Należąca do holdingu Mangata spółka ze Skoczowa zawarła czteroletnie porozumienie – Component Supply Agreement – z firmą AGCO Power z Finlandii w sprawie dostaw elementów kutych do nowego projektu silników spełniających najbardziej wymagające normy emisji spalin. Silniki zostaną zastosowane w najnowszej platformie maszyn, które koncern AGCO Power będzie oferował od 2023 r. Szacowane obroty w najbliższych czterech latach wyniosą ok. 50–60 mln euro.
– Szczegóły kontraktu są oczywiście objęte tajemnicą handlową, ale ważne jest to, że kolejny raz udowadniamy, iż nasza spółka jest w stanie sprostać najbardziej wyrafinowanym inżynieryjnym projektom i spełnić najwyższe wymagania jakościowe – podkreśla Leszek Jurasz, prezes zarządu Mangata Holding SA.
Kuźnia Polska dzięki elastycznemu zarządzaniu produkcją oraz możliwości szybkiego wdrażania nowych elementów do produkcji seryjnej należy dziś do najważniejszych dostawców części dla producentów pojazdów ciężarowych, maszyn rolniczych oraz pojazdów specjalistycznych różnego przeznaczenia – nie tylko w Europie. Co roku do odbiorców z różnych branż trafia nawet 18 mln elementów zawieszenia, układu kierowniczego, układu napędowego czy też silnika.
AGCO Power jest trzecim co do wielkości na świecie producentem sprzętu rolniczego, takiego jak traktory, kombajny oraz inne maszyny rolnicze (marki: Fendt, Valtra, Massey Ferguson). Kuźnia Polska dostarcza odkuwki matrycowe obrabiane mechanicznie, które mają zastosowanie w silnikach, skrzyniach biegów i elementach zawieszenia urządzeń produkowanych przez AGCO Power w zakładach w Finlandii, Brazylii i Chinach.
Kuźnia Polska zatrudnia ponad 700 osób i pracując na potrzeby branży automotive, ma zdolności produkcyjne sięgające 28 tys. t różnego rodzaju odkuwek – przy czym mówimy tu głównie o rynku samochodów ciężarowych i autobusów oraz ciągników na potrzeby rolnictwa czy leśnictwa. Spółka wytwarza detale i podzespoły silników dla tych pojazdów. Pozostała część działalności to już produkcja dla pojazdów o masie do 3,5 t – i nie jest to zbyt znaczący udział. Pięćdziesiąt dziewięć procent produkcji trafia do odbiorców z Europy, 17% do odbiorców w USA, Meksyku, Brazylii i Chinach, a reszta – do firm w Polsce.
Spółka ze Skoczowa jest częścią Grupy Mangata Holding, w której skład wchodzą również takie podmioty jak: Mangata Holding, Zetkama, Zetkama R&D, Śrubena Unia, Masterform oraz MCS. Mangata Holding SA – dominująca spółka w Grupie – jest notowana na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.