Master czyli szlifowanie po mistrzowsku

Master nazwano nową linię szlifierek szerokotaśmowych renomowanej firmy Kündig. To ekonomiczna wersja maszyn made in Switzerland, która w niczym nie ustępuje pod względem solidności i trwałości pracy, jakości obróbki oraz zaawansowania technologicznego.

Od prawej: Artur Zalewski – Kündig Polska, Lukas Kündig – CEO Kündig AG, Gerald Krebs – Kündig AG i Grzegorz Kulbat – Kündig Polska.
fot. Kündig Polska

Wetzikon to miasteczko w północnej Szwajcarii, oddalone 30 km od Zurychu. To  w nim, w 1945 roku Armin Kündig rozpoczął produkcję szlifierek, które dziś są synonimem niezawodności oraz uznawane za numer jeden na rynku.

Wśród klientów tych maszyn na całym świecie znane jest sformułowanie, że kto raz kupi „Kündiga” nie chce już potem pracować na innych szlifierkach szeroko- czy wąskotaśmowych. Dlatego wielu producentów do specjalistycznych, wymagających czy trudnych obróbek nie tylko w zakresie szlifowania drewna i materiałów drewnopochodnych, ale także tworzyw, kompozytów oraz metali wybiera te szwajcarskie urządzenia.

Szlifierka szerokotaśmowa nowej serii Master. fot. Kündig Polska

 

Zaś fakt, że produkcja cały czas odbywa się w Szwajcarii oraz w drugiej fabryce w niemieckim Gotha, i nie została przeniesiona do lokalizacji o niższych kosztach wytwórczych, najlepiej świadczy o jakości tej marki oraz jej nieustająco najlepszych praktykach produkcyjno-technologicznych.

Obecnie firmą kieruje drugie pokolenie założyciela na czele z Lukasem Kündigiem, prezesem firmy. Natomiast w Polsce od 10 lat działa przedstawicielstwo Kündig Polska, które pomaga w doradztwie technologiczno-handlowym oraz odpowiada za sprzedaż maszyn Kündig w naszym kraju.

Powróćmy jednak do zakładu w Wetzikon. Tam mieści się zaplecze R&D oraz showroom firmy wyposażony w kilkadziesiąt szlifierek do najróżniejszych aplikacji, w którym zainteresowani klienci mogą przetestować multum technologii szlifierskich made in Switzerland.

W nim też honorowe miejsce zajmuje szlifierka szerokotaśmowa Master będąca najnowszą konstrukcją producenta. Jej premiera odbyła się na targach Ligna 2023.

Szlifierka szerokotaśmowa nowej serii Master.
fot. Kündig Polska

Ekonomiczna seria bez uszczerbku dla jakości

Linia szlifierek szerokotaśmowych Master firmy Kündig skierowana jest do producentów przemysłu drzewnego i meblarskiego. Przeznaczona jest nie tylko dla fabryk pracujących w trybie przemysłowym, ale także dla stolarzy.

Jej kompaktowość nie ujmuje zaawansowaniu technologicznemu gdyż wyposażona jest w system inteligentnego sterowania Sigmatek w myśl koncepcji Industry 4.0.

Master w niczym nie ustępuje pozostałym seriom modeli szlifierek szerokotaśmowych pod względem solidności konstrukcji i trwałości oraz zaawansowania technologicznego. Jest to natomiast wyjście ku klientom, którzy doceniali szwajcarską jakość maszyn Kündig, ale nie do przeskoczenia była dla nich cena urządzeń. Dlatego linia Master jest bardzo atrakcyjna cenowa. To ekonomiczna wersja szlifierek Kündig gwarantująca bezawaryjność oraz mistrzowskie wyniki szlifowania nawet po wielu latach użytkowania.

Szlifierka szerokotaśmowa nowej serii Master.
fot. Kündig Polska

Funkcje

Maksymalna wysokość przejścia w serii Master wynosi co najmniej 200 mm. Standardowa szerokość robocza to 1350 mm, ale wymiar ten może być dostosowany do potrzeb odbiorcy.

Maszyna obligatoryjnie wyposażona jest w specjalnie opracowany tryb oszczędzania energii Eco. To oprogramowanie reguluje zużycie energii w zależności od obciążenia. Gdy tylko wystąpią przerwy w pracy, maszyna automatycznie przechodzi w tryb czuwania. Jest też wtedy natychmiast gotowa do ponownego użycia. Powoduje to znaczne oszczędności, bez uszczerbku dla wydajności.

