Oddaj swój głos w plebiscycie na najładniejszą fasadę

Choć konkurs Fasada Roku 2022 wystartował 1 kwietnia br., to na jego starcie zameldowała się już blisko setka obiektów z wielu polskich miejscowości. Można je już oceniać, bowiem 1 maja na stronie konkursu www.fasadaroku.baumit.com zostało uruchomione głosowanie publiczności. 

Ogólnopolski konkurs Fasada Roku 2022 wystartował 1 kwietnia br. jako 16. odsłona projektu, mającego przypominać o istotnym wpływie elewacji i jej estetyki na lokalny krajobraz.  Architekci, inwestorzy i wykonawcy mogą zgłaszać swoje realizacje, na których elewacji zastosowano kompletną technologię Baumit (system ocieplenia, system tynków z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych). Obiekty klasyfikowane są w 5 kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny nowy oraz budynek zabytkowy po renowacji. Celem jest wyłonienie najpiękniejszych realizacji i nagrodzenie tych, którzy wdrażając odważne pomysły i sięgając po wysokojakościowe produkty, tworzą atrakcyjną scenerię dla codziennego życia.

Przybywa zgłoszeń

Choć od momentu rozpoczęcia konkursu nie minęły jeszcze dwa miesiące, a termin nadsyłania zgłoszeń mija dopiero 30 września br., na tegorocznej liście startowej jest już blisko 100 elewacji.

Wśród dotychczasowych kandydatów są reprezentacji różnych regionów Polski – wielu miast, jak Białystok, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gryfice, Jelcz-Laskowice, Kalisz, Katowice, Kożuchów, Kraków, Leszno, Leśnica, Łobżenica, Mysłowice, Nowa Sól, Olsztyn, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Pruszcz Gdański, Radom, Rawicz, Reda, Siemianowice Śląskie, Sobótka, Sosnowiec, Stargard, Szczecin, Szczytna, Świdnica, Świebodzin, Tarnowskie Góry, Wałbrzych, Wieliczka, Wrocław oraz mniejszych miejscowości jak Bielany Wrocławskie, Bolechowice (małopolskie), Jaroszowa Wola (mazowieckie), Kamieniec Wrocławski (dolnośląskie), Skrzynki (wielkopolskie), Ustronie Morskie (zachodniopomorskie), Wierzbice (dolnośląskie). Czyżby trzeci rok z rzędu miał być pobity rekord frekwencji? By poznać odpowiedź na to pytanie, musimy poczekać do czasu zakończenia przyjmowania zgłoszeń.  

 Oceń kandydatów!

Projekty oceniać będzie profesjonalne jury, ale swoją opinię jak co roku wyrażą także internauci. W ten sposób powstaną dwa niezależne rankingi fasad. 1 maja br. wystartował plebiscyt, w ramach którego publiczność wytypuje swoich zwycięzców. Każdy ma bowiem możliwość oceny dowolnej liczby kandydatów. Wystarczy wejść na stronę konkursu w zakładkę „Obiekty” i zagłosować, wskazując przy poszczególnych obiektach odpowiednią ilość gwiazdek – od 1 do 5, w zależności od stopnia upodobania. Jest na to czas do 31 października 2022 r. Realizacje, które najlepiej wypadną w swojej kategorii, zostaną uhonorowane tytułem „Wyróżnienie Internautów”. Jako że zwykle grono uczestników jest na mecie dość liczne, przyznawanie ocen warto rozłożyć sobie w czasie.

Link do głosowania znajdziecie tutaj.

Idea z poparciem

Konkurs Fasada Roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu branży architektonicznej. Jego ideę wspierają uznane organizacje i media branżowe. I tak w tym roku patronat honorowy na wydarzeniem objęły Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) o/Warszawa oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) o/Poznań. Ideę wspierają także redakcje takich periodyków jak: „Budujemy Dom”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Renowacje i Zabytki”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: 4budowlani.pl, architekturadzisiaj.pl, architekturaibiznes.pl, bryla.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, murator.pl, obud.pl, sztuka-architektury.pl, terazdom.pl.

www.baumit.com