Niewielka łazienka niejedno ma imię

Mówi się, że małe jest piękne, a piękno może mieć wiele imion. W przypadku niewielkiej łazienki ważne jest, by była nie tylko piękna, ale również funkcjonalna i sprawiała wrażenie przestrzennej. Tylko jak zagospodarować niewielką powierzchnię łazienkową, by wyglądała uroczo i była użyteczna? Kilka aspektów sprawi, że mała przestrzeń zadowoli każdy gust.

Cała masa pomysłów i odpowiedniego zaplanowania pozwalają urządzić przestrzeń niewielkiej łazienki w niemal każdym wydaniu i dopasować się stylizacją do każdego gustu. Wystarczy się przygotować. Jak to zrobić?

Czego potrzebujesz, by urządzić niewielką łazienkę?

Niewielki metraż to nie lada wyzwanie, któremu można z łatwością sprostać. Odpowiednie rozplanowanie elementów i realizacja postanowień krok po kroku sprawią, że aranżacja okaże się być niezwykle łatwa, przyjemna i przede wszystkim skuteczna. Oto warte uwagi aspekty:

• umeblowanie – ważny jest nie tylko rozmiar mebli, ale również ich umiejscowienie. Optymalne rozmieszczenie doda niewielkiemu wnętrzu przestrzeni i atrakcyjności;

• oświetlenie – światło wizualnie powiększa przestrzeń i nadaje jej klimatu. Warto zwrócić uwagę na mocne oświetlenie sztuczne lub zainstalowanie punktów świetlnych;

• kolorystyka – nie, wcale nie musimy ograniczać się wyłącznie do jasnych kolorów. Umiejętnie dobrane ciemne kolory również mogą nadać głębi wnętrzu małej łazienki;

• lustra – znany trik na to, by niewielka łazienka sprawiała wrażenie naprawdę wielkiej to zamontowanie dużego lustra, najlepiej takiego od podłogi do sufitu.

W urządzaniu niewielkiej przestrzeni łazienkowej z pewnością będziemy musieli pójść na kompromisy. Nie każdy element może też pasować do naszego pomysłu i stylu, w jakim chcemy urządzić małą łazienkę. Warto jednak mieć na uwadze komfort użytkowania i skupić się na tym, by nasza niewielka przestrzeń łazienkowa była funkcjonalna.

Odwieczny konflikt prysznica i wanny – jak go rozwiązać?

Wiele osób martwi się, że w małej łazience możliwy jest do zamontowania wyłącznie prysznic. Zajmuje mało przestrzeni, jest wygodny i praktyczny. A co, gdy jednak naszym marzeniem jest wanna? Na ratunek przychodzą dostępne na rynku niewielkie asymetryczne lub prostokątne modele, które idealnie wkomponują się w cały projekt. Nad wanną można również zamontować kabinę nawannową, dzięki czemu będzie spełniała funkcję 2w1.

Prysznic jest znacznie łatwiejszą opcją podczas aranżowania małej łazienki. Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie kabiny Walk-In. W ten sposób wizualnie powiększamy niewielki metraż łazienki. Prysznic najlepiej jest umiejscowić w rogu pomieszczenia lub możliwie najbliżej ścian.

A co z pozostałymi meblami i dodatkami?

Gdy takie elementy wyposażenia jak wanna, prysznic i umywalka zostały już wybrany nadchodzi czas na dopieszczenie małego wnętrza. Warto zwrócić uwagę na to, by płytki nie były zbyt wielkie i zbyt małe. Odpowiedni rozmiar, ale również błyszczący materiał pozwolą optycznie powiększyć łazienkę. Problem przechowywania środków czystości i innych akcesoriów niezbędnych w łazience mogą rozwiązać wiszące półki. Z łatwością można je dopasować do niewielkiej przestrzeni i znakomicie spełniają swoją funkcję. Również światło odgrywa olbrzymią rolę. Dodatkowe punkty podświetlające w parze z ogólnym oświetleniem podkreślą przestronność. We wszystkim jednak należy zachować umiar. 

Dostępność gotowych sprzętów pozwala z łatwością okiełznać trudny temat niewielkiej łazienki sprawiając, że w małej przestrzeni drzemie wielki potencjał. Z odpowiednim przygotowaniem możemy zadbać o atrakcyjny wygląd i rewelacyjny komfort.