Nowe Centrum Danych Grupy 3S wzmacnia pomorski potencjał IT

Centra danych stają się koniecznością dla prowadzenia nowoczesnego biznesu. Z tego powodu Invest in Pomerania – samorządowa inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza – wspiera nową inwestycję w województwie. Centrum Danych Grupy 3S wzmocni lokalną branżę IT oraz jakość świadczonych przez nią usług. 

Grupa 3S, której właścicielem jest P4, lider telefonii mobilnej, operator sieci PLAY, jest obecna na rynku od 20 lat. Bazą dla świadczonych przez Grupę 3S usług jest własna infrastruktura: sieć światłowodowa o długości 6000 km oraz klaster rozproszonych geograficznie obiektów data center. W skład Grupy 3S, zatrudniającej 300 osób, wchodzą spółki 3S i 3S Data Center zlokalizowane w Katowicach, a także biura regionalne znajdujące się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i w Gdańsku.

Grupa, ze swoimi inwestycjami w data center, wpisuje się w globalny trend inwestowania w centra danych. Po Katowicach (3 obiekty), Warszawie, Krakowie i Bytomiu, Grupa 3S postanowiła rozwijać się w Gdańsku. Będzie to już 7 obiekt data center firmy.

„Obiekt w Gdańsku to ważny punkt na mapie naszych data center – mówi Monika Roś-Gruszczyk, członek zarządu spółek w Grupie 3S. – Uważamy, iż Trójmiasto z regionem pomorskim posiada duży potencjał gospodarczy. Od kilkunastu miesięcy rozwijamy tu własne struktury i budujemy sieć światłowodową. Serwerownia była w tym regionie naszym brakującym ogniwem. Jesteśmy przekonani, że nasze zasoby IT mogą wspomóc rozwój regionalnego biznesu” -dodaje.

Serwerownia z mocą

Grupa 3S projektuje i wdraża rozwiązania teleinformatyczne, które wspomagają realizację celów biznesowych Klientów. Kompleksowe rozwiązania, które oferuje, obejmują projekty sieciowe, usługi chmury obliczeniowej, unified communications oraz technologie, które wspierają bezpieczeństwo danych w biznesie. 

Nowa serwerownia znajduje się przy ul. Nowy Świat w Gdańsku. W oddziale o powierzchni ponad 500 m2 świadczony będzie pełny zakres usług ekosystemu Cloud2B (autorskiego rozwiązania chmury obliczeniowej dla biznesu stworzonego przez inżynierów Grupy) oraz innych rozwiązań ICT. Bezpieczeństwo data center zapewnia system kontroli dostępu do obiektu i poszczególnych pomieszczeń. Firma oferuje możliwość stosowania zamków biometrycznych i odseparowania stref technicznych. Centrum Danych jest neutralne operatorsko i umożliwia połączenia z operatorami międzynarodowymi.

„Sukcesywnie rozbudowujemy naszą infrastrukturę światłowodową w aglomeracji miejskiej Trójmiasta w regionie pomorskim i północnej Polsce. Od lat konsekwentnie zwiększamy swoje zasoby infrastrukturalne, aby móc odpowiedzieć na potrzeby naszych Klientów”.wyjaśnia Monika Roś-Gruszczyk 

Centrum daje szansę

Centra przetwarzania danych są coraz ważniejszym elementem infrastruktury IT. Szybki rozwój dziedzin takich jak: Big Data, Przemysł 4.0, Internet przedmiotów, czy sztuczna inteligencja zwiększa wyzwania dla przetwarzania i przechowywania informacji cyfrowych. Centra danych odgrywają istotną rolę dla zapewniania ciągłości dostaw usług cyfrowych oraz bezpieczeństwa danych. Obecność nowej serwerowni Grupy 3S w Trójmieście to doskonała informacja dla firm z branży IT, szansa na zwiększenie ich efektywności. Firmy będą mogły współpracować z doświadczonym partnerem dostępnym lokalnie, zamiast korzystać z usług centrów danych spoza regionu. To także okazja dla pomorskiego biznesu, aby usprawnić funkcjonowanie IT w swoich firmach.

Nowy potencjał współpracy

„Kolejna firma nowoczesnych technologii pojawiła się na mapie Trójmiasta. Decyzja Grupy 3S o budowie centrum danych w Trójmieście poprawia warunki rozwoju lokalnych firm IT i będzie dodatkową zachętą do wyboru lokalizacji  przez przedsiębiorstwa z tego sektora właśnie na Pomorzu”mówi  Mieczysław Struk , marszałek województwa pomorskiego

Polska jest na wczesnym etapie rozwoju rynku data center. Obecnie większość wszystkich tego typu centrów znajduje się w stolicy i przyległych do niej obszarach. Kolejna tego typu inwestycja w Trójmieście zaznacza miejsce województwa pomorskiego na krajowej mapie biznesu o wielkim potencjale i rosnącym znaczeniu. 

O Invest in Pomerania

Invest in Pomerania jest samorządową inicjatywą non-profit, koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza,  która pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Pełni funkcję „jednego okienka”, udzielając inwestorom wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego. W ciągu ostatniej dekady Invest in Pomerania z sukcesem zakończyła ponad 150 projektów i przyczyniła się do stworzenia ponad 20 tys. miejsc pracy. Dowiedz się więcej na stronie: www.investinpomerania.pl.

W ramach działań mających na celu przyciągnięcie potencjalnych pracowników wspomagających rozwój regionu, w 2018 roku uruchomiliśmy platformę Live more. Pomerania. Celem projektu jest pokazanie światu, jak wspaniałym miejscem do życia, pracy i nauki jest Pomorze. Więcej informacji: www.livemorepomerania.com

Uruchomiliśmy również pierwszą w Polsce platformę rekrutacyjną skierowaną do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją karierę na Pomorzu. Strona prezentuje najbardziej pożądane profile zawodowe w regionie. Serwis jest dostępny za darmo dla naszych partnerów, korzysta z niego ponad 100 firm i zawiera tysiące życiorysów. Dowiedz się więcej na stronie www.jobs.livemorepomerania.com.  

Do naszych inicjatyw należą również AI Pomerania (www.aipomerania.com), Aviation Hub Pomerania (www.aviationhubpomerania.com), oraz Come2Pomerania (www.come2pomerania.com).