MAN Lion’s City 12 E będzie automatycznie jeździł po Berlinie

15. konferencja mobilności i wystawa autobusów elektrycznych

MAN Lion’s City 12 E będzie poruszał się po ulicach Berlina w systemie zautomatyzowanej jazdy Fot. MAN

„Przyszłość w drodze” to motto tegorocznej akcji mobilności. 15. konferencja i wystawa autobusów elektrycznych VDV odbędzie się w Berlinie w dniach 5–7 marca. Tegoroczne wydarzenie skupi się na tematach autonomicznej jazdy, cyfryzacji, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz infrastruktury do tankowania i ładowania – z autobusem elektrycznym zajmującym centralne miejsce. W związku z tym MAN Truck & Bus zaprezentuje na swoim stoisku w elektryczny autobus miejski z projektu automatyzacji „BeIntelli”, a przedstawiciele firmy opowiedzą o eMobility oraz autonomicznej jeździe w sektorze autobusów miejskich.

– Nasz eBus, którego będziemy wystawiać na targach mobilności, idealnie pasuje do tego wydarzenia. W końcu prezentujemy dwa strategiczne obszary przyszłości w jednym: elektromobilność i automatyzację – mówi Darko Simeunovic, dyrektor ds. sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Germany i dodaje: – MAN Lion’s City E wkrótce będzie automatycznie jeździł po centrum Berlina w ramach BeIntelli. Projekt pilotażowy z pewnością zapewni wiele tematów do rozmów i dyskusji podczas wydarzenia.

Zautomatyzowany autobus wkrótce na ulicach Berlina

MAN wraz z DAI-Labor na Technische Universität Berlin (TU Berlin) i IAV GmbH Ingenieurgesellschaft Auto und Verkehr realizuje projekt „BeIntelli”, w ramach ZEKI | Zentrum für Erlebbare KI und Digitalisierung (Centrum Materialnej Sztucznej Inteligencji i Cyfryzacji). Celem jest sprawdzenie inteligentnego systemu ruchu pojazdów zautomatyzowanych. Pojazd MAN Lion’s City 12 E jest wyposażony w system zautomatyzowanej jazdy (ADS) firmy ZEKI z około 60 czujnikami (kamery, ultradźwięki, radar, lidar 3D), które monitorują ruch i obszar ruchu. W autobusie zainstalowano także ekrany i inne elementy komunikacyjne, dzięki czemu można wizualizować i wyjaśniać pasażerom umiejętności prowadzenia pojazdu, decyzje i technologie. Obecnie pojazd nadal przechodzi jazdy próbne w obszarach niepublicznych. Miejski obszar testowy, na którym od wiosny będzie kursował zautomatyzowany autobus z kierowcą zapewniającym bezpieczeństwo na pokładzie, rozciąga się od Brandenburger Tor do Ernst-Reuter-Platz, Gedächtniskirche i Adenauerplatz. Wyposażony w najnowocześniejszą technologię czujników, stanowi całkowicie cyfrową trasę.

Prezentacje i dyskusje z ekspertami MAN

Jana Kirchen, menedżer ds. strategii produktu ds. automatyzacji w MAN Truck & Bus, podczas dyskusji panelowej „Czy istnieją nisze dla poziomu 2+?” przedstawi konkretny wgląd w świat autonomicznej jazdy i inteligentnych systemów wspomagania kierowcy. 7 marca 2024 roku o godzinie 9:00. Mustafa Tasaltin, starszy wiceprezes ds. inżynierii, zarządzania produktami i projektami w firmie MAN Truck & Bus, poruszy temat eMobility w swojej prezentacji „Wiadomości z technologii i systemów pojazdów” 6 marca 2024 r. o 13:30.

Eksperci z MAN Transport Solutions i MAN DigitalServices będą również reprezentowani na stoisku MAN. Od 2018 roku zespół MAN Transport Solutions oferuje klientom z wielu branż wsparcie w konwersji ich flot na pojazdy zeroemisyjne (ZEV). Celem jest zapewnienie pomyślnego przejścia na elektromobilność przy jak najmniejszym wysiłku ze strony operatorów. Dzięki rozwiązaniom MAN DigitalServices klienci korzystają z cyfrowego zarządzania flotą, optymalizując w ten sposób wydajność całej floty. Oferowany jest im kompleksowy zakres usług telematycznych i zarządzania flotą, a także rozwiązania cyfrowe w obszarze eMobility/Charging & Battery. Cyfrowe portfolio usług jest stale poszerzane, przy czym MAN koncentruje się przede wszystkim na jeszcze większym dostosowaniu istniejącego portfolio do tematu eMobility. (red)