Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebla drewnianego?

Co mają do zaoferowania drewniane meble w porównaniu ze znacznie tańszymi produktami z płyty? Przede wszystkim trwałość – mogą służyć przez dziesiątki lat i być odnawiane, stając się częścią historii rodziny. Nie ma też nic lepszego, niż dobre wzornictwo pokazane w jakościowym materiale wykończeniowym. Nie musimy kupować nowego stołu co kilka lat, gdy posiadamy wytrzymały mebel z możliwością jego odnowienia, a do tego, nawet jeśli się zużyje, to jego utylizacja jest bardzo ekologiczna, w przeciwieństwie do przesiąkniętej klejem płyty wiórowej i laminatów. Na co zwrócić uwagę podczas kupna, zapytaliśmy specjalistów z  Miloni – polskiej manufaktury wytwarzającej wielokrotnie nagradzane meble drewniane.

Czy ten mebel na pewno jest drewniany?

Niejednokrotnie zdarza się, że sprzedawcy nie zdają sobie sprawy, że mebel, który przestawiają jako drewniany, w rzeczywistości jest pokryty fornirem. Jak więc odróżnić prawdziwe drewno od wysokiej jakości falsyfikatu? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na usłojenie powierzchni (na przykład blatu). Fornir, w przeciwieństwie do desek, krojony jest bardzo cienko, w związku z czym obok siebie powtarzają się niemal identyczne wzory. Przy litych deskach zdarza się to niezwykle rzadko. Badaj szczegóły, detale i zaokrąglenia – w takich miejscach tylko drewniany mebel obroni się spójnością.

Sprawdź kompetencje producenta

Tworzenie mebli drewnianych jest wymagające technicznie i materiałowo. Gdy producent robi także meble z płyty, jest mało prawdopodobne, aby można go uznać za specjalistę od mebli drewnianych,  materiał ten nie wybacza bowiem błędów przy przygotowaniu. Zrobić porządny mebel z płyty nie jest trudno, zrobić poprawny z drewna – już tak. W Miloni drewno jest sezonowane przez około dwa lata po to, by było materiałem stabilniejszym w gotowym meblu – co oczywiście kosztuje. Dochodzi do tego jeszcze skomplikowana obróbka, wymagająca pracy specjalistów i odpowiedniego parku maszynowego. Warto sprawdzić, czy dany producent udostępnia informacje o używanych technologiach i sposobach pozyskiwania oraz przygotowania materiału. To właśnie świadczy o jego kompetencjach. 

Gatunek drewna

Jeśli będzie to mebel bez blatu roboczego, na przykład szafka, dobrze sprawdzi się wiąz, brzoza, klon czy olcha. Pamiętajmy jednak, że meble powinny pasować do podłogi, a jeśli jest drewniana, to siłą rzeczy lepiej postawić na twardsze materiały. W przypadku podłóg, niewątpliwym liderem od wielu lat jest dąb, rzadziej jesion czy buk. Właśnie dlatego Miloni produkuje stoły tylko z dębiny – to kosztowny materiał, ale gwarantuje wytrzymałość przez lata.

Olejowanie i lakierowanie

Drewno należy czymś zabezpieczyć.  Mimo wielu rodzajów zabezpieczania, w praktyce wybór ograniczony jest do lakierów i olei czy olejowosków. Lakier wybierany jest przez większość przemysłowych producentów mebli drewnianych. Tworzy szczelną powłokę, łatwą w czyszczeniu i niewymagającą konserwacji. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia, a prędzej czy później to się stanie, wymagana będzie pomoc fachowca. Miloni rekomenduje więc wybór mebli olejowanych. W przeciwieństwie do lakierów, oleje bazują na naturalnych składnikach i są przyjazne dla alergików. Wnikają w strukturę drewna i pozwalają zachować jego właściwości, a także przyjemną fakturę. W dodatku są antystatyczne. Co prawda należy je co jakiś czas odświeżać, ale bez problemu można to zrobić samodzielnie, usuwając przy okazji wszelkie obicia i zarysowania. To wybór dla osób, które kupują mebel na lata i chcą mieć możliwość zadbania o niego, a jednocześnie cieszenia się prawdziwym ciepłem wysokiej jakości drewna.

Diabeł tkwi w szczegółach 

Oglądając meble, zwróćmy uwagę na wszelkie załamania i zaokrąglenia. Czy są równe i łagodne? Czy dolne i niewidoczne krawędzie zostały odpowiednio obrobione i nie są ostre? Newralgiczne będą także wszelkie łączenia – jakość ich spasowania świadczy o umiejętnościach stolarza. Jeśli podobają się nam bogato zdobione meble, przyjrzyjmy się wszelkim rzeźbieniom. Jeśli widoczne są na nich niedoróbki, to należy spodziewać się także innych problemów jakościowych. Jednym słowem – czepiaj się.

Meble drewniane to zakup wiążący się ze sporym wydatkiem, należy więc być wymagającym. Miloni odradza polowanie na okazje i szukanie najtańszych modeli. Lepiej jasno określić swoje wymagania, znaleźć mebel bez kompromisów jakościowych i potraktować go jako inwestycję na długie lata. Gwarantujemy, że drewno się odwdzięczy.

www.miloni.pl