Nowa szklana wystawa w Podziemnej Trasie Turystycznej w Sandomierzu

Sandomierskie Centrum Kultury zaprasza na fascynującą podróż w czasie za sprawą nowej wystawy fotograficznej pt. “Na ratunek Sandomierzowi”. Przedstawiając unikalne spojrzenie na historię miasta wystawa stanowi nowy element Podziemnej Trasy Turystycznej. To nie tylko zbiór fotografii, ale również niezwykłe połączenie formy i treści, ponieważ zdjęcia prezentowane są no na szklanych tablicach przekazanych przez Pilkington, NSG Group.

Sandomierskie Centrum Kultury, zatopione w bogatej historii miasta, zaprasza na nową atrakcję dla miłośników kultury i historii – wystawę fotograficzną pt. “Na ratunek Sandomierzowi”. To wyjątkowy element Podziemnej Trasy Turystycznej, który zapewnia niezapomniane doznania zarówno wizualne, jak i edukacyjne. Tytuł wystawy może budzić różne skojarzenia, a także pytania o niebezpieczeństwo, przed którym trzeba było ratować miasto. Okazuje się jednak, że nie chodzi o żadną wojnę czy też najazd nieprzyjaciół, a o… geologię.

Ze wzgórzami sandomierskimi wiąże się wiele historii, które często decydowały o losach całego miasta. Skałą osadową wzgórz jest less, dzięki któremu rozwinęło się lokalne rolnictwo. Jego właściwości pozwoliły na drążenie podziemnych magazynów i składów kupieckich. Takie piwnice były szczególne przydatne w czasie, gdy Sandomierz stał się ważnym ośrodkiem handlowym. Niestety, less to materiał, który, zwłaszcza przy dużym nawilgoceniu, traci stabilność. To tłumaczy dlatego w Sandomierzu wielokrotnie dochodziło do katastrof. W ubiegłym wieku w latach 60. Mieszkańcy bali się nawet, że miastu groził zapadnięcie. Wystawa opowiada tę historię, pokazuje miejsca z osuwiskami, a także wygląd Sandomierza podczas ratunku, jak i tworzenia Podziemnej Trasy Turystycznej.

Poprzez archiwalne fotografie, w tym wiele dotąd niepublikowanych, odwiedzający będą mieli okazję poznać historię Sandomierza w sposób niezwykle porywający i edukacyjny. Pochodzą one z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, Fundacji Archeologii Fotografii, Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, prywatnych zbiorów Elżbiety Ukraińskiej oraz Ewy Sierokosz. Wystawa “Na ratunek Sandomierzowi” nie tylko eksponuje niezwykłe spojrzenie na przeszłość miasta, ale również wykorzystuje nowoczesne technologie i innowacyjne podejście do prezentacji. Szklane tablice, na których znajdują się zdjęcia, zostały przekazane przez firmę Pilkington, NSG Group, co dodaje wystawie wyjątkowej jakości i trwałości. Wykonano je z superbezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite™, które gwarantuje doskonałą transparentność i zachowanie czystości barw, co okazuje się bardzo istotne przy prezentacji zdjęć.

To już kolejny raz, kiedy nasze szkło wykorzystane jest to promocji miasta w kontekście historycznym. Zauważyliśmy, że ludzie wykazują ogromne zainteresowanie tak nietypową formą prezentacji historycznych fotografii. Myślę, że współpraca z nami dowodzi, że Sandomierskie Centrum Kultury też test tego świadome i kontynuuje swoją misję zachowania i promowania dziedzictwa kulturowego regionu w sposób innowacyjny i przyciągający uwagę – mówi Natalia Kubowicz, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej Pilkington AGR.

Wystawę “Na ratunek Sandomierzowi” można więc traktować jako ciekawą lekcję historii dla mieszkańców miasta, ale także fascynującą atrakcję dla turystów, którzy pragną poznać tajemnice i niezwykłą historię Sandomierza. Zainteresowani mogą oglądać ją już od lutego 2024 roku.