Malmö kocha dobry design i architekturę. Z wzajemnością

Malmö jest idealnym połączeniem uroku starego świata i ultranowoczesnej kosmopolitycznej atmosfery. Tętniąca życiem mieszanka historycznej architektury, kultury kawiarnianej i skandynawskiego designu przyciąga turystów z całego świata. Z Polski łatwo dotrzeć tu promem, samolotem lub własnym środkiem transportu, przez Niemcy, Danię i osławiony most Oresund, znany ze słynnego serialu Most nad Sundem. Na miejscu warto zatrzymać się w butikowym hotelu Duxiana, będącym częścią znanej firmy, produkującej wyjątkowo cenione łóżka DUX i meble, będące prawdziwymi ikonami skandynawskiego wzornictwa.

Malmö – położone na południu Szwecji, tuż po drugiej stronie cieśniny Sund w Danii – jest trzecim co do wielkości miastem w kraju po Sztokholmie i Goteborgu. Przyjeżdżając tu po raz pierwszy, czuć w tam miejscu wir różnorodności, mieszankę starego i nowego – w końcu Malmö to jedno z najbardziej eklektycznych miast w Skandynawii.

Znaleźć tu można wiele wymarzonych miejsc dla miłośników dobrego wzornictwa. Świetne zakupy zrobicie w stylowych butikach obok malowniczego placu Gustav Adolfs Torg, w Designtorget – szwedzkiej sieci sklepów zorientowanych na odkrywanie nowych, utalentowanych projektantów, czy w AB Småland – miksie artykułów z dziedziny wystroju wnętrz wykonanych z  pochodzących z recyklingu materiałów.

W designerskim hotelu Duxiana

Malmö to istny labirynt budynków z elewacjami z muru pruskiego oraz ogromnych placów otoczonych urokliwym kanałem. Klasyczne szwedzkie wartości projektowe „lekko i minimalistycznie” zastępuje się w tej części Szwecji określeniem „eksperymentalnie i artystycznie”, głównie dzięki kreatywnej atmosferze, która stwarza poczucie, że wszystko jest możliwe, dla tych, którzy chcą i mogą. Drapacze chmur wznoszą się nad tętniącymi życiem wielowiekowymi placami, a skromne ceglane fasady kryją skarb nowoczesnej twórczości artystycznej, w tym uwielbiany przez turystów i influencerów hotel Duxiana. 19 pokoi zacisznego designerskiego obiektu, usytuowanego w odległości 100 metrów od placu Lilla Torg i głównego dworca w Malmö, wyposażono w kultowe łóżka i meble DUXIANA. Wieczory jazzowe i muzyka na żywo mieszają się w tym miejscu płynnie z klasyką mebli i sztuką znanych szwedzkich oraz międzynarodowych artystów. W hotelu można wszędzie natknąć się na krzesła i fotele zaprojektowane dla Duxiana przez Sama Larssona czy Bruno Mathssona (łóżka, materace i meble tej doskonale znanej w Skandynawii firmy można już kupić w Polsce, w showroomie Duxiana, mieszczącym się w Krakowie). Goście łapią kieliszek wina, usadawiają się na krześle Sam lub fotelu Jetson i relaksują, kontemplując sztukę. Czuć tu dbałość o każdy szczegół, niezależnie od tego, czy dotyczy to jedzenia, pokoi hotelowych czy sztuki.

Ribersborgs Kallbadhus

Ribersborgs Kallbadhus to uwielbiane przez mieszkańców kąpielisko na świeżym powietrzu, znajdujące się przy popularnej plaży Ribersborgs. Budynek jest ciekawym przykładem szwedzkiej architektury z końca XIX wieku i  obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego, kto chce doświadczyć szwedzkich tradycji w zgodzie z naturą. Do dyspozycji mamy tu pięć saun, dwa baseny z wodą morską i opalane drewnem wanny z hydromasażem. Kallis jest otwarte przez cały rok, a dla prawdziwie nordyckiego doświadczenia, goście hotelu Duxiana, zimą wybierają się w to miejsce popływać w lodowatej wodzie.

Tuning Torso

Absolutnie obowiązkowym punktem podczas pobytu w Malmo jest zobaczenie Turning Torso, czyli kultowego budynku autorstwa hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy. Skręcony, wysoki wieżowiec jest centralnym punktem panoramy miasta i potrafi zainteresować tych, których zazwyczaj nie interesuje architektura. Turning Torso ma 190 metrów wysokości i 54 piętra. Jest uważany za najwyższy budynek mieszkalny w Szwecji, a nawet w Europie. Inspiracją dla Santiago Calatravy było ludzkie ciało. Turning Torso znajduje się blisko morza i Daniaparken – parku na terenie dawnej fabryki Saaba, który jest kolejnym klejnotem nowoczesnej architektury i idealnym punktem wypadowym do kąpieli w morzu.

 

Malmo Saluhall

Malmo Saluhall to jedno z najpopularniejszych centrów gastronomicznych w mieście i doskonały przykład innowacyjnej szwedzkiej architektury. Targ spożywczy znajduje się w dawnej, pozbawionej dachu zajezdni w centrum miasta. Turyści poszukujący lokalnych restauratorów, sklepów i  producentów żywności, znajdą tu wszystko, od tradycyjnej szwedzkiej kuchni po nowoczesną kuchnię międzynarodową. To idealne miejsce, aby cieszyć się industrialnym skandynawskim designem i doskonałym jedzeniem.

Więcej na:  www.duxiana.pl