Pod neonem „znajomi znad morza”

– zobacz błękitną przestrzeń NOMUS, którą pro bono w oryginalny design wyposażyła kooperatywa marek, stworzona przez mesmetric.

NOMUS jest najmłodszym muzeum sztuki współczesnej w Polsce. Zgodnie z najnowszymi trendami w tworzeniu tego typu obiektów, ważne są w nim nie tylko sale wystawiennicze. Istotną rolę odgrywa także otwarte dla wszystkich gości wielofunkcyjne lobby. Jego powstanie to efekt zaangażowania pro bono grupy marek specjalizujących się w wyposażeniu wnętrz, której inicjatorkami były właścicielki showroomów mesmetric. Fotoreportaż prezentujący powstałą przestrzeń przygotowała trójmiejska fotografka wnętrz Magdalena Łojewska. Zapraszamy do obejrzenia i wakacyjnej wizyty w Muzeum!  

Trójmiejskie muzeum, otwarte jesienią ubiegłego roku dla polskiej i międzynarodowej publiczności, ma opowiadać o współczesnym wiecie poprzez dzieła sztuki, czyniąc je bliskimi, zrozumiałymi i dostępnymi dla widza. Inauguracja obiektu, który jest oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku, nie byłaby możliwa bez wsparcia prywatnych mecenasów sztuki, którzy przeznaczyli swój czas i środki finansowe na zaaranżowanie nowoczesnego lobby o nazwie „znajomi znad morza”. Nazwa ta wzięła swój początek od dzieła sztuki – neonu autorstwa gdańskiej artystki Anny Witkowskiej. Stanowi on zaproszenie do twórczych spotkań z artystami i realizacji projektów opartych na zasadach dialogu i współpracy. W procesie aranżowania przestrzeni był estetycznym drogowskazem, który zainspirował do użycia w niej kolorów spójnych z nadmorską lokalizacją muzeum. 

Lobby, w którym wyeksponowano neon „znajomi znad morza”, zostało zaprojektowane jako miejsce działa artystycznych i wydarzeń kulturalnych. Znajdziemy tam nie tylko recepcję, ale także kawiarnię, kcik sensorycznych zabaw dla dzieci czy ksigarnię. Całościowej koordynacji procesu powstawania lobby NOMUS podjęły się Helena Raczyńska – Pachut i Wioletta Lenczowska, właścicielki showroomów z wyposażeniem wnętrz mesmetric. To one zaprosiły do kooperacji przy tym dobroczynnym przedsięwzięciu swoich branżowych przyjaciół, dokonały selekcji produktów i jakościowych rozwiązań. „Ogromnie cieszymy się, że cele związane z propagowaniem sztuki, zespół NOMUS może teraz realizować w tak estetycznej przestrzeni, wypełnionej świetnym designem od polskich i zagranicznych producentów. To zasługa grona partnerów i darczyńców, do którego należą sponsor strategiczny sali recepcyjnej marka Comforty, a także firmy Vitra, Kamena, Interstone, Bagomar, Justolarnia, Cukiernia Sowa, Mielżyński Wine & Spirits, Home Sweet Home PR, fotograf Jakub Swerpel, artysta Bartek Chylewski. Dziękujemy za Wasze ogromne zaangażowanie!” – podkreślają Helena Raczyńska – Pachut i Wioletta Lenczowska z mesmetric. 

Do charakterystycznych elementów finalnej aranżacji lobby NOMUS, przywołującej skojarzenia z nadbałtyckim krajobrazem poprzez zastosowaną paletę błękitów, granatów i szarości, należy nowa kolekcja Hillrock marki Comforty. Zgodnie ze swoją długoletnią strategią, firma wspiera instytucje kultury prezentujące sztukę współczesną. Zastosowane w NOMUS meble Comforty projektu Mai Ganszyniec to harmonijne kompozycje, tworzące funkcjonalne układy brył. Pozwalają na wygodne przekształcanie przestrzeni lobby w zależności od potrzeb (koncerty, panele dyskusyjne, inne wydarzenia). Znakomicie współgraj z zastaną architektur Stoczni Gdańskiej. Co ważne, fotele i stoliki Hillrock tapicerowane s tkaninami pochodzcymi w 98% z recyclingu (tzw. „post-consumer polyesther”). W przestrzeni NOMUS towarzyszą im błękitne krzesła kultowej marki VITRA – to jedne z najtrwalszych mebli dostępnych na rynku, co dowodzi ich odpowiedzialności i ekologiczności. Marka VITRA zapewniła również wyposażenie kącika zabaw sensorycznych dla dzieci. Na uwagę gości NOMUS zasługuje także lada recepcyjna z kamienia naturalnego Bianco Perlino dostarczonego przez Interstone. Konstrukcja lady została wykonana przez firmę Bagomar a artystycznej obróbki kamienia dokonał rzeźbiarz Bartek Chylewski. Aranżację lobby dopełniają zjawiskowe tkaniny firmy Kamena, których zwiewność przywołuje na myśl poruszanie się nabrzeżnych traw, oraz solidne, drewniane meble wykonane przez Justolarnia. Całość można obejrzeć odwiedzając Muzeum oraz zapoznając się z fotoreportażem Magdaleny Łojewskiej.  

_____

mesmetric to firma, która już od ponad 10 lat specjalizuje się w oferowaniu jakości. Proponuje klientom sprawdzone produkty wyposażenia wnętrz od najlepszych producentów – tylko takie gwarantują radość z ich użytkowania przez długie lata. „Uważnie selekcjonujemy marki, które proponujemy klientom. Staramy się edukować, by wybierali JAKOŚĆ i SZTUKĘ zamiast dóbr kupowanych kompulsywnie i na krótką chwilę” – podkreślają Wioletta Lenczowska i Helena Raczyńska – Pachut, współwłaścicielki mesmetrc.

Oferta firmy obejmuje szeroki wachlarz produktów z zakresu wyposażenia wnętrz. Można je oglądać na mesmetric.com, ale przede wszystkim w dwóch dużych showroomach ze światowej klasy meblami i oświetleniem, zlokalizowanych w Warszawie i Gdyni. Ciesząc się zaufaniem klientów, mesmetric posiada już w swoim portfolio setki realizacji wnętrz prywatnych w postaci rezydencji i apartamentów, a także wnętrz komercyjnych takich jak hotele, prestiżowe biura czy restauracje i kawiarnie. Firma obecnie przygotowuje się do otwarcia trzeciego showroomu (drugiego w Warszawie), dzięki któremu będzie dysponować największą przestrzenią ekspozycyjną w branży jakościowych i luksusowych dóbr w Polsce. 

_____