Raport PITBOT: Jak wygląda obraz przeciętnego podatnika w Polsce?

Jak wynika z raportu opracowanego przez twórców aplikacji Pitbot, służącej do rozliczenia PIT w formie czatu ze sztuczną inteligencją, średni przychód podatnika rozliczającego się w Polsce za 2022 rok to niemal 49 tysięcy złotych. Najczęstszym błędem, który popełniamy przy składaniu PIT jest podanie nieprawidłowej kwoty przychodu z poprzedniego roku. Z kolei najpopularniejszą ulgą, z której korzystamy, jest ta na dzieci.

Twórcy aplikacji Pitbot przeanalizowali na początku kwietnia dane pochodzące z rozliczeń 19 tys. użytkowników korzystających z aplikacji. Na tej podstawie powstał obraz przeciętnego podatnika rozliczającego się w Polsce.

Większość, bo aż 67 proc. zeznań podatkowych, jest składanych przez kobiety. Najbardziej popularne dni na rozliczenie PIT to poniedziałki i czwartki, w godzinach porannych – od 8.30 do 11, a także popołudniowych – od 14 do 15.30.

Średni przychód podatnika rozliczającego się w Polsce za 2022 rok to 48 991 zł. Z kolei średnia przekazywana przez nas kwota w ramach 1,5 proc. to 19,2 zł.

Jeszcze rok temu obserwowaliśmy zdecydowanie wyższe średnie kwoty wpłat na organizacje pożytku publicznego, sięgające 42 złotych. Drastyczny spadek tych stawek to efekt licznych ulg i podwyższonych kwot wolnych od podatku — mówi Maciej Wawrzyniak, współtwórca aplikacji Pitbot. – Dodatkowo, według raportów, w zeszłym roku ok. 15 proc. podatników nie przekazało swojego 1 proc. podatku na żadną organizację pożytku publicznego. Tymczasem, to bardzo proste i istotne narzędzie pomocy, do którego zachęcamy naszych użytkowników m.in. poprzez stronę Procentujemy.pl dodaje Wawrzyniak.

Jeśli chodzi o wspomniane wyżej ulgi, zdecydowanie najczęściej korzystamy z tej przysługującej nam na dziecko – uwzględnia ją w rozliczeniach aż 74 proc. użytkowników aplikacji. Na kolejnych miejscach plasuje się ulga termomodernizacyjna, internetowa oraz rehabilitacyjna.

Coroczne rozliczenie podatkowe wiąże się dla wielu z nas z dużym stresem i niejasnościami. Stąd też wypełniając PIT często zdarza nam się popełniać błędy.  Jak wskazują twórcy Pitbota, aż 32 proc., czyli niemal co trzeci użytkownik aplikacji błędnie podaje kwotę przychodu z ubiegłego roku w celu autoryzacji danych zeznania podatkowego. Jedną z najczęstszych, a jednocześnie najbardziej banalnych pomyłek przy składaniu deklaracji podatkowej jest też podanie niepoprawnych danych osobowych. Błąd ten dotyczy 31 proc. podatników korzystających z Pitbota. Wypełniając deklarację podatkową przez internet Polacy często zapominają o tak prozaicznych kwestiach, jak podanie drugiego imienia czy wpisanie danych polskimi znakami.

Błędy przy wypełnianiu PIT mogą też wynikać z pośpiechu. Rekordzista naszej aplikacji rozliczył się z podatku w 84 sekundy! mówi Maciej Wawrzyniak z Pitbot.

Pitbot.pl to program do rozliczeń PIT w formie aplikacji dostępnej na urządzenia z systemem Android i iOS. Celem twórców startupu – Macieja Wawrzyniaka oraz Macieja Szewczyka – jest wsparcie Polaków w finansowych formalnościach związanych ze składaniem deklaracji podatkowej.

Aplikacja wyróżnia się nowoczesnym podejściem do podatków, oferując prosty, intuicyjny proces złożenia zeznania podatkowego w postaci czatu z „wirtualną księgowością”. Po wysyłce deklaracji użytkownicy otrzymują dostęp do kodów rabatowych partnerów Pitbot. Aplikacja wspiera rozliczenie PIT 11 (umowa o pracę, zlecenie i dzieło) i PIT ZG (dochody z zagranicy).

Program jest dostępny w polskiej oraz ukraińskiej wersji językowej. Użytkownicy Pitbot mogą przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz inicjatywy „Akcja Bohater”, której celem jest pomoc obywatelom Ukrainy. Więcej informacji na temat rozwiązania można znaleźć na stronie www.pitbot.pl.