Badania przeprowadzone przez firmę Kündig pokazały, że całkowite zużycie energii przez te szlifierki jest o 25-30% mniejsze w porównaniu z maszynami konkurencyjnych firm, bez jakiegokolwiek zmniejszenia ich produktywności.

Szlifierka szerokotaśmowa nowej serii Master.
fot. Kündig Polska

Konfiguracja

Konfiguracja maszyny zawsze jest dobierana pod wymagania klienta i jego potrzeby obróbcze.

Podstawowa kombinacja to dwa agregaty oparte o jeden silnik. Pierwszy agregat z wałem kalibrującym, a drugi ze stopą szlifierską. Czyli w jednym przejściu elementu można wykonać kalibrację i wykończenie powierzchni.

Konfiguracja agregatów dopasowywana jest do wymagań technologicznych odbiorców.

Wał kalibrujący to podstawa technologii szlifowania. Jednostka posiada rowkowany, gumowany wał szlifierski o sprawdzonej twardości 90 Shore’a. Zapewnia optymalne szlifowanie wstępne i doskonałą kalibrację elementu.

Z kolei agregat ze stopą szlifierską jest oferowany w dwóch rodzajach: jako trzewik segmentowy (Pe) – Action Controlled lub trzewik segmentowy (E) – Edge Controlled.

Konfiguracja agregatów dopasowywana jest do wymagań technologicznych odbiorców.

Trzewik szlifierski segmentowy (Pe) zapewnia perfekcyjne szlifowanie, a segmentacja optymalne dopasowanie talerza szlifierskiego do kształtu przedmiotu obrabianego.

Natomiast trzewik szlifierski segmentowy (E) oferuje jeszcze większe możliwości w przypadku najwyższych wymagań. Aby uzyskać pełną kontrolę również na krawędziach bocznych, nacisk krawędzi na skanowane przedmioty na wejściu maszyny można indywidualnie regulować, co dodatkowo zwiększa elastyczność. Możliwe są nawet ustawienia asymetryczne, tj. osobny docisk lewej i prawej krawędzi.

System Sigmatek

Kündig stawia na prostotę obsługi maszyn aby jednocześnie każdy mógł w łatwy sposób korzystać z innowacyjności, którą oferują.

Maszyna przystosowana jest do szlifowania drewna i materiałów drewnopochodnych.

Jedną z owych innowacyjności jest oprogramowanie Sigmatek instalowane we wszystkich szlifierkach Kündig.

To duży krok do przodu w zakresie inteligentnego i zsynchronizowanego sterowania maszynami w myśl koncepcji Industry 4.0. Co daje możliwość spięcia w siatce połączeń NET szlifierek Kündig z innymi maszynami pracującymi w danej fabryce, robotami czy całych linii produkcyjnych.

W systemie Sigmatek dane przetwarzane i przekazywane są za pomocą chmury obliczeniowej, co pomaga również w łatwym diagnozowaniu ewentualnych błędów pracy. Odbywa się to on-line i w czasie rzeczywistym. Sigmatek umożliwia pełną diagnostykę wszystkich podzespołów wykonawczych. Ponadto system automatycznie generuje raporty i oferuje szybki start maszyny „jednym kliknięciem”.

Maszyna przystosowana jest do szlifowania drewna i materiałów drewnopochodnych. fot. Kündig Polska

W momencie pojawienia się błędu na wyświetlaczu zapala się czerwone światło alarmujące o usterce lub niewłaściwym ustawieniu maszyny. Z poziomu pulpitu jest też dostęp do schematu elektrycznego i instrukcji obsługi maszyny, co pozwala nowym operatorom na bardzo szybką naukę programowania. Wszystkie informacje zawarte w systemie można zgrać na pendrive (wejście USB zainstalowane jest w pulpicie maszyny) i na dowolne urządzenie mobilne lub stacjonarne.

Sigmatek to oprogramowanie z możliwością wgrania aplikacji na urządzenia mobilne, co pozwala na połączenie się z maszyną za pomocą aplikacji w telefonie i w konsekwencji zdalne sterowanie maszyną, diagnozowanie, rejestrowanie danych w chmurze, aktualizowanie i tworzenie kopii zapasowych oprogramowania.

Wraz z nowym oprogramowaniem, linię szlifierek Master wyposażono w panel operatorski (w wielkości od 10 do 19 cali) znacznie ułatwiający wizualizację i zadawanie parametrów pracy.