Kują żelazo póki gorące. Młodzi programiści szlifują swoje umiejętności

Sztuczna inteligencja, ChatGPT, coraz powszechniejsze technologie to najczęściej słyszane ostatnio hasła. Branża IT ma obecnie pełne ręce roboty. Dlatego tak ważne jest rozwijanie programistycznych umiejętności od najmłodszych lat. Zdają sobie z tego sprawę uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci, którzy realizują swoje praktyki w firmach programistycznych.

Kują żelazo póki gorące. Młodzi programiści szlifują swoje umiejętności

Korzyści z praktyk jest wiele i z pewnością są dwustronne. Praktykanci mogą zdobyć wiedzę i umiejętności, rozwijać się zawodowo oraz budować swoje portfolio. Firmy z kolei mogą korzystać z energii i świeżego spojrzenia młodych talentów, którzy mogą wnosić nowe pomysły i perspektywy do zespołu. W branży IT, która jest dynamiczna, a technologie rozwijają się w błyskawicznym tempie, potrzeba coraz więcej specjalistów szkolonych już od czasów szkolnych.

Świadomie wkraczają do IT

Przyszli adepci branży IT przez miesiąc będą szlifować swoje dotychczasowe umiejętności pod czujnym okiem Net Developerów, Frontend Developerów oraz administratorów systemów IT w firmie T2T System z miejscowości Nędza (powiat raciborski). Dzięki temu pogłębią swoją wiedzę za zakresu programowania, a także zyskają potężną dawkę  umiejętności praktycznych. Mateusz Paris, uczeń III klasy raciborskiego technikum mechanicznego przyznaje, że  IT zainteresował się „dopiero” w szkole średniej. Jednak w momencie wyboru praktyk nie miał już wątpliwości, że uda się właśnie do takiej firmy – Nie mogę powiedzieć, że programowaniem interesowałem się od zawsze. Ta pasja zrodziła się w technikum i mam nadzieję, że pozostanie ze mną na długo. Na praktykach uczę się strony administracji i zarządzania infrastrukturą firmy (sieciową i serwerową), konfiguracji urządzeń sieciowych, badania komputerów, zmiany ich konfiguracji oraz zdalnego połączenia między firmami – mówi Mateusz Paris z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. – Ponadto mam możliwość zapoznawania się z wieloma nowymi technologiami oraz zagadnieniami. Wiem też, że branża IT rządzi się swoimi prawami, a wiedza i umiejętności muszą być systematycznie ulepszane i aktualizowane. Praktyki w T2T System dają mi ogromną dawkę nowych możliwości. Codziennie wykonuję nowe rzeczy. Swoją przyszłość zawodową chciałbym związać właśnie z IT, dlatego te praktyki są dla mnie bardzo ważne. Firma realizuje nowoczesne projekty, stosuje najnowocześniejsze rozwiązania, a dodatkowo jej siedziba mieści się w miejscowości, w której mieszkam, co jest dodatkową zaletą – dodaje Mateusz Paris.

Podobnego zdania są pozostali dwaj praktykanci; Damian Tatarczyk oraz Kamil Tarczoń także uczniowie III klasy raciborskiego „Mechanika”. – Cieszymy się, że możemy realizować nasze praktyki w takiej firmie jak T2T System. W trakcie naszych działań możemy przyglądać się wielu procesom związanym z programowaniem. Sami też ćwiczymy, jeszcze na prostych przykładach, ale jest to doskonałym wstępem do rozwoju naszych umiejętności. Java i PHP nie są nam obce. Ponadto wiemy, że w dzisiejszych czasach postęp technologiczny jest ogromny. Umiejętności programistyczne przydadzą się w wielu dziedzinach życia, a praktyki dają nam możliwości ich zdobycia. Ponadto firma realizuje wiele ciekawych projektów, nie tylko pod względem technologicznym, ale także czysto ludzkim jak np. system nawigacji wewnątrzbudynkowiej dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Kamil Tarczoń uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu.

