Łazienka w kolorze – niebanalnie i z pomysłem

Już od kilku sezonów trwa kolorowa rewolucja w zakresie urządzania łazienek. Coraz częściej jako motyw przewodni pojawiają się w nich intensywne odcienie, a neutralne biele i beże zaczynają być jedynie dodatkiem, który ma stonować i uspokoić całość aranżacji. Urządzanie wielobarwnych wnętrz nie jest jednak proste i może rodzić obawy o to, czy kolor nie przytłoczy małego pomieszczenia, czy poszczególne odcienie będą do siebie pasować. Czy wobec takich wątpliwości warto w ogóle eksperymentować z odważnymi kolorami? Zdecydowanie tak, byle z rozwagą.

 

Obawa przed zastosowaniem intensywnych odcieni jest słuszna, ale nie powinna oznaczać przywiązania jedynie do klasycznych bieli, beży i szarości. Jeśli marzy ci się łazienka w modnym granacie, zieleni lub nawet czerwieni, ale boisz się przesady, spróbuj ograniczyć się do jednego wybranego odcienia, któremu podporządkujesz resztę wystroju. Jest kilka sprytnych patentów na to, jak do zwykłej łazienki przemycić nieco koloru.

Meble z mocnym akcentem

Meble w niestandardowym kolorze to świetne rozwiązanie, którym bezinwazyjnie stworzysz ciekawą i niebanalną aranżację. Szafki w klasycznej bieli raczej nigdy nie wyjdą z mody, jednak chcąc uzyskać bardziej wyrazisty charakter łazienki, warto sięgnąć po inne nieoczywiste kolory – Zabudowa nadaje stylu całej aranżacji wnętrza. Do niedawna taką rolę pełniły płytki, i to nad ich wyborem zastanawialiśmy się często najdłużej urządzając łazienkę. Dziś meble traktowane są nie tylko jako funkcjonalny element wyposażenia,  ale również jako ważny motyw dekoracyjny, dlatego warto stawiać na wysoką jakość, ale też oryginalne elementy wykończenia, takie jak faktura czy kolor. Jednym z przykładów zabudowy, która kreuje wnętrze, jest kolekcja Como w odcieniu głębokiej, wyrazistej zieleni. Meble z tej serii można dowolnie łączyć: od szafek podumywalkowych, przez słupki i otwarte kubiki, aż po wygodne blaty. Przykładowo, wybierając blat szerszy od szafki, możemy umieścić pod nim dodatkowe szafki lub kubiki, tworząc w ten sposób spójną i pojemną komodę. Oryginalna zieleń mebli idealnie współgra z modną obecnie czarną armaturą sanitarną lub np. czarną umywalką, a przy tym wprowadza do łazienki nieco awangardy – radzi ekspert marki Defra.

Ściany nie tylko w bieli

Mocny kolor na ścianach zobowiązuje do zachowania umiaru. Zastosowany bez wyczucia w małym pomieszczeniu może przytłoczyć całe wnętrze. Decydując się na taki krok, należy rozważyć ograniczenie się z kolorem do jednej strefy na wybranych ścianach, np. w obrębie prysznica, wanny czy toalety. Intensywny odcień wyeksponowany na większej powierzchni stanie się dominantą całej aranżacji, dlatego pozostałe jej elementy powinny być umiejętnie skomponowane. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy wprowadzimy kolor pod postacią płytek czy farby, będzie to stały element wystroju, którego zmiana wiąże się z pracami remontowymi.  Czasem wygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie ruchomych elementów takich jak meble czy dekoracje, które nieraz zmieniają charakter całego wnętrza. Wtedy nawet ściany utrzymane w neutralnych barwach stają się idealnym tłem ekspozycyjnym dla wyrazistych elementów wyposażenia.

 Więcej informacji o produktach na stronie internetowej www.defra.pl