowania.  Nauczyciele i dzieci mają do dyspozycji również nowoczesne roboty EMYS, które wspierają najmłodszych podczas nauki języka angielskiego.

Osoby pracujące w KIDS&Co. uczestniczą w certyfikowanych szkoleniach oraz czerpią wiedzę podczas zajęć z coachem lub mentorem. Dodatkowo, każdy z pracowników ma jasno określoną ścieżkę rozwoju oraz kariery. Tym samym aż 90% awansów na poziomie dyrektorskim odbywa się dzięki wewnętrznej rekrutacji.

***

KIDS&Co. od 16 lat wyznacza najwyższe standardy w edukacji przedszkolnej, tworząc nowoczesne, dwujęzyczne przedszkola i żłobki komercyjne, firmowe oraz przybiurowcowe. Misją marki jest pomoc rodzicom w pogodzeniu dwóch niezwykle ważnych ról życiowych – roli rodzica i pracownika. Placówki otwierane są w najdogodniejszych lokalizacjach, w tym w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miejsc pracy. Unikalność placówek KIDS&Co. opiera się na trzech filarach: dwujęzyczności, diecie makrobiotycznej oraz autorskim programie rozwoju umiejętności społecznych i inteligencji emocjonalnej.

W Polsce pod marką KIDS&Co. działa 22 placówek: żłobków i przedszkoli komercyjnych, firmowych oraz przybiurowcowych, m.in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Suwałkach oraz w Ostrów Mazowiecka. KIDS&Co. odpowiada za kompleksową obsługę procesu związanego z założeniem i prowadzeniem placówek: od przygotowania biznesplanu, projektu i koordynacji budowy, przez rekrutację kadry i prowadzenie zapisów do przedszkoli, po zarządzanie placówką i wdrożenie autorskiego programu nauczania i żywienia.

Więcej informacji: www.kids-co.pl