Praktykanci to jedno, w T2T System doszkalają się także studenci. Jednym z nich był Paweł Osipowski z Gaszowic, który obecnie należy już do załogi firmy. – Studiuję w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie na kierunku Informatyka programistyczna. Od zawsze interesowałem się programowaniem. Jest w tym coś dla mnie fascynującego. Jak znalazłem praktyki właśnie w Nędzy? Bardzo prosto, szukałem w internecie dobrej firmy. Trafiłem na T2T System i zostałem przyjęty. Moje praktyki trwały przez cały marzec, a po nich otrzymałem propozycję pracy, z której skorzystałem. Obecnie zajmuję się programowaniem webowym, ale także poprawkami czy też analizą. Oczywiście, w dużej mierze jeszcze się doszkalam, dzięki czemu moje umiejętności stale rosną. Mogę śmiało powiedzieć, że cieszę się, że tu trafiłem – mówi Paweł Osipowski z T2T System, student Wyższej Szkoły Bankowiej w Chorzowie.

Praktyczne działania

W trakcie praktyk w firmie z branży IT uczniowie i studenci mogą nauczyć się tworzenia aplikacji od podstaw, tj.: projektować interfejsy użytkownika, pisać kod, zarządzać bazami danych i integrować różne komponenty oprogramowania. Ponadto mogą zdobyć doświadczenie w testowaniu i debugowaniu oprogramowania, uczyć się, jak tworzyć testy jednostkowe, testy integracyjne i testy akceptacyjne oraz jak identyfikować i naprawiać błędy w kodzie, korzystać z różnych narzędzi programistycznych, takich jak edytory kodu, systemy kontroli wersji (np. Git), środowiska programistyczne, debuggery, profiler itp. Ponadto zdobywają wiedzę na temat zarządzania projektem i systemami śledzenia błędów.

O zaletach pogłębiania swoich umiejętności wie doskonale właściciel T2T System, Tomasz Urban. – Branża IT rozwija się w szybkim i dynamicznym tempie. Musimy być na bieżąco. Dlatego im wcześniej odkryjemy żyłkę i zamiłowanie do programowania, tym więcej wiedzy zdobędziemy. Jako były nauczyciel wiem, że odpowiednie poprowadzenie swoich umiejętności jest bardzo ważne dla dalszego rozwoju kariery młodego człowieka. Nauki, jakie pobierają u nas uczniowie raciborskiego „Mechanika” dają im możliwości poznania branży IT od strony praktycznej, ale też nieco od kuchni. Wielokrotnie tacy uczniowie po skończeniu szkoły średniej idą na studia informatyczne i kontynuują współpracę z nami, realizują projekty i stają się członkami naszego zespołu. – wyjaśnia właściciel T2T System, Tomasz Urban.

– Mimo, że IT kojarzy się z pracą w samotności i przy komputerze, to bardzo ważna jest współpraca zespołowa. Nasi praktykanci uczą się jak działać i realizować projekty ale też komunikacji i współpracy z innymi członkami teamu. Mogą także uczestniczyć w spotkaniach, czy też uczestniczyć w dyskusjach dotyczących projektów dodaje T. Urban, właściciel T2T System. Dzięki takiemu podejściu młodzi ludzie zyskują nie tylko kompetencje zawodowe ale też łatwiej wchodzą w środowisko zawodowe, z którym chcą związać swoją przyszłość.

* * *

T2T System wspiera przedsiębiorstwa i instytucje w wykorzystaniu technologii informacyjnej. Tworzy i wdraża oprogramowanie, administruje systemami, serwerami i sieciami, świadczy usługi outsourcingu IT. Firma powstała z pasji do informatyki, dziś skupia specjalistów z równych dziedzin programowania i administracji IT.

***

Tekst: Adventure Media

Zdjęcie: Adventure